To je to što me zanima!

'Izborna šutnja je besmislica, treba ukinuti sva ograničenja'

Institucija izborne šutnje pretpostavlja da mi cijelo vrijeme slušamo stranačku promidžbu i da se dan prije kampanje povučemo i donosimo odluku. No to nije istinito...
Vidi originalni članak

U nedjelju u 7 sati otvorena su birališta na kojima građani hrvatske biraju deveti saziv Hrvatskoga sabora. O tome tko će osvojiti zastupničku fotelju odlučiti može 3,799.609 hrvatskih birača. 

Institucija izborne šutnje pretpostavlja da mi cijelo vrijeme slušamo stranačku promidžbu i da se dan prije kampanje povučemo i donosimo odluku. No to nije istinito, realno niti moguće, govori nam politički analitičar Žarko Puhovski.

Smatra kako je institucija izborne šutnje potpuno besmislena te da treba ukinuti sva ograničenja osim za glasačko mjesto.

- Točno tako funkcioniraju Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo - dodaje Puhovski. Kaže kako su od izborne šutnje odustale Finska, Norveška i Nizozemska.

- U petak je bilo sučeljavanje i to se nakon ponoći nije smjelo komentirati, a sučeljavanje je završilo dva sata prije - daje Puhovski primjer koji upućuje na besmislenost ove odredbe.

Pita se kako kazniti nekoga tko je prekršio izbornu šutnju ako taj pobijedi na izborima. Sankcija za kršenje šutnje ne postoji. Ipak, predsjednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP) i jučer je pozvao kandidate da je poštuju.

- Suzdržite se od izborne promidžbe u dane izborne šutnje, poštujte zakonske odredbe i sve što DIP bude naložio - poručio je Branko Hrvatin. Izborna šutnja u Hrvatskoj traje na izborni i prethodni dan. Tako je, primjerice, i u Crnoj Gori, Mađarskoj, Sloveniji, Ukrajini...

U susjednoj Bosni i Hercegovini izborna šutnja traje 24 sata, a u Srbiji počinje čak dva dana prije izbora. I u Češkoj je zabrana objavljivanja izjava, intervjua i fotografija kandidata aktualna tri dana. U Italiji izborna šutnja počinje, kao kod nas, dan prije izbora. Međutim, čak dva tjedna prije toga ne smiju se objavljivati izborne procjene, dok je punih mjesec dana prije izbornog dana na televiziji zabranjeno izgovarati imena kandidata. U Španjolskoj izbornih anketa ne smije biti pet dana prije izbora. Ipak, mnoge zemlje našle su legalne trikove kojima zaobilaze zabrane, a tu si novi mediji, koje ni na koji način nije moguće kontrolirati. Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) zaprijetila je blokadom svih neregistriranih telefonskih brojeva s kojih tijekom izborne šutnje budu slali promidžbene SMS-ove i MMS-ove. Ipak, pozivi da se glasuje za određene stranke stizali su jučer s mobitela, a Puhovski je uvjeren kako će stotine današnjih misa također sadržavati izbornu promidžbu.

- Englezi i Amerikanci imaju koncept da izbori ne smiju biti u nedjelju kako ne bi došli s pritiskom iz crkve. Kod njih se izbori održavaju utorkom. I kod nas bi to bilo dobro, posebno za ljude koji vikendom žele nekamo otputovati - govori Puhovski. Nažalost, dodaje, nema naznaka promjene.

- Kod nas se ne mijenjaju ni evidentne nepravde u izbornom sustavu - zaključuje.     

 

Idi na 24sata

Komentari 179

  • 11.09.2016.

    Normalno da je je besmislica kad za nju niko nikad ne odgovara... Slično ko i s mobitelima, cajkani najave kažnjavanje, svi pokupuju handsfreeje i na kraju opet hrpa idiota priča na mobitel dok voze

  • Filomena 11.09.2016.

    obavila sam svoju građansku dužnost.. ako izgube biti ću tužna, ali ću znati da nisu izgubili zbog mene, nego zbog onih koji nisu izašli na izbore...

  • kiko3655 11.09.2016.

    kako je moguce da nasa zemlja toliko ima glasaca !? pa sto imamo samo 500-600 tisuca mladjih od 18 godina !?

Komentiraj...
Vidi sve komentare