To je to što me zanima!

Nikad zaboravljen: Glavašević dobio odlikovanje za junaštvo

Ratni izvjestitelj Siniša Glavašević dobio je posmrtno priznanje koje je primio njegov sin Bojan. Predsjednik je Sinišu posmrtno odlikovao Redom kneza Domagoja
Vidi originalni članak

Moja obitelj izuzetno je zahvalna na odlikovanju. Smatramo da bi trebalo odati priznanje svim ljudima koji su ovu zemlju zadužili na razne načine. Imam sjajna sjećanja na oca. Imao je velik talenat, uvijek se trudio i radio fantastičan posao. Od mene već odavno ima priznanje, rekao je Bojan Glavašević, sin Siniše Glavaševića, ratnog izvjestitelja i urednika Hrvatskoga radija Vukovar koji je smaknut na Ovčari. Predsjednik Ivo Josipović u utorak ga je Redom kneza Domagoja, državnim odličjem za hrabrost i junaštvo, posmrtno odlikovao. Dvadeset godina nakon pada Vukovara, u tjednu u kojem se prisjećamo tragedije, priznanje je dobila je i ratna vukovarska bolnica. Povelju Republike Hrvatske u ime bolnice primila je dr. Vesna Bosanac.

- Vukovar su branili hrabri ljudi svojim životima, voljom, ponosom i domoljubljem. Nisu dvojili ni trena stati pred tenkove i pružati pomoć. Liječnici i sestre nisu znali gdje su im djeca, a 18 djelatnika bolnice je poginulo ili je ubijeno. Svaki dan mislimo na njih. Uvijek ćemo biti ponosni unatoč lažnim optužnicama jer nikada ništa nismo zgriješili - rekla je dirnuta Bosanac. Predsjednik je za zasluge u obrani Vukovara odlikovao još Marina Vidića Bilog, Lavoslava Bosanca te Stipu Polea.

Iz podruma je izvještavao o Vukovaru, ubijen na Ovčari

Morate iznova graditi. Prvo svoju prošlost, zatim svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. A grad, za nj se ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi, govorio je Siniša Glavašević. Bio je čovjek koji je davao nadu slušateljima radija opkoljenoga grada. Ratni izvjestitelj i urednik Hrvatskoga radija Vukovar po padu Vukovara, odveden je 1991. iz bolnice. Ubijen je na Ovčari.

Danijel Rehak: U Beogradu su nas prebijali do iznemoglosti

Predsjednik Hrvatskog društva logoraša, Vukovarac Danijel Rehak, bez razmišljanja je 1991. primio pušku i krenuo braniti grad. Pad je dočekao u Borovu Naselju, odakle je gledao kako jugovojska ulazi u grad. Rezervisti iz Pančeva uhvatili su ga i strpali u kamion. Nakon batinjanja, prevezli su ga u Dalj i bacili u podrum s još petoricom pretučenih.

- U Dalju smo bili dva dana. Cijelo su nas vrijeme vrijeđali, vodili na ispitivanja i tukli. Jedan mi je htio odrezati uho za uspomenu - prisjeća se Rehak. Zatim su ga prebacili u Stajićevo. Svaki odlazak i dolazak u novi logor, kaže, značilo je novo batinjanje i iživljavanje. Iz Srijemske Mitrovice, koja nije bila ništa bolja, završio je u Beogradu.

- Trebali su nam suditi ali nisu, jer je u kolovozu 1992. došlo do razmjene “svi za sve”. Ni toga dana nisu odustali od premlaćivanja. Danas sam slobodan. No, traume su ostale. Samo mi znamo što smo i kako preživjeli, ali i kako da danas živimo s tim - kaže Rehak.

Sve o Vukovaru i sudbinama čitajte u velikom specijalu

Kako se zadnji zapovjednik obrane Vukovara Branko Borković-Mladi Jastreb osjećao kada je prvi puta ušao u vukovarsko zapovjedništvo? Čega se prisjetio sa svojim suborcima. Što o ocu pamti Bojan Glavašević, samo su neke od tema koje smo vam pripremili u srijedu u specijalnom memorijalnom izdanju 24sata. Ako za šest kuna kupite DVD “Priče heroja Vukovara”pomoći ćete malim Vukovarcima. U prodaji je i knjiga Siniše Glavaševića “Priče iz Vukovara” za 19.90 kuna.

Idi na 24sata

Komentari 55

  • drug Tito_1 18.11.2011.

    Da je Tito bio živ to se nikada ne bi dogodilo!

  • aster blistok 17.11.2011.

    Jeli vrijedilo?

  • SpužvaBob 17.11.2011.

    Kasnili su 20 godina jer ih je boljela istina koju je izgovorio, mislim na onaj dio upućen tadašnjem hrvatskom vodstvu kojem je tada pasalo stradanje vukovaraca radi što bržeg priznanja HR.

Komentiraj...
Vidi sve komentare