To je to što me zanima!

MUP: "Pritužbe o nasilju nad migrantima su neutemeljene"

U posljednjem izvješću UNHCR-a pod naslovom "Putovanja očajnika" navodi se, među ostalim, da je oko 2500 izbjeglica i migranata od početka godine vraćeno iz Hrvatske među kojima je za 1500 njih uskraćen pristup postupku azila, dok ih je 700 prijavilo nasilje i krađe.
Vidi originalni članak

Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) u srijedu je ustvrdilo da ni jedna pritužba o nasilju nad migrantima koje su dobili od UNHCR-a do sada nije pokazala utemeljenom.

- Ministarstvo unutarnjih poslova kao partner UNHCR-a dobiva određeni broj pritužbi koje iskazuju migranti bez potvrđenog identiteta, bez točne lokacije i vremena događaja. Na sve zaprimljene pritužbe MUP je odgovorio, međutim, većina pritužbi se zbog nedostataka konkretnih podataka ne može provjeriti te se niti jedna pritužba do sada nije pokazala utemeljenom - izvijestio je MUP.

U posljednjem izvješću UNHCR-a pod naslovom "Putovanja očajnika" navodi se, među ostalim, da je oko 2500 izbjeglica i migranata od početka godine vraćeno iz Hrvatske među kojima je za 1500 njih uskraćen pristup postupku azila, dok ih je 700 prijavilo nasilje i krađe.

U MUP-u ističu da se i u izvješću uz sporne navode „nalazi i riječ 'navodno', a koja ukazuje na nepotvrđenost sumnji.    

"Naime, navedeno Izvješće kao izvor navodi članak Guardiana, a čije smo navode već nebrojeno puta odbacili i neprovjerljive informacije od isto tako nepoznatih migranata koji se, po vlastitom priznanju, ilegalno kreću preko granica većeg broja država.

S obzirom da je tijekom 2017. godine zaprimljeno 1887 namjera za međunarodnu zaštitu, a do kolovoza 2018. godine registrirano je  646 tražitelja međunarodne zaštite, ne možemo prihvatiti tvrdnju da ovo Ministarstvo sustavno uskraćuje pravo migrantima da podnesu zahtjev za međunarodnu zaštitu.

MUP i UNHCR imaju dobru suradnju po pitanju postupanja prema migrantima i međusobnog izvješćivanja o problematici. UNHCR sudjeluje u projektu Border monitoringa sa partnerom Hrvatskim pravnim centrom te kroz taj projekt ima mogućnost uvida u stanje postupanja na granici te kao rezultat toga projekta nismo imali konkretnih primjedbi na postupke", ističu u MUP-u.

Izvještaj UNHCR-a za osobe koje neregularno prelaze put od Grčke i Bugarske preko Balkana pored Hrvatske uključuju još Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju, Mađarsku, Crnu Goru, Rumunjsku, Srbiju i Sloveniju.

Idi na 24sata

Komentari 11

  • ŠtangaŽelezni 06.09.2018.

    Pa bolje je migrantima u Hrvatskoj nego hrvatskim građanima koji kopaju po kontenjerima, e to je prava istina na žalost aj bok

  • charles_bronson 06.09.2018.

    Nema nasilja nad emigrantima jer ih se ne tambura više nego što je normalno.

  • 05.09.2018.

    Ovi humanitarci i dalje pokušavaju plasirati priče o nekakvim očajnicima,ubogim,jadnim,sirotim izbjeglicama i misle da to i dalje prolazi,a ljudima diljem Europe je dosta više tih priča i tih migranata,svi znaju što su oni zapravo i što rade ovdje,italija je rekla dosta,budi se i njemačka,evo,AFD je po anketama prestigao merkeličin CDU u njemačkoj i da su sad izbori-AFD bi pobjedio

Komentiraj...
Vidi sve komentare