To je to što me zanima!

Riječka umjetnica Bojana Butković pravi nakit od biljaka

Bojana je strastvena ljubiteljica prirode i umjetnosti. Iako joj je osobno teško izdvojiti najdražu biljku, većini se, kaže, najviše dopada maslačak. Radi s nekoliko desetaka vrsta biljaka
Vidi originalni članak

Likovnjak po prirodi, čiji prsti nikad ne miruju, riječka umjetnica Bojana Butković (38) vrlo rano u djetinjstvu počela je crtati, slikati, modelirati i izrađivati razne ukrasne predmete.

No i strastvena ljubiteljica prirode, koja još od malih nogu šeta po prirodi tražeći ljekovite trave, unikatnim nakitom odlučuje objediniti dvije ljubavi u jednu u brendu Nature Inspired. Radi se o ručno izrađenom nakitu inspiriranom prirodom, bojama, mirisima, suncem, Mediteranom, a izrađenom u kombiniranoj tehnici ručno branog i sušenog cvijeća te raznolikog bilja ovjekovječenog u ležaju od rezine (kristalne smole).

- Svaki komad je jedinstven i neponovljiv što znači da kupcu pruža mogućnost da postane ponosni vlasnik unikatnog dijela Majke prirode. Kao i svaka biljka, najviše će zabljesnuti okupan sunčevim zrakama, što ga čini idealnim ljetnim nakitom - smatra umjetnica, Za izradu nakita koristi šaroliku lepezu mediteranskog bilja, ukrasnog, ljekovitog, pa čak i otrovnog: maslačak, tratinčica, crnjika, jasmin, veronika, nezaboravak, trputac, ruža, kantarion...

- Svaka je biljka priča za sebe, nosi vlastite specifičnosti branja, obrade i ljekovitosti, odnosno vibracije. Naši su stari bili svjesni da je već unošenjem biljke u kuću njezina blizina/vibracija liječila ljude (npr. lavanda, ružmarin) te čistila prostor (kadulja, tamijan), pa su određene biljne dijelove ili pripravke nosili stalno sa sobom (npr. tri su se kestena nosila u džepu, tik do kuka koji vas boli, kako bi svojom energijom sanirali bolno mjesto) - objašnjava. S vremenom je razvila tehniku sušenja koja omogućuje biljci da izgleda svježe i životopisno kao da je tek ubrana. Sam je proces izrade komada dugotrajan, od pronalaska adekvatnog bilja, preko sušenja istog (minimum tjedan dana), ljevanja u rezinu (sušenje je minimum 48 sati), obrade izlivenog, uklapanja u željeni oblik te finiširanja (48 sati).

- Mogu reći da mi treba petnaestak dana za zgotoviti npr. jednu ogrlicu. Rad s kristalnom smolom zahtijeva iskustvo i strpljenje, poznavanje tehnoloških karakteristika iste za što kvalitetnije rezultate. No više truda i znoja zahtijeva samo bilje, ono u kontaktu s rezinom kemijski odreagira na specifičan način, od mijenjanja strukture i boje pa do potpunog rastvaranja u istoj. S obzirom na to da koristim neprozirne kalupe kako bih dobila željeni oblik, i ja sam sama često prilično nestrpljiva vidjeti konačni rezultat - smije se Bojana.

Od nakita u ponudi su prstenje, naušnice, ogrlice i broševi te piramida i dijamant kao samostojeći predmeti. Kupuju većinom žene, no i muškarci, doduše za svoje cure/žene, a ovaj unikatni nakit može se naći diljem Hrvatske, kao i u Kanadi, Nizozemskoj, Irskoj i Engleskoj. 

Idi na 24sata

Komentari 15

  • Subota_1 25.07.2017.

    Svaka cast Bojana, bas mi je drago sto sam procitala ovaj clanak. Sigurno cu vas potraziti. Sretno.

  • Mél.C.B.🌼 23.07.2017.

    Ok sve to, ali ako njoj treba 15 dana za jednu ogrlicu, koliko ta ogrlica kosta?

  • killdeath 23.07.2017.

    Kalupi su oko 1$ a prozirna smola 250 kn 1,5L.

Komentiraj...
Vidi sve komentare