To je to što me zanima!

Sanaderovi odvjetnici Crnojin slučaj razmatrali - besplatno

Vladu smo pitali o cijeni tih usluga na što su odgovorili da se radilo ''o jednokratnoj usluzi savjetničke prirode'' te da su stoga ''njihove usluge bile potpuno besplatne''
Vidi originalni članak

U razmatranju slučaja sada bivšeg ministra branitelja Mije Crnoje, kao vanjski pravni stručnjaci angažirani su odvjetnici Jadranka Sloković i Čedo Prodanović, inače odvjetnici bivšeg predsjednika HDZ-a i bivšeg premijera Ive Sanadera. 

Vladu smo upitali o cijeni tih usluga na što su nam odgovorili kako se radilo ''o jednokratnoj usluzi savjetničke prirode vanjskih suradnika'' te da su stoga ''njihove usluge bile u potpunosti besplatne''.

Iako smo Vladu pitali i koji su zaključci doneseni na sastanku stručnjaka i na osnovu čega je zaključeno da Mijo Crnoja nije kriv za ono što mu se stavljalo na teret, iz Banskih dvora poručili su da ''mišljenja iznesena u raspravi nisu notirana kao poseban dokument''. 

- Ali je njihov sadržaj dostupan javnosti i razvidan iz izjave prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka - dodali su. 

Podsjetimo, prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko u obraćanju novinarima u četvrtak ispred Banskih dvora je, s papirom u ruci, kazao da ''nakon svega što imamo tu zabilježeno, to je čovjek koji je ponosno izašao iz ove zgrade''. 

Pitanja premijeru postavili i SDP-ovci

Zbog angažmana nezavisnih pravnih stručnjaka, koji su u Vladi pregledavali dokumentaciju Mije Crnoje, saborski zastupnik Domagoj Hajduković (SDP) od premijera Tihomira Oreškovića pisanim putem zatražio je odgovore. Zanima ga tko su pravni stručnjaci koji su bili na sastancima 27. i 28. siječnja u Vladi između premijera, dvojice potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka i Bože Petrova te ministra branitelja Mije Crnoje. 

Zastupnika zanima po kojoj su oni osnovi angažirani, je li proveden propisani zakonski postupak javne nabave, je li tekst 'stručnog pravnog mišljenja' dostavljen Vladi te ako jest zatražio je uvid u isti, a zanima ga i hoće li za svoje usluge primiti naknade iz državnog proračuna. Hajduković smatra da su ti odgovori u interesu informiranja zastupnika, kao i hrvatske javnosti, koja ima pravo znati hoće pravnici biti plaćeni iz džepova poreznih obveznika.

U drugom zastupničkom pitanju Hajduković je od premijera zatražio objašnjenje sastanaka na kojima se odlučivalo o Crnojinoj sudbini.

- Tko je sve nazočio, koji je bio sadržaj i tijek sastanaka održanih 27. i 28. siječnja u Vladi RH između Vas, oba potpredsjednika Vlade gospode Tomislava Karamarka i Bože Petrova i ministra branitelja Mije Crnoje - zanima Hajdukovića, koji ističe da, s obzirom na veliki interes javnosti i veliki broj kontroverza oko sad već bivšeg ministra branitelja Mije Crnoje, u interesu informiranja zastupnika u Saboru i javnosti dobiti jasnu informaciju što se događalo i o čemu raspravljalo na predmetnim sastancima, posebno s obzirom na njihovu duljinu. 

Grbin tražio odgovori kao ''obični građanin''

Slično pitanje zanima i Peđu Grbina (SDP) koji je od Vlade odgovor tražio kao "obični građanin" kroz institut prava na pristup informacijama. Naime, Vlada je na zastupnička pitanja dužna odgovoriti u roku od 30 dana od kad ih dobije. Podsjetimo, zastupnici su odgovore, pa i u proteklom mandatu, znali čekati i po više od godina dana, a nekada ih nisu ni dobili. Prema Zakonu o pravu na pristup informacijama, Vlada bi Grbinu trebala odgovoriti trebala u roku od 15 dana.


Idi na 24sata

Komentari 169

  • malivz 19.02.2016.

    Kaj sad a gdje su pozitivni zakoni RH. Zar se ne smatra svaki poklon iznad 500 kuna mitom i državnici ga ne bi smjeli primati? Zar se na svaku donaciju ne treba platiti porez bez obzira što je donacija?

  • stiven 19.02.2016.

    trebali su i više naplatiti ali ovo je preko veze pa je i mizerno malo

  • Zagor te-nej 31.01.2016.

    Na prvi moment pomislih Marasova glava , no nije , nije njegova ovako pametna.

Komentiraj...
Vidi sve komentare