To je to što me zanima!

Njemačka pozvala Azerbajdžan da dopusti promatračima da uđu u regiju Gorski Karabah

Do sada je više od 28.000 od 120.000 Armenaca iz Gorskog Karabaha, regije međunarodno priznate kao dio Azerbajdžana, prešlo granicu u Armeniju
Vidi originalni članak

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock pozvala je Azerbajdžan u srijedu da dopusti međunarodnim promatračima ulazak u poraženu odcijepljenu regiju Gorski Karabah.

Azerbajdžan je prošli tjedan izveo munjevitu operaciju preuzimanja Karabaha. Tisuće etničkih Armenaca zbog toga napuštaju svoje domove.

"Odlučila sam još jednom znatno povećati našu humanitarnu pomoć i naša dodatna sredstva za Međunarodni odbor Crvenog križa s 2 na 5 milijuna eura", dodala je Baerbock.

Deseci tisuća etničkih Armenaca žure se pobjeći u srijedu iz odcijepljene regije Gorskog Karabaha u Armeniju.

ŽESTOK ODGOVOR RUSIJE Armenski premijer: Rusija nas je iznevjerila! Moskva: Sami ste krivi. Približili ste se Zapadu...

Do sada je više od 28.000 od 120.000 Armenaca iz Gorskog Karabaha, regije međunarodno priznate kao dio Azerbajdžana, prešlo granicu u Armeniju, zemlju od oko 2,8 milijuna stanovnika.

Vojna pobjeda Azerbajdžana nad enklavom, koja je prije bila izvan kontrole Bakua, prije tjedan dana uzrokovala je jedno od najvećih kretanja ljudi na južnom Kavkazu od pada Sovjetskog Saveza.

Azerbajdžanska 24-satna ofenziva u Karabahu uslijedila je u jeku blokade enklave uvedene u prosincu prošle godine. Nije jasno što se točno dogodilo prije nego što je vodstvo Gorskog Karabaha pristalo na prekid vatre. Azerbajdžan kaže da civili nisu ozlijeđeni.

AZERBAJDŽAN IM OBEĆAO AMNESTIJU Armenci u Karabahu prihvatili ponižavajući sporazum: Počeli su predavati svoje oružje...

Armenija i Azerbajdžan vodili su dva rata oko enklave u 30 godina - a Azerbajdžan je vratio dijelove teritorija u Gorskom Karabahu i oko njega u šestotjednom sukobu 2020. godine.

Azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev rekao je da će se poštivati prava Armenaca, ali je rekao da je njegova "željezna šaka" odbacila ideju o neovisnom etničkom armenskom Karabahu u povijesti i da će regija biti pretvorena u "raj".

Armenci iz Karabaha rekli su Reutersu da ne žele živjeti kao dio Azerbajdžana i da se boje etničkog čišćenja pod vlašću Azerbajdžana, koji je više puta odbacio takve tvrdnje kao besmislice.

Azerbajdžanske vlasti objavile su u srijedu da su 192 njihova vojnika i jedan civil poginuli u vojnoj operaciji prošli tjedan, a da je više od 500 vojnika je ranjeno.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare