To je to što me zanima!

Obiteljska tradicija: Nebojoša (60) s Komiže je kralj rogača

Uz veliku energetsku vrijednost dobar je po zdravlje organizma jer pomaže u obnavljanju crijevne flore. Dobar je i za osobe alergične na mlijeko jer ima 80 posto više kalcija od mlijeka
Vidi originalni članak

Vidjevši na policama trgovina fino mljeveni rogač iz Španjolske koji se melje u Nizozemskoj, Nebojša Božanić (60) odlučio da taj rogač mora zamijeniti onaj iz Komiže. Danas je najveći proizvođač rogača na otoku Visu.

- Nakon školovanja sam se iz Splita vratio u Komižu i prije 30 godina počeo obnavljati nasade rogača. Danas na dvije lokacije imamo 200 stabala, od kojih su neka stara i stotinu i više godina. Najveći nasad na četiri hektara je u uvali Perna, po kojoj sam i nazvao obrt. Obnovom stabala okrenuo sam se i ekološkom uzgoju – govori nam Božanić. Stoljetnom brigom stanovnika Komiže došlo se do izvanredne sorte koja se odlikuje visokim postotkom fruktoze, kalcija, minerala i vitamina. Registriran je kao Komiški veliki rogač.

Ta je sorta među vodećima u svijetu po nutritivnim vrijednostima. Upotrebljava se i kao voće. Nekad je sama Komiža proizvodila oko 500 tona rogača, kolika je današnja proizvodnja u čitavoj Hrvatskoj.

- Svu proizvodnju prodam kao finalni proizvod uz dobru cijenu - kaže Nebojša. Dodao je da je sadašnja cijena u otkupu na veliko oko tri kune. U prilog rogaču ide i to što njemu ne treba puno vode.

- Nasadi jabuka ili mandarina su veliki, dok smo rogač gotovo iskorijenili. Jasno je da se od pet stabala rogača ne može živjeti. Možemo ga saditi jer on nakon sedam godina daje prve plodove, dok već u 12. godini i bogat urod – pojasnio je Božanić.

Na kraju nam je pokazao jedan od najstarijih nasada kojeg će uskoro bageri uništiti zbog gradnje pet atraktivnih vila. Božanić je objasnio i kakav je utjecaj rogača na zdravlje.

- Uz veliku energetsku vrijednost dobar je po zdravlje organizma jer pomaže u obnavljanju crijevne flore. Preporučio bih svima koji imaju problema s probavom unos dvije žličice mljevenog rogača u jogurt. Isto tako je dobar za osobe alergične na mlijeko jer ima 80 posto više kalcija od mlijeka, a obiluje vitaminom B i nepresušan je izvor rijetkih minerala - rekao je poljoprivrednik. Otkrio je da je rogač podrijetlom iz Perzije, a preko Male Azije su ga do nas donijeli Feničani, koji su njime hranili svoje galiote.

- Sjemenke rogača uvijek su se upotrebljavale i kao mjerna jedinica. Tri sjemenke su zapravo jedan karat - objasnio je Komižanin Nebojša.     

Idi na 24sata

Komentari 10

  • ivan55555444 07.04.2023.

    Samo tako hr proizvod

  • bubamara2103 11.06.2017.

    Otkud Nebojša u Komiži?

  • Šperhakl 11.06.2017.

    Bolje da uzgaja afričku šljivu

Komentiraj...
Vidi sve komentare