To je to što me zanima!

Ekskluzivne fotografije: Antički gradovi koje je progutalo more

Prekriveni pijeskom i po nekoliko tisuća godina, podvodni 'gradovi' godinama razbuktavaju maštu lokalnog stanovništva i privlače pozornost brojnih putnika
Vidi originalni članak

Ležeći na dnu mora, prekriveni pijeskom i po nekoliko tisuća godina, podvodni ‘gradovi’ godinama razbuktavaju maštu lokalnog stanovništva i privlače pozornost brojnih putnika. Za istočnu obalu Jadrana koja je nastanjena tisućljećima logično je očekivati mnoga potonula naselja. A potopljena su iz dva razloga. Prvi je podizanje razine mora za oko dva do tri metra, a drugi su potresi. Vrlo često bi nakon utjecaja takvih sila jedan dio naselja ostao na kopnu, a drugi pod morem. Baš zato danas mnoge vidimo s obale. Za razliku od prethistorijskih naselja, ona antička su zahvaljujući vapnenačkoj građi puno bolje očuvana. Osim ostataka naseobina iz antičkog doba naše podmorje krije i dijelove brodskih konstrukcija, opremu, keramičko i stakleno posuđe i svjetiljke, različit brodski teret, brodsko naoružanje, nakit, novac pa čak i poneko umjetničko djelo. Većina ih je devastirana, ali mnogi su odoljeli zubu vremena i nesavjesnim pljačkašima.

Kod nas su najveći antički kompleksi pod vodom pronađeni na poluotoku Vižula kod Medulina. Prva podvodna istraživanja Vižule započeta su 1995. godine i s prekidima traju do danas. Tamo su pronašli ostatke velike i raskošne rimske vile s koje se proteže pogled na Medulin.

Poznato je da su tu vilu posjećivali sin i supruga rimskog cara Konstantina, Krispo i Helena. Izvlačeći iz tla veliku vilu, stručnjaci slažu mozaik o kasnoantičkom životu imućnih Rimljana. Otkrili su i zanimljivi ostatke koji datiraju iz 1. st. poslije Krista. Među istaknutijim predmetima su rimski češalj, freske, te koštani privjesak u obliku falusa koji je, kako objašnjavaju arheolozi, zasigurno imao magijsko značenje u svrhu zaštite plodnosti. Vižula je isprepletena kanalima uklesanim u živu stijenu, a služili su za odvodnju vode. Istraživači su pronašli i mol kraj kojega su bile brojne amfore.

Uz rivu su pronađeni ostaci mozaika i fresaka. Prava arheološka senzacija je i uvala Caska kod Novalje na Pagu. Novalja je bila poznata po pristaništima i nalazila se na starom pomorskom pravcu od Grčke prema sjevernoj Italiji do srednje Europe. Upravo su u Novalji brodovi čekali povoljan vjetar i zbog toga se razvilo naselje koje je imalo uslužne djelatnosti. Danas se ispod čitavog toga područja kriju brojni ostaci rimske arhitekture kao što su vodovodi, dobro opremljene bazilike, grobovi, ostaci zidova, krovne opeke te drveni stupovi i grede. Ostaci su to potopljenog rimskog grada Kisse čiji se ostaci istražuju. 

>>> Više čitajte u novom broju 24sataExpressa uz koji poklanjamo loptu za plažu!

Idi na 24sata

Komentari 11

  • 15.07.2012.

    A gdje su te exluzivne fotografije molim ljepo???

  • ivan148 15.07.2012.

    Ekskluzivne fotografije?

  • user_69556 15.07.2012.

    Lijepa turistička atrakcija, voljela bi znati malo više o ovoj temi

Komentiraj...
Vidi sve komentare