To je to što me zanima!

Prije dogovora s bankom treba izračunati koliko ste preplatili

OPREZ S KAMATAMA: Donosimo glavna pitanja i odgovore u vezi procedura nakon pravomoćne presude u slučaju Franak. Treba biti oprezan pri izračunima
Vidi originalni članak

Nakon pravomoćne presude u slučaju Franak dužnici moraju dobro odvagnuti kako sad reagirati. Donosimo glavna pitanja i odgovore.

Koliko novca će se vratiti dužnicima?

Potrebna je ozbiljna računica za svaki pojedini slučaj. Sve ostalo su naklapanja. Ugovori (njih oko 100.000) su različiti, pa tako i iznos preplaćenih kamata. Ono što je sigurno i ne smijete zaboraviti - banke su dužne isplatiti i kamate na kamate.

Čini se kao da su i banke itekako zadovoljne? Tko je doista pobijedio u sporu?

Još nitko. Slijedi revizija Vrhovnom sudu RH. Ako ovako ostane, banke su skinule velik teret s leđa, jer da je prošao i dio presude za valutnu klauzulu, morale bi isplatiti puno veće iznose. Građani dobivaju dio preplaćenih kamata, no za to će se morati sami izboriti na sudu.

Treba li privatnu tužbu za povratak preplaćenih kamata pokrenuti odmah?

U ovoj fazi taj je korak rizičan jer niži sudovi mogu čekati završetak revizije pa odgoditi ovrhu nad bankama.

Koliko će stajati privatna tužba i financijsko vještačenje?

Ovisno o trajanju postupka, ali po ročištu od 1500 do 2000 kuna plus financijsko vještačenje koje može iznositi 2000 ili 3000 kuna. Spor se može oduljiti, a ako izgubite, morat ćete platiti sve troškove. Upravo je i to jedna od prednosti banaka - tko si to danas od građana može priuštiti?

Odnosi li se odluka i za autokredite?

Za sve potrošačke kredite koje su dužnici dizali od 2004. do 2008., s promjenjivom stopom i vezane za CHF - i samo za sedam banaka obuhvaćenih presudom (Zaba, PBZ, Hypo, OTP, RBA, Splitska i Erste).

Treba li dizati privatnu tužbu ako se već zatvorio kredit? 

Naravno, ako je podignut u periodu koji obuhvaća tužba.

Odnosi li se ova presuda i na kredite vezane uz euro? 

Samo kao dodatni argument na sudu ako odlučite tužiti banku jer vam je samovoljno povećavala kamate.

Koliki je period u kojem banke moraju ponuditi nagodbu građanima?

Nema ga. Visoki trgovački sud srušio je dio u kojem sudac određuje rok od 60 dana.

Odgovara li dužnicima uopće nagodba? 

Treba odigrati pametno. Treba biti pripremljen. Ako imate priliku, angažirajte nekoga tko će izračunati koliko ste preplatili kamata tako da imate argumente kad vam banke prezentiraju ponudu.

Zašto je žalba Sberbanke jedina koju je sud prihvatio?

Odvjetnica Nicole Kwiatkowski priprema prijedloge koje će dužnici moći slati bankama za vraćanje novca. Tražit će reviziju presude u dijelu koji je Sberbanku oslobodio.

Njihova žalba je uvažena. Klijentima su objašnjavali kretanja kamatnih stopa, a morali su i potpisati izjavu u kojoj navode da je razumiju. Banke su sucu Dobroniću najviše zamjerile što je izašao iz okvira tužbe. Naložio je da banke 60 dana od presude ponude potrošačima izmjenu ugovora - da glavnica bude izražena u kunama u iznosu koji je isplaćen u fazi korištenja kredita i uz fiksnu kamatnu stopu.

Idi na 24sata

Komentari 16

  • helo kity 19.07.2014.

    hvale vrijedan potez udrugew Franak ALI sami su preslabi u ovoj korumpiranoj, bankarsko-lihvarskoj državi. da političari stanu u obranu naroda kao na Islandu ili u Mađarskoj sve bi drugačije bilo, no banke podmažu političare pa svi zajedno udri po narodu-sirotinji!!!

  • FrancoNegro 19.07.2014.

    Cinjenica je da vecina clanaka kao i ovaj pokusava iskoristiti samu popularnost dogadjaja i sve tvrdnje su nagadjanja. Jos nisam procitao clanak koji se temelji na samoj presudi VTSa. Kada neke novine objave presudu i komntiraju je temeljem cinjenica u samoj presudi tada mozemo razgovarati. Isto tako nije posteno od novinara zastrasivati duznike troskovima sudjenja. Time se lobira na stranu banaka. Svak treba staviti sve na papir i vidjeti sta mu se isplati. A valjda ce Vrhovni sud uvaziti pravne stecevine EU...

  • fast949 19.07.2014.

    Banke smo daju mrvice sa poda .Sve su to igre gdje dužnik ostane na istom.

Komentiraj...
Vidi sve komentare