To je to što me zanima!

Porazno: Hrvatska je među najkorumpiranijim državama

Hrvatska, Rumunjska i Bugarska predvode skupinu od 14 zemalja EU-a s iznadprosječnom korupcijom, a po indeksu rizika od korupcije u javnoj nabavi Hrvatska je na vrhu
Vidi originalni članak

Hrvatska je članica Europske unije s najvećom razinom korupcije u javnoj nabavi te s Rumunjskom i Bugarskom spada u najkorumpiranije države EU-a, pokazalo je istraživanje koje je naručio Europski parlament, a proveo institut RAND Europe. 

Hrvatska, Rumunjska i Bugarska predvode skupinu od četrnaest zemalja EU-a koje imaju iznadprosječnu razinu korupcije, stoji u istraživanju, a po indeksu rizika od korupcije u javnoj nabavi Hrvatska je na samom vrhu, ispred Cipra, Litve i Rumunjske.  

Hrvatska, Bugarska, Rumunjska i Latvija zbog korupcije godišnje izgube oko 15 posto BDP-a. 

Analiza neprofitnog instituta RAND Europe, koja se temelji na tri scenarija i nekoliko metodoloških pristupa, pokazala je da korupcija Europsku uniju godišnje košta između 179 i 990 milijardi eura. 

Korupcija ima značajan društveni i politički utjecaj jer potiče nejednakost, organizirani kriminal, slabiju vladavinu prava, lošiju izlaznost na izbore i nepovjerenje prema europskim institucijama, stoji u istraživanju  

Iz tih razloga RAND Europe predlaže zakonske i regulatorne mjere na državnim razinama, a jedna od njih je proširenje zaštitnog Mehanizma suradnje i provjere (CVM) na veći broj EU članica. 

CVM mehanizam mjera je koju je pokrenula Europska komisija uoči ulaska Rumunjske i Bugarske u EU kako bi pripomogla tamošnjim pravosudnim reformama te borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Hrvatskoj bi uvođenje tog mehanizma, po jednom od scenarija, godišnje potencijalno moglo uštedjeti oko 2,2 milijarde, a Europskoj uniji oko 70 milijardi eura, ocjenjuje se u istraživanju. 

RAND Europe predlaže i osnivanje Europskog ureda javnog tužitelja koji bi proširio ograničeno područje djelovanja OLAF-a, europskog ureda za suzbijanje prijevara te uvođenje javnog sustava nabave (e-procurement). 

Idi na 24sata

Komentari 265

  • 28.03.2016.

    Laž! Objede!

  • bajica1009 24.03.2016.

    Čak i ovi u EU i šire znaju da nam je pola vlade sa kupljenim i iznuđenim diplomama, znači da nam je stvarnost još i gora, kako čujem da su za rvate Tuzla, B.Luka, Mostar meke u kojima se i ovih dana jako odlazi po diplome za nekoliko tisuća eura, znaći sve je isto samo nj..... nema.

  • 24.03.2016.

    logicno!

Komentiraj...
Vidi sve komentare