To je to što me zanima!

'Razdjelnici ne bi trebali biti obvezni, nek ljudi sami biraju'

Klub zastupnika Hrvatskih laburista - stranke rada prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu toplinske energije želi ukinuti obavezu ugradnje razdjelnika
Vidi originalni članak

Klub zastupnika Hrvatskih laburista - stranke rada prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu toplinske energije želi ukinuti obavezu ugradnje razdjelnika, vlasnici stanova slobodno bi mogli odlučiti hoće li ih ugraditi te se građanima olakšava isključenje iz sustava toplinskom energijom ako su nezadovoljni uslugom, istaknuo je u srijedu na konferenciji za novinare saborski zastupnik Tomislav Končevski.

Končevski je kazao da se tim prijedlogom izmjena i dopunama zakona onim građanima koji su razdjelnike već ugradili ostavlja mogućnost slobodne odluke žele li da se raspodjela i obračun troškova vrše očitanjem razdjelnika ili ne.

"Krajnjem korisniku olakšava se isključenje iz sustava toplinskom energijom u slučaju da su nezadovoljni pruženom uslugom kako bi se izbjeglo rezanje radijatora i duga sudska borba s lošim opskrbljivačima jer je po sadašnjem zakonskom rješenju gotovo nemoguće se isključiti iz sustava bez pristanka 90 posto svih suvlasnika zgrade", rekao je Končevski.

'Oni koji žele neka izađu iz sustava'

Prijedlogom izmjena i dopuna zakona predlaže se i da građani koji imaju razdjelnike mogu izaći iz tog sustava ako to žele, a onima koji razdjelnike ne žele potrošnja energije obračunavala bi se po kvadratnom metru.

Također, Laburisti traže i da se iz Zakona o tržištu toplinske energije makne enormna kazna za one vlasnike stanova koji ne žele ugraditi razdjelnike, a uvede se tvrtkama koje ih ugrađuju bez bilo kakvih ovlaštenja i kontrole.

Ivica Džeba, koji je sudjelovao u izradi prijedloga zakona kao, kako je rekao, zainteresirani građanin, rekao je kako su sve aktivnosti vezane uz ugradnju razdjelnika u kojima je sudjelovao rađene nepripremljeno, netransparentno, a tako se rade i danas.

Istaknuo je kako su građani razdjelnike ugrađivali pod pritiskom plaćanja enormno visokih kazni kakvih nema u hrvatskom pravosuđu, pri čemu nikakve kazne nisu propisane za one koji ugrađuju te uređaje.

Napominjući i da ugradnja razdjelnika nije troškovno isplativa, Džeba je poručio kako država, umjesto da štiti svoje građane i iskoristi Direktivu EU kojom može dokazati troškovnu neučinkovitost njihove ugradnje - to nije učinila.

Neisplativo za 99 posto stanova

Upozorio je i da se u radnoj skupini Ministarstva gospodarstva, koja će odlučivati o budućnosti razdjelnika, nalaze i predstavnici tvrtki koje ugrađuju i prodaju razdjelnike i kupci toplinske energije i koji su u sukobu interesa, a najmanji je broj stručnjaka. Drži i da je studiju teško moguće izraditi u roku od mjesec dana, koliki je rok za njezinu izradu.

Podsjetio je i na primjer studije izrađene u Finskoj koja je pokazala kako je ugradnja razdjelnika neisplativa za 99 posto stanova, a ugradnja razdjelnika sve je manje isplativa što je pojedina zemlja južnije.

"Po preporukama koje je dala Europska komisija napravio sam analizu za nekoliko zgrada u Zagrebu i to definitivno nije isplativo", rekao je Džeba. Uz to, Džeba se upitao i što će biti s onim građanima koji su razdjelnike već ugradili.

Na probleme sa toplinskom energijom u Rijeci i problemima građana s opskrbljivačem toplinske energije "Energom" upozorio je predsjednik rječkog ogranka Laburista Vedran Sabljak.

I ministar gospodarstva Tomislav Panenić danas je najavio da bi za 10-ak dana trebala biti dovršena analiza učinaka uvođenja razdjelnika. "Prema prvim rezultatima koji su mi već prezentirani, doći će do ozbiljnih promjena“, rekao je.

Idi na 24sata

Komentari 14

  • ZvonimirA_1 05.05.2016.

    6. "Podsjetio je [Džeba] i na primjer studije izrađene u Finskoj koja je pokazala kako je ugradnja razdjelnika neisplativa za 99 posto stanova, a ugradnja razdjelnika sve je manje isplativa što je pojedina zemlja južnije." Opet GLUPOST! Doduše, moram priznati da ne znam za takvu studiju, ali i bez obzira na to, uspoređivati Hrvatsku s Finskom je posve beprimjereno iz više razloga: a) Finski standard nam je neusporediv, pa time i potrošnja koju si mogu dopustiti; b) Njihove navike racionaliziranja (opet u ovisnosti o kupovnoj moći) su također neusporedive s našima, a mi i dalje trošimo energije prosječno dva ili tri puta više nego razvijena Europa! Sve dok nam ugradnja razdjelnika donosi smanjenje potrošnje 30 ili čak 50 ili 60 posto, svaka ovakva priča je čista nebuloza i zavaravanje javnosti! A u takvim našim uvjetima, što južnije, to je efekt ugradnje razdjelnika VEĆI a ne manji: u uvjetima velike hladnoće radijatori se ionako koriste i duže i na većim temperaturama, pa je i neizbježiva potrošnja veća; za razliku od recimo primorja, gdje ima mnogo više dana kada grijanje čak uopće nije potrebno uključivati ili samo na kratko ili na maloj snazi grijanja, pa se tu uz razdjelnike znatno manje potroši u usporedbi s posve nepotrebnim i obilnim rasipanjem energije koje se u pravilu događa kada nema razdjelnika. O svemu ovome može se više pronaći na stranicama bloga TOPLINSKI RAŠOMON na adresi http://mk12ri-grijanje.blogspot.hr/2015_03_01_archive.html

  • ZvonimirA_1 05.05.2016.

    4. "Napominjući i da ugradnja razdjelnika nije troškovno isplativa, Džeba je poručio ... Direktivu EU kojom može dokazati troškovnu neučinkovitost njihove ugradnje ..." ČISTA GLUPOST!!! Ugradnja razdjelnika je u najvećem broju slučajeva više nego isplativa (pitanje je samo što u postojećoj praksi treba promijeniti da bi se to obavilo na normalan, pošten način). A osim toga to je često i pretpostavka za neku pravedniju raspodjelu troškova! 5. "Upozorio je [Džeba] i da se u radnoj skupini Ministarstva gospodarstva, koja će odlučivati o budućnosti razdjelnika, nalaze i predstavnici tvrtki koje ugrađuju i prodaju razdjelnike i kupci toplinske energije i koji su u sukobu interesa, a najmanji je broj stručnjaka." Nažalost, teško je njih posve isključiti, a to ne bi bilo ni racionalno ni korisno, jer raspolažu znanjem koje je potrebno za rješavanje tog gordijskog čvora. Ali, naravno, njihov utjecaj na odluke bit će onoliki koliko to dozvoli vodstvo projekta, a o tome direktno ovisi i kvaliteta odluke i uspjeh projekta. (nastavak slijedi ... )

  • ZvonimirA_1 05.05.2016.

    Opet puno "svačega" u tako malo teksta. Idemo redom: 1. Obavezu ugradnje razdjelnika ukinuti? DA, ali samo pod minimalnim uvjetom a) da se omogući JEDNOSTAVNO i POTPUNO izdvajanje pojedinog korisnika iz sustava; ili b) da zgrada osigura pisanu suglasnost SVIH suvlasnika s određenim međusobno dogovorenim načinom raspodjele troškova. 2. "... onima koji razdjelnike ne žele potrošnja energije obračunavala bi se po kvadratnom metru" NE dolazi u obzir! To je "formula" koju umjesto razdjelnika nude upravo oni koji se žele i dalje grijati na tuđi račun, a ujedno je direktno na štetu korisnika slabijih materijalnih mogućnosti! Svi koji ne žele obračun temeljem razdjelnika ili drugog individualnog mjerila, morali bi se izdvojiti iz sustava i ne koristiti centralno grijanje! 3. "Ivica Džeba, koji je sudjelovao u izradi prijedloga zakona kao, kako je rekao, zainteresirani građanin, rekao je kako su sve aktivnosti vezane uz ugradnju razdjelnika u kojima je sudjelovao rađene nepripremljeno, netransparentno, a tako se rade i danas." To je najčešće TOČNO i vidljivo je po rezultatima! (nastavak slijedi ... )

Komentiraj...
Vidi sve komentare