To je to što me zanima!

'Oluja je srušila blizu 11.000 stabala, ali pošumit ćemo opet'

Oluja Rea iz sredine svibnja na određenim dijelovima Medvednice ostavila je apokaliptične scene. Porušena drveća ležala su na području od čak 1500 hektara. Ta područja su sad očišćena te će biti pošumljena
Vidi originalni članak

Naši djelatnici su izmjerili oko 90 posto površine i možemo reći kako je u oluji Rea, koja je harala u svibnju, na Medvednici izvaljeno oko 11.000 stabala, rekao je voditelj Uprave šuma Zagreb Damir Miškulin.

Za svu zainteresiranu javnost Hrvatske šume organizirale su jučer obilazak Medvednice i područja u kojima je oluja porušila stabla. Šumarija Zagreb ta je područja očistila tj. izvukla srušena stabla kako bi mlada šuma napredovala.

- Prve procjene bile su da će biti puno više srušenih stabala, ali srećom to nije tako. Puno jača je bila oluja Teodor prije pet godina koja je srušila oko 40.000 kubika drveća. Ova oluja srušila je duplo manje - dodao je Miškulin.

Na nekim područjima još uvijek se radi na "čišćenju", a neka drveća još nisu niti označena. Kako objašnjava Miškulin to je zato jer se tim stablima nije moglo prići dok nisu bila uklonjena ona koja su se nalazila iznad.

Dodao je i kako je u oluji oko 500 stabala palo preko cesta te planinarskih i šumskih puteva, a njih je Šumarija u 48 sati sve uklonila.

Revirnik Šumarije Zagreb, Dalibor Babić, objasnio je kako olujom bilo oštećeno područje od gotovo 1500 hektara te kako su u oluji najviše nastradala stabla bukve.

- Samo na Sljemenu tj. Medvednici srušilo se 8611 stabala, a na Markuševečkoj gori još 1318 stabala. To su bile apokaliptične slike. Mi smo to fotografirali dronovima odmah nakon oluje. Vrlo brzo smo počeli su uklanjanjem srušenih stabala. Ona se otpile i izvuku van, a panjevi ostaju. iz tih panjeva, kao i oko njih, nastaju mlade šume - objasnio je Babić te dodao.

- Često imamo pritužbe da su ta područja ogoljena i da više nema drveća. Laici jednostavno ne vide da na tom području niču mladice stabala, a neka su već i malo veća. To će kroz 20-ak godina biti opet mlada šuma. Među daljnjim radovima nam je uzgoj šume na pogođenim površinama.

Što se tiče procjene ove štete u novcu, Miškulin je rekao kako još uvijek ne mogu točno procijeniti kolika je ona. Istaknuo je kako će to biti poznato nakon što cijela sanacija bude gotova. Istaknuo je i kako se sva izvučena stabla koja su srušena u oluji prodaju kupcima i domaćinstvima za ogrjev.

- Mi možemo reći da je cijena za kubni metar drveća oko 300 kuna. Međutim, mi ćemo imati oko 400 kuna troška po kubnom metru. Šteta i gubici će najvjerojatnije biti milijunski. Medvednica nam je minus svake godine - dodao je Miškulin.

Istaknuo je i kako vjeruje da neće biti problema sa klizištima zbog porušene šume u oluji.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 4

  • Lutko, pošto je pašteta? 24.07.2019.

    nije oluja sve porušila već ljudi kradu drva što sam vidjela svojim očima. koriste ovu bauštelu da bi posjekli šume

  • cerat_1 23.07.2019.

    Jedan dio je srušila oluja a ostatak Hrvatske šume, i ako su već nemilo porušili sve mogli su barem počistiti da nešto što je bila šuma bude prohodni a ne ovak uzeli samo trupce. Sramota

  • kirbi78 23.07.2019.

    Bit će prije da se je ta oluja zvala Hrvatske šume

Komentiraj...
Vidi sve komentare