To je to što me zanima!

Pravnik blizak Sudu: 'Hrvatska ne može odustati od arbitraže'

Snimke razgovora Sekoleca i Drenikove pribavljene su na protupravan način i ne mogu biti razlog za poništenje svega što se dosad postiglo na Sudu - kaže pravnik
Vidi originalni članak

Dok većina hrvatskih političara poziva na raskid arbitražnog sporazuma sa Slovenijom zbog afere vezane uz nedopušteno lobiranje slovenske strane, neki stručnjaci smatraju da izlazak Hrvatske iz arbitraže nikako nije moguć.

- Hrvatska ne može odustati od arbitraže jer se na nju obvezala sporazumom. Ostavka slovenskog arbitra ne može biti razlog za propast postupka. Hrvatska se, kao i Slovenija, obvezala provesti sporazum - rekao je međunarodni pravnik blizak Arbitražnom sudu za RTV Slovenije.

Podsjeća i da je Arbitražni sporazum u Sloveniji potvrđen na referendumu, a u Hrvatskoj dvotrećinskom većinom u Saboru.

- Ne možemo reći da je svemu kraj. Pretpostavljam da će postupak ići dalje i da će biti okončan. Snimke razgovora Sekoleca i Drenikove pribavljene su na protupravan način i ne mogu biti razlog niti dodatan argument za poništenje svega što se dosad postiglo - kaže sugovornik i dodaje da će odluka o granici vjerojatno biti donesene bez slovenskog člana Suda koji je u četvrtak dao ostavku.

'Imali smo u rukama i škare i platno, ali...'

No, međunarodni pravnik iz Ljubljane Marko Pavliha oko cijele stvari je poprilično skeptičan. On smatra da se u Hrvatskoj, pogotovo zbog izbora, može očekivati veliko protivljenje pa čak i pokušaj poništenja arbitražnog postupka.  

- Zašto su Hrvati objavili snimke? Pretpostavljam zato jer nekim političarima to pomaže u predizbornoj kampanji, prije svega ministrici Pusić i premijeru Milanoviću. Već sada se tamo stvara ozračje da se odluka Arbitražnog suda može ignorirati zbog prekršaja u postupku - kaže Pavliha za RTV Slovenije.

Odluka Arbitražnog suda, po njegovu mišljenju, obvezuje sve strane, ali međunarodno pravo ipak nema sredstava kojima bi se države prisilile na provedbu odluke.

- Žao mi je da sam imao pravo kad sam bio skeptičan oko Arbitražnog sporazuma. Posljednji trenutak za dogovor s Hrvatskom oko granice bio je prije njenog pristupanja u EU. Tad smo u rukama imali "i škare i platno", ali naši političari odlučili su da se Hrvatska bez tog rješenje primi u EU. Sada nam oni diktiraju tempo i mi ćemo se morali složiti s bilo čim - smatra Pavliha. 

Ima li Hrvatska pravne mehanizme?

Podsjetimo, afera oko Arbitražnog sporazuma izbila je nakon što je Večernji list objavio snimke koja dokazuju da su  slovenski član Arbitražnog suda Jernej Sekolec i voditeljica Odjela za međunarodno pravo u tamošnjem ministarstvu vanjskih poslova Simone Drenik, protivno pravilima, dijelili informacije. 

Iz njihovih razgovora dalo se zaključiti da će dvije trećine Piranskog zaljeva pripasti Sloveniji

Iako se, pravno gledano, Hrvatska iz sporazuma ne može povući, neki naši stručnjaci smatraju kako postoje pravni mehanizmi koji se mogu primijeniti kad druga strana prekrši bilateralni sporazum.

Idi na 24sata

Komentari 145

  • jozabroz 24.07.2015.

    naravno,,))) sve da se zastite lopovi,mito i korumpiran sustav,a taj vas "pravnik"nije procitao valjda da su ostavke podnesene a stim i priznata krivica slovenske strane.)))))

  • Lojqa 24.07.2015.

    Za sta nam sluzi vojska? Za mimohod? Posaljite ih tamo, neka rade ono za sta su placeni.

  • Caffe-bar Gemini 24.07.2015.

    Nije to samo sitni prekršaj u proceduri, da se sporazum ne bi mogao raskinuti, već je to urota s ciljem stvaranja većine arbitražnog tima na štetu jedne stranke sporazuma.

Komentiraj...
Vidi sve komentare