To je to što me zanima!

Ruski parlament raspravlja o opozivu ratifikacije sporazuma o zabrani nuklearnih pokusa

Obnavljanje nuklearnih pokusa Rusije, SAD-a ili Kine moglo bi označiti početak nove utrke u nuklearnom naoružanju između velikih sila
Vidi originalni članak

Čelnici ruskog parlamenta raspravljat će u ponedjeljak o mogućem opozivu ratifikacije sporazuma o zabrani nuklearnih pokusa, nakon što je predsjednik Vladimir Putin rekao da bi Rusija mogla nastaviti s nuklearnim pokusima, po prvi put u više od tri desetljeća.

Obnavljanje nuklearnih pokusa Rusije, SAD-a ili Kine moglo bi označiti početak nove utrke u nuklearnom naoružanju između velikih sila, koje su zaustavile nuklearne pokuse u godinama nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991.

'VELIKA OPASNOST' Kremlj zabrinut zbog rata u Izraelu: 'Mogao bi se proširiti'

Putin je u četvrtak, postavljajući uvjete u kojima će pritisnuti nuklearno dugme,  rekao da rusku nuklearnu doktrinu nije potrebno ažurirati, ali još nije spreman reći treba li Moskva nastaviti s nuklearnim pokusima.

Po njegovim riječima, Rusija bi mogla razmotriti opoziv ratifikacije Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa (CTBT) budući da su ga Sjedinjene Države potpisale, ali ne i ratificirale.

Nakon toga čelnik parlamenta Vjačeslav Volodin najavio je da će o tome raspravljati na sljedećem sastanku Vijeća ruske Dume, ključnog tijela u ruskom parlamentu koje organizira njegov zakonodavni rad. Sastanak na tu temu trebao bi se održati poslijepodne.

IZ MINUTE U MINUTU Rusija se priprema opozvati nuklearni sporazum? Zelenski: 'To je teroristička država'

U petak je ruski izaslanik pri Organizaciji Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa (CTBTO) rekao da će Moskva opozvati ratifikaciju sporazuma, što je najava koju je Washington osudio kao ugrožavanje "globalne norme" protiv izvođenja nuklearnih pokusa.

Za neke znanstvenike i aktiviste razmetanje testiranjem nuklearnih bombi tijekom Hladnog rata pokazalo je ludost prijetnji nuklearnom borbom koja bi u konačnici mogla uništiti čovječanstvo i kontaminirati planet stotinama tisuća godina.

Opozivom ratifikacije ovog sporazuma Rusija SAD-u šalje upozorenje da Moskva može iz temelja promijeniti pretpostavke nuklearnog planiranja nakon Hladnog rata, ocjenjuje Reuters.

RANJEN I DJELATNIK CRVENOG KRIŽA Više od 10 ozlijeđenih, među njima dijete u ruskom napadu na Herson: 'Strašna noć! '

Sporazum je potpisalo 187 zemalja, a ratificiralo 178.

Sjedinjene Države, Kina, Egipat, Iran i Izrael potpisali su ga, ali ga nisu ratificirali. Indija, Sjeverna Koreja i Pakistan nisu potpisali.

Sovjetski Savez zadnji put je nukearno testiranje obavio 1990., a Sjedinjene Države 1992.

Rusija, koja je naslijedila većinu sovjetskog nuklearnog arsenala, to nikada nije učinila. Ali pojavili su se znakovi da bi se testiranja mogla nastaviti.

NAMJERNO GAĐAJU CIVILE Stručnjak o ruskim napadima na civile: 'Nalikuju na masakre na sarajevskoj tržnici Markale'

Prošlog mjeseca CNN je objavio satelitske slike koje pokazuju rastuću aktivnost na lokacijama za nuklearna testiranja u Rusiji, Kini i SAD-u.

Washington Post je 2020. objavio da je tadašnja Trumpova administracija raspravljala hoće li izvesti nuklearni test.

Od potpisivanja CTBT-a izvršeno je deset nuklearnih pokusa. Indija i Pakistan izveli su po dva testa 1998., dok je Sjeverna Koreja obavila testove 2006., 2009., 2013., 2016. (dva puta) i 2017., pokazuju podaci UN-a.  

 

Idi na 24sata

Komentari 3

  • anniviivve54321 10.10.2023.

    Ako Rusi opozovu ratifikaciju sporazuma o zabrani nuklearnih pokusa, gaće će im biti pune.

  • boroxx 10.10.2023.

    loša im je vojska,pa mašu s raketama

  • Smik 09.10.2023.

    Podzemne pokuse svakako treba nastaviti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare