To je to što me zanima!

Mihalinec: Novi sastanak Vlade i sindikata održat će se u petak

Član sindikalnog pregovaračkog tima Branimir Mihalinec izvjavio je kako su dogovorili nastavak pregovora za petak, a u međuvremenu će izraditi pregovarački protokol
Vidi originalni članak

Nakon prvog sastanka Vladinog i sindikalnog pregovaračkog tima u ponedjeljak u Banskim dvorima o povećanju plaća u javnim službama, član sindikalnog pregovaračkog tima Branimir Mihalinec izvjavio je kako su dogovorili nastavak pregovora za petak, 1. travnja, a u međuvremenu će izraditi pregovarački protokol.

Neosporno je da obje strane sporazum drže vrlo važnim i da će ga pokušati zajednički realizirati. Svjesni smo da Vlada ima problema s realizacijom sporazuma "odjednom i sve" i spremni smo pregovarati o dinamici njegove provedbe, istaknuo je Mihalinec nakon početka pregovora o sindikalnom zahtjevu za povećanjem osnovice za plaće javnih službenika za šest posto, što im jamči sporazum u slučaju da BDP raste dva i više posto dva kvartala zaredom.

Upitan očekuje li dio povišice još ove godine, Mihalinec je rekao kako su se složili da tvrdnja "nema novaca" nije ozbiljna pregovaračka pozicija, a kada, koliko i u kojim uvjetima će biti novaca za realizaciju sporazuma treba jasno i argumentirano utvrditi. Očekujemo da će Hrvatska krenuti naprijed i da će ove godine sigurno biti novaca za početak realizacije sporazuma, kazao je Mihalinec.

Postignemo li sporazum s Vladom, tada će to biti njezina obaveza koju svjesno prihvaća i tada će utvrditi rebalans proračuna kako bi mogla izvršiti potpisane obveze. Upravo to očekujemo, rekao je Mihalinec odgovarajući na novinarsku opasku da u proračunu nisu predviđena sredstva za realizaciju sporazuma, koja bi na godišnjoj razini iznosila 1,8 milijardi kuna.

Upitan hoće li u pregovorima biti riječi i o izmjenama kolektivnog ugovora, božićnicama, regresima i drugim dodacima, Mihalinec je rekao da pregovarački tim, koji čine predstavnici osam sindikata potpisnika sporazuma, pregovara o osnovici za plaće, a o ostalome će pregovarati sindikati potpisnici Temeljnog kolektivnog ugovora.

U vezi usklađivanja pariteta plaća u javnim službama i plaća u privredi Mihalinec je rekao kako to jest predmet sprazuma i da će o tome argumentirano pregovarati.

Na upit je li zadovoljan današnjim sastankom, Mihalinec je rekao kako bi sindikalci bili zadovoljniji da se sporazum počeo realizirati 1. siječnja, no svjesni su realnosti i prihvaćaju pregovore o mogućim rokovima koji će biti jasno utvrđeni i sigurno realizirani.

Što se tiče mogućih proračunskih ušteda, Mihalinec je rekao kako je to pitanje za premijera Oreškovića, no u svakom slučaju treba povećati prihode zemlje, ojačati gospodarstvo i proizvodnju, a javne službe trebaju biti odličan servis gospodarstvu da to uspije realizirati.

Dan D za Petrova: Počeli pregovori sa sindikatima

U Vladi su u ponedjeljak ujutro započeli pregovori vladinoga i sindikalnog pregovaračkog tima o izmjenama kolektivnog ugovora za javne službe, odnosno ostvarenju sporazuma o povećanju osnovice za plaće od 6 posto.

Na čelu Vladinoga pregovaračkog odbora je potpredsjednik Vlade Božo Petrov.

 

Pregovarački odbori Vlade i sindikata javnih službi, u kojima je zaposleno oko 180.000 ljudi, i državnih službi, gdje radi oko 63.000 djelatnika, pregovarat će o povećanju osnovice za plaće za šest posto, slijedom rasta BDP-a u dva uzastopna tromjesječja za dva i više posto, sukladno sporazumu iz 2009. godine, koji je praktički stupio na snagu od 1. siječnja. 

Vlada ne spori da sindikati imaju pravo na tu povišicu, ali za ispunjenje tih obaveza potrebno je oko 1,8 milijardi kuna na godišnjoj razini, a tih sredstava nema u novom državnom proračunu, niti su predviđena u projekcijama proračuna za 2017. i 2018.

Sindikati su najavili da neće odustati od tih šest posto, kažu da su spremni braniti svoja prava svim legalnim sredstvima, a mogu pristati tek na kraću odgodu primjene sporazuma, ako to Vladini pregovarači dobro argumentiraju.

Marić o pregovorima: U životu ništa nije lako

Ministrica rada i mirovinskog sustava Nada Šikić izjavila je u ponedjeljak, uoči pregovora Vlade i predstavnika javnih i državnih službi o izmjenama kolektivnih ugovora i povećanju plaća za šest posto, da za ovu godinu nisu predviđena sredstva u proračunu i da mogu pregovarati kako premostiti sadašnju situaciju.

Ministar financija Zdravko Marić, na novinarski upit očekuje li teške pregovore kratko je rekao da - u životu ništa nije lako.

U izjavi novinarima ministrica Šikić rekla je kako se nada da će se pronaći trajno rješenje, naglasivši da će pregovarati kako premostiti sadašnju situaciju i kako reagirati u budućnosti.

Na novinarski upit, rekla je da se ne boji sudskih tužbi i da zato idu u pregovore.

Ribić: Ima mjesta za pregovore u svim stavkama 

Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić kazao je kako ima mjesta za pregovore u svim stavkama ako se želi da sporazum ne stupi u punom opsegu na snagu.  Svjesni smo da kada bi u potpunosti stupio na snagu da bi to bio teret za proračun koji ne bi mogao izdržati, istaknuo je Ribić. Dodao je kako se sav teret sporazuma (iz 2009.) sabio u ovu godinu i da je to sada problem.

Upitan što će biti ako im u Vladi kažu da nema novca, Ribić je odgovorio da sindikati "onda idu dalje",  ne želeći precizirati što pod tim misli.

Mihalinec: Očekujemo da se pronađe način za ispunjenje sporazuma

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec ustvrdio je kako novca uvijek ima, samo je pitanje kako će se i kada rasporediti.  Očekujemo da će se u pregovorima naći način na koji će način Vlada ispuniti sporazum. Možemo razgovarati o tome da se realizacija sporazuma protegne na dulje razdoblje, ali ne beskonačno i bezuvjetno, kazao je Mihalinec.

Sve opcije su otvorene, a ono što će nam u Vladi reći ćemo prenijeti članstvu i ono će imati zadnju riječ, poručio je predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama.

Šustar: Ključno je da se razgovara

Ministar znanosti obrazovanja i sporta Predrag Šustar kaže kako od današnjeg sastanka očekuje puno posla i da se vidi što kolege iz sindikata traže.

To je dug proces i očekujem više sastanaka, no ključno je da se razgovara, smatra Šustar. Situacija je takva kakva je i svi smo toga svjesni, ali uz dogovor mislim da se ostvarenje sporazuma može malo rastegnuti, zaključio je.

Idi na 24sata

Komentari 110

  • Kor - Jan - Dar 22.03.2016.

    U ciju ozdravljenja hr gospodarstva najbolje je za početak ukinuti sva radnička prava,, a malo kasnije i plaće. Prava je šteta što to narod ne shvaća, pa se zbog lošeg publiciteta i nerazumna narodnog bunta ne mogu odmah ukinuti. Zato bi najbolje bilo da se privikavanje naroda na nepostojanje prava krene postupno. Primjerice, za početak bi se vvaki odlazak radnika u WC tijekom radnog vremena računao ć se po tržišnoj cijeni od 5 kn, odnosno 7 ako pretjera s wc papirom. Pauze bi se računale kao dio godišnjeg odmora, a davanje krvi, što je dosad bilo opcionalno, postaje solidarna obveza svih radnika, prema potrebi izravno u venu poslodavca. Ako se ne pronađe potreban donor u tvrtki, radnici plaćaju vanjskog donora i financiraju prijevoz krvi. Također, za 20 dana godišnjeg odmora treba se mijenjati izračun, tako da se u godišnji odmor uračunava odlazak na pauzu tijekom posla te izostanak s posla nakon odrađenoga punog radnog vremena. U odmor uračunavati naravno, i spavanje između radnih dana. Ako radnik slučajno ode na skijanje ili more, plaća penale zbog sumnje u fušarenje zbog prekomjerna trošenja novca. Tako se pravednije izračunava odmor radnika i lojalnost tvrtki. Osim toga, tako ćemo spriječiti skijanje i ljetovanje za koje je naša javnost pokazala samo prezir u slučajevima Reiner, Milanović, Varga,,,,, na skijanju, ili npr S. Linić u Dubaiu svojevremeno. Što je najvažnije plaće sindikalnih čelnika ni pod razno ne dirati, i još im k tome uvesti i potpuni kazneni imunitet.

  • Pamtim 21.03.2016.

    180 000 javnih službenika, 63 000 državnih službenika, tisuće državnih dužnosnika, neznani broj lokalnih dužnosnika, službenika i uhljeba, 100 000 socijalnih slučajeva, 300 000 nezaposlenih,500 000 branitelja, 800 000 hercegbosanaca, 50 000 umjetnika, tisuće udruga, neznani broj crkvenih velikodostojnika, svećenika i,časnih sestara, 30 000 vojnika, 1 100 000 umirovljenika itd. itd. itd. Pa tko to može uzdržavati, majko mila?

  • mangup@dj 21.03.2016.

    na sve su sindikati pristali samo je ovo parada za publiku

Komentiraj...
Vidi sve komentare