To je to što me zanima!

Sud u Zadru: Banke će morati vratiti preplaćene kamate

U obje tužbe odrađena je konverzija kredita, no sud je presudio u korist tužitelja za preplaćene kamatne stope. Sud je također utvrdio da nema zastare potraživanja
Vidi originalni članak

Dvije nepravomoćne presude Općinskog suda u Zadru, donesene u predmetima u kojima su klijenti tužili banku zbog nezakonitog mijenjanja kamata u “franačkim” kreditima, mogle bi, potvrdi li ih viši sud, banke zaviti u crno.

U obje tužbe odrađena je konverzija kredita, no sud je presudio u korist tužitelja za preplaćene kamatne stope.

Sud je također utvrdio da nema zastare potraživanja. To je važno i povoljno za dužnike.

Prema tim presudama, ispada da je zakon o potrošačkom kreditiranju, prema kojemu je provedena konverzija, riješio problem rasta tečaja, ali ne i nezakonite kamatne stope.

- Tužitelji su imali potpuno novi pristup tužbi. U tužbi su tražili i presudom dobili preplaćene kamate na temelju članka 26. stavka 3. Zakona o obveznim odnosima koji kaže da u okolnostima u kojima je ugovorena kamatna stopa, koja nije određena, ona iznosi četvrtinu zakonske kamatne stope. Kako je zakonska kamatna stopa 14 posto, njezina četvrtina je 3,5 posto, a to je znatno niže od svih kamatnih stopa na kredite u švicarcima, pa je preplata veća. Ako je, recimo, kamata na kredit bila s početna četiri posto dignuta na sedam posto, mora se izračunati razlika svih rata u odnosu na 3,5 posto, koliko propisuje spomenuti članak Zakona o obveznim odnosima, koji kaže: ‘Ako su kamate ugovorene, ali nije određena njihova stopa, između osoba od kojih barem jedna nije trgovac vrijedi kamatna stopa u visini četvrtine stope zakonskih zateznih kamata, a između trgovaca polovina stope zakonskih zateznih kamata određene sukladno stavku 1. ovoga članka’. Ako bi se ovo potvrdilo pravomoćno, onda bankama prijete tužbe za kamatu u svim kreditima, i kunskim, i eurskim, i švicarcima, čime bankama prijete velike odštete prema svojim klijentima - objašnjavaju nam naši sugovornici iz Udruge Franak te ističu još jednu zanimljivost:

- Kad je izvršna vlast mijenjala Zakon o obveznim odnosima i smanjivala zateznu kamatu u 2015. godini, onda je u prijedlogu zakona bila i promjena članka 26. stavka 3. Htjeli su smanjiti taj iznos te su umjesto četvrtine pokušali provući da ide polovina zatezne kamatne stope. Tako da je očito netko bio svjestan i dobro informiran da taj članak prijeti bankama. Mi smo na vrijeme shvatili o čemu je tu riječ pa smo uspjeli amandmanima (dobili smo potporu cijeloga Sabora, a Goran Marić ih je uložio u naše ime) osujetiti namjeru promjene tog članka zakona.     

Idi na 24sata

Komentari 137

  • Željko Višnić 26.04.2016.

    nema brige za banke ako nitko ustavni sud će poništiti presudu,kao i do sada u svim slučajevima nepravomoćno osuđenih lopova i ratnih zločinaca.

  • Cipelcug 26.04.2016.

    Ne mogu egzistirati krediti koji su u praksi neotplativi. Banke mogu uknjižiti iznos kamate za otplatu kredita.

  • čarli367 26.04.2016.

    Pa jeli netko od močnika još u ovoj državi poštuje odluke suda?

Komentiraj...
Vidi sve komentare