To je to što me zanima!

'Procesuirajte ratne zločine u BiH, a ne hrvatske generale'

Udruga koja okuplja članove obitelji žrtava genocida u Srebrenici kritizirala je Tužiteljstvo BiH zbog pokretanja postupaka protiv visokih časnika HV-a dok je veliki broj odgovornih za zločine i dalje nekažnjen
Vidi originalni članak

"Žalosno je da se Tužiteljstvo BiH bavi ratnim zločinima koji su, navodno, počinjeni za vrijeme akcije 'Bljesak' dok istodobno u Bosni i Hercegovini na stotine ratnih zločinaca nije procesuirano", stoji u izjavi udruge "Majke enklava Srebrenice i Žepe" dostavljenoj medijima.

Ocijenili su kako bi prioritet u BiH trebali biti predmeti ratnih zločina koji su počinjeni na teritoriju BiH a ne oni počinjeni na teritoriju druge države.

"Pozivamo Tužiteljstvo BiH da energiju usmjeri na predmete koji su označeni oznakom 'A' Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) a koji su po usvojenoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina prioritet", stoji u reagiranju koje je uslijedilo nakon što su mediji objavili kako je Tužiteljstvo BiH od pravosudnih tijela Hrvatske zatražilo da preuzme procesuiranje 14 umirovljenih generala i drugih visokih časnika Hrvatske vojske.

BUJICA GNJEVA IZ REGIJE Vučić nas proziva zbog Oluje, a BiH optužuje generale: Ovo su pravi motivi iza tih napada...

Tužiteljstvo BiH se o medijskim objavama nije očitovalo a nepotvrđene informacije su kako je zapravo riječ o postupanju po prijavi zbog navodnih ratnih zločina što ju je još 2006. godine protiv zapovjednika i časnika HV podnijela policija Republike Srpske odnosno policijska postaja u Bosanskoj Kostajnici. Kaznena prijava navodno je podnesena zbog topničkih napada s teritorija Hrvatske na područje Bosanske Gradiške i Bosanske Dubice.

Tužiteljstvo BiH bi po zamolnici koju je poslalo Državnom odvjetništvu Hrvatske (DORH) željelo da Hrvatska preuzme tu prijavu i odluči što će s njom.

Prema dostupnim pokazateljima više od četiri tisuće osoba pod sumnjom su kao mogući počinitelji ratnih zločina u BiH a najmanje 190 takvih je među onima koje je ranije identificirao ICTY-a i njihovo je procesuiranje prepustio bosanskohercegovačkom pravosuđu.

Predmetima ratnih zločina u pravilu se bavi Tužiteljstvo BiH koje i preuzima najkompliciranije slučajeve a ima diskrecijsko pravo delegirati predmete koje želi tužiteljstvima na entitetskim i županijskim razinama.

OPTUŽBE ZA RATNI ZLOČIN Željko Komšić: 'Nema razloga da hrvatski generali iz operacije Bljesak budu kazneno gonjeni'

U proteklih šest godina državno tužiteljstvo je zbog ratnih zločina optužilo 612 osoba od kojih je 70 posto pravomoćno osuđeno.

Među njima je 26 osoba koje su bile optužene za genocid u Srebrenici iz 1995. a njima su pred Sudom BiH izrečene kazne od oko 400 godina zatvora. Trenutno se sudi još desetorici optuženih za srebrenički genocid dok je istodobno u tijeku više istraga.

Idi na 24sata

Komentari 16

  • drazice 10.08.2021.

    Da nije bilo HV danas bi se i BIH svi križali sa tri prsta,e bosanci,bosanci

  • napiši 10.08.2021.

    DORH je primio zamolbu na znanje i konstatirao da nema nikakvih indikacija za postupak...Dakle zamolba se odbacuje kao neosnovana...

  • Vgvin 10.08.2021.

    Bilo bi mi zao da hrvatska vojska pokaze odvaznost zbog vec narusenog zdravlja ljudi u bih, ali trebalo bi nesto poduzet sa tim tuziteljstvom obzirom da se mijesaju u teritorij RH. Oni svi misle da se na Hrvatskom drzavom moze kako hoce, bilo bi bolje da svoje ludake peglaju sa tipovima i opcenito ljudima iz "svoje" federacije

Komentiraj...
Vidi sve komentare