To je to što me zanima!

Platiš četiri, a dobiješ jednu: U konzervi umjesto graha 'voda'

Za prvu konzervu Ljiljana Brnjas mislila je da je pogreška. Kako je u drugoj bilo tek malo graha, posumnjala je u ispravnost ostalih i otvorila ih pred našim fotoreporterom
Vidi originalni članak

Koliko konzervi trebamo kupiti da bismo imali dovoljno za večeru, kroz smijeh je pitala Zagrepčanka Ljiljana Brnjas.

U Plodinama su ona i suprug kupili konzervu graha od 800 grama robne marke Campo, koja je proizvedena u Italiji. Otvorili su je i u njoj nije bilo ni zrna.

POGLEDAJTE VIDEO SPECIJAL:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Samo tekućina. Mislila sam da je pogreška i poslala supruga po drugu. Donio je tri - priča.

U konzervi je, prema deklaraciji, trebalo biti 480 grama ocijeđenoga graha, dakle bez “vode”.

- U dvije konzerve bilo je toliko malo graha da smo ga morali izvagati. Pokazalo se da je te ‘ocijeđene mase’ bilo oko 155 grama. Tek je četvrta konzerva bila normalna - objašnjavala je, a suprug je prokomentirao kako je to bila akcija “platiš četiri, dobiješ jednu”.

Na konzervi ne piše ime proizvođača, samo da je zemlja podrijetla Italija. Zato nismo mogli pitati proizvođača kako to da u konzervi graha nema. Pitali smo Plodine, koje se na internetskim stranicama hvale kako je Campo njihova robna marka, no službeni odgovor nismo dobili. Šutnja je već godinama praksa ovog trgovačkog lanca.

- Zvala sam upravu Plodina u Rijeci i bili su vrlo ljubazni. Rekli su da se javim u prodavaonicu i da će mi vratiti novac - rekla je Ljiljana i dodala da su joj rekli kako mora imati račun. Začudilo nas je da traže račun za proizvod robne marke koji se ne može drugdje kupiti. No, Ilija Rkman iz Društva potrošač kaže da je to u redu.

Na staklenci piše 'masline', a u njoj su krastavci

- Račun je po zakonu dokaz kupnje i osnova za prigovor trgovcu - napomenuo je Rkman te dodao da je uz prigovor dobro poslati i obavijest tržišnoj inspekciji.

- Kupcu se mora omogućiti da napiše prigovor na prodajnome mjestu. Nije propisana forma prigovora, no postoji i univerzalna knjiga prigovora s kopirnim papirom kako bi kupac dobio primjerak. Ako donosi napisani prigovor, moraju mu ga ovjeriti - pojašnjava Rkman.

Suhi goveđi but nastao je sušenjem svinjskog mesa

Dodaje da su i Ljiljani trebali ponuditi da napiše prigovor, a da one koje nemaju evidenciju prigovora mogu kazniti.

- Trgovac je od proizvođača preuzeo rizik i jamči da je u konzervi ono što je deklarirano. Ako sadržaj ne odgovara deklaraciji, odnosno ako je manje graha nego što je deklarirano to su elementi zavaravajuće poslovne prakse - rekao je Ilija Rkman.

Dodao je da je trgovcu najbolje mirno riješiti problem s kupcem koji ne smije biti oštećen jer će tako izbjeći inspekcije te da bi, prema kodeksu Hrvatske gospodarske komore, trebao povući tu seriju iz prodaje i riješiti problem s proizvođačem.

Treba čitati deklaraciju: Nije kruh pljesniv, to su masline

- Bilo je slučajeva kad je kupac u sličnim situacijama uz povrat novca i ispriku dobio i paket proizvoda kao znak pažnje - dodao je Rkman.

Idi na 24sata

Komentari 69

  • pijevac 17.11.2017.

    tražiti račun za ovu sramotu..?Pa trebalo bi im platiti odštetu...zamislite da darujete nekoj humanitarnoj organizaciji paletu ovakvog smeća?Ispljuvali bi vas do bola...

  • barica56 17.11.2017.

    Kaj se tiče graha preskup i prestar a kad ga prodaju u rinfuzi onda ga većinom mješaju stari s novijim tak da se jedno zrno skuha drugo ne slično je i s mesom sad je i ono uvozno poskupilo nebi li bilo domaće a valja potrošit zalihe prethodnih turističkih sezona .Kažete Plodine ok. u pravu ste al pogledajte Interšpar, Konzum, Kaufland itd. meso ima li razlike a inspekcije niotkud.

  • sol 17.11.2017.

    Na blagajni otvoris konzervu, ako ima platis ako nema vratis, jaje razbijes da vidis kakvo je, itd!

Komentiraj...
Vidi sve komentare