To je to što me zanima!

'Ministrice Divjak, obrazovanje se ne svodi na kilograme'

Oporba je nezadovoljna prezentiranim sadržajem zakona, ali i reformom školstva za koju smatraju da je obična manipulacija, a pogotovo im je upitan dio koji se odnosi na nabavku tableta
Vidi originalni članak

Najnovije informacije: 

10:15 - Oporba je nezadovoljna prezentiranim sadržajem zakona, ali i reformom školstva za koju smatraju da je obična manipulacija, a pogotovo im je upitan dio koji se odnosi na nabavku tehnoloških pomagala odnosno tableta i tko će biti nabavljači, tko će to sve platiti i kome. 

12:40 - Sabina Glasovac iz SDP-a istaknula je da prebacivanje fokusa na tehnoloških pomagala, podsjetivši da mnoge obitelji s više djece jednostavno financijski neće moći priuštiti više računala i tableta, ali i troškove priključka na internet.

- Uveli biste škole u 21. stoljeće kada bi popravili krovove, osigurali prehranu, povećali plaće profesorima, spriječili korupciju, konzultirali više struku - poručila je Glasovac  Glasovac je podsjetila da je Divjak rekla da će djeca koja nemaju struje kod kuće  puniti tablete u školi. Nazvala je Glasovac to 'pristupom Marie Antoinette 'neka jedu kolače'.

'Vaše izlaganje je neugodno'

Napomenula je da se reforma školstva treba temeljiti na razradi sadržaja i kurikuluma, a ne udžbenika. Spočitnula je i ministrici koja je napustila sabornicu kada su zastupnici oporbe počeli iznositi svoje replike na predloženi zakon.

11: 22 - Mostov Robert Podolnjak ministrici je spočitnuo da 'obrazovanje svodi na kilograme'.

Žestoka je bila i SDP-ova Marija Alfirev, kazavši da je izlaganje Divjak bilo neugodno. 

- Stil tog izlaganja pripada onome što spočitavate nekima što se tiče stila poučavanja, pripada 19. stoljeću. Ono je bilo prepuno dociranja, ono je bilo svisoka, ono je bilo ex cathedra. Vaše izjave u medijima su upravo takve. Vaše izjave ovdje ne dozvoljavaju kritičko razmišljanje, vaše izjave ovdje pripadaju tom vremenu i one su loša poruka svim učiteljima i učenicima. Vi niste dobar primjer nikome - poručila je Alfirev, a prenosi Tportal.

- Djeca će umjesto u udžbenike gledati u tablete i za to će porezni obveznici platiti pola milijarde kuna dok, s druge strane, škole nemaju tehničke uvjete, dvorane za tjelesni, fotokopirni papir - kazala je Sonja Čikotić (Klub Mosta) kritizirajući digitalizaciju.

- Koliko je uopće djeci zbog razvitka njihovih grafomotoričkih sposobnosti prikladno da se od prvog razreda osnovne škole susreću i rade na tabletima. Radne bilježnice u koje trebaju pisati odgovore, crtati na karti i slično, više nisu obvezne nego će umjesto toga zadatke rješavati povlačenjem prstića po tabletu - rekla je.

- Parola je da bi udžbenici trebali biti tanki i jeftini, no hoće li i znanje biti tanko, a učenici jeftina radna snaga? - upitala je Čikotić.

 U Saboru se u četvrtak raspravlja o Zakonu o udžbenicima kojim bi se definirala najviša cijena i masa kompleta udžbenika po razredima.Između ostalog, udžbenici bi trebali biti jeftiniji, a naglasak je na digitalizaciji nastavnih materijala. 

Osim toga, Ministarstvo znanosti i obrazovanja propisivalo bi samo udžbenike, a o dopunskim i pomoćnim sredstvima za nastavu, odnosno zbirke i slično odlučivale bi škole, odnosno učitelji, čime bi, tvrdi ministrica, učitelji i škole dobili veću autonomiju u održavanju nastave.

POGLEDAJTE VIDEO:

Oko novog Zakona podiglo mnogo prašine, prijedlogom zakona najviše su nezadovoljni zadovoljni izdavači, koji tvrde da nemaju vremena pripremiti nove materijale u tako kratkom roku. Tu je i pitanje financiranja, jer Bandićev Klub zastupnika inzistira da se udžbenici financiraju iz državnog proračuna za učenika na području cijele Hrvatske. 

Raspravu o Zakonu otvorila je ministrica obrazovanja Blaženka Divjak citatom: 'Ako poučavamo djecu na način kako smo to radili jučer, oduzimamo im njihovu budućnost'.

BLAŽENKA DIVJAK: 'Ako novi Zakon o udžbenicima ne prođe u Saboru, odlazim!'

- Zakon koji donosi niže cijene udžbenika, lakše torbe i jasno daje zeleno svjetlo digitalizaciji u školama sigurno je potreban i preduvjet je bilo kakve reforme u školama te očekujem da svi to prepoznaju i zaštite roditelje i učenike i naravno da omoguće učiteljima da budu autonomni u svom radu, a to donosi ovaj zakon - istaknula je ministrica Divjak.

ZAHTJEV BANDIĆEVACA 'Prihvatite naš amandman oko udžbenika ili nema naših ruku'

Podsjetimo, ministrica Divjak je jučer izjavila da će odstupiti s čela ministarstva ako Zakon o udžbenicima ne prođe. 

- Postojeći zakon o udžbenicima je najrestriktivniji u Europskoj uniji - rekla je Divjak. Naglasila je da treba vidjeti koju tradiciju treba zadržati.

'Udžbenici iz 19. stoljeća'

- Nekad smo imali pločice i krede i to je stvarno bilo jako jeftino, a toga više nemamo - rekla je.

 - Ništa ne ukidamo, ali postoje predmeti u kojima udžbenici nisu presudni poput tehničkog, glazbenog ili likovnog - naglasila je i dodala da će učitelji moći odabrati ono što odgovara njihovim potrebama. Izdvojila je da smo dosad imali radne bilježnice za informatiku, što je potpuno zastarjeli pristup učenju informatike.

- Od tehnologije ne treba bježati, ali treba je koristiti za učenje, ne samo za zabavu. Zabranom ne možemo ništa riješiti, u novom kurikulumu ima puno o sigurnosti na interneta - istaknula je Divjak i tvrdeći da se nikome ne pogoduje.

- Neki nakladnici su ukorak s vremenom, a drugi su napunili skladišta knjigama primjerenijima 19. stoljeću - naglasila je ministrica.

O temi besplatnih udžbenika o kojoj se puno raspravljalo u posljednje vrijeme, Divjak je kazala da to treba regulirati tako da se zna koliko to košta i tko će to plaćati i ponovno naglasila da je zakonom određena najviša cijena knjiga.

Idi na 24sata

Komentari 52

  • Idemo prema boljem 14.12.2018.

    Hm, najprije se bunite da su knjige preteške, donešena je odluka i opet na valja. Tko bi ga vama zadovoljio... A onima koji su protiv informatike, tableta, predlažem da se više ne javljaju, nisu svijesni koliko se sramote.

  • maxich 13.12.2018.

    Blejanje u ekran je štetno za djecu i to potvrđuju brojni neurolozi i neuropsihijatri. Dugotrajna izloženost ekranima između ostaloga, uzrokuje i depresiju. Umjesto da djecu maknemo od ekrana mi im to guramo pod nos. Umjesto da smanjimo troškove u školstvu mi bacamo novac na tablete i dodatni trošak na struju. Umjesto da djeca u školama imaju normalan sanitarni čvor i krov nad glavom, mi se bavimo stvarima koje su nepotrebne i dokazano štetne. Umjesto da višim razredima produžimo školovanje na 5 godina kako bi bolje razumjeli prirodne predmete kao što su fizika i kemija, mi u niže razrede uvodimo 5 godina školovanja i u prve samo učenje tiskanih slova umjesto da su ostavili i pisana. Pretakanje iz šupljeg u prazno. Kakvi su to stručnjaci koji sve to odobravaju?! Ne znaju nabrojati ni ishode koji trebaju biti postignuti na kraju školske godine iz određenog predmeta. Takvo školstvo može osiguranti jedino dodatni stres za djecu i roditelje. Također, dokazano je da je slanje djeteta prije navršene 7. godine života za dijete štetno! Čast iznimkama, ali za većinu djece je to nasilje. Djeca koju se prerano forsira na školovanje su u gubitku s ostalim sposobnostima i vještinama koje se nisu niti mogle razviti u skladu s razvojem i odrastanjem djeteta. Da se to razvije na vrijeme u školi ne bi bilo problema s koncentracijom, praćenjem nastave, socijalnim vještinama i sl.

  • Karmelićanka 13.12.2018.

    Eksperimentalne škole bi morale na javnoj televiziji govoriti što i na koji način rade u Školi za život. To ne znaju ni učitelji iz neeksperimentalnih škola. Imam osjećaj da se mlati prazna slama, a netko bere dobru lovu. Ona govori da su po školama edukacije o toj njezinoj reformi. Gdje? U kojim školama? T

Komentiraj...
Vidi sve komentare