To je to što me zanima!

Sarajevo 1992.: Poubijali su ih dok su čekali u redu za kruh...

Na Ferhadiji, glavnoj sarajevskoj ulici, mjesec i pol dana nakon početka rata u Sarajevu ubijeno je 26 ljudi, a teže i lakše ranjeno ih je još 108. Svi su čekali red za kruh...
Vidi originalni članak

Tog tragičnog dana, koji je počeo relativno mirno i bez granatiranja, čekajući u redu za kruh, od rasprskavajućeg djelovanja minobacačke granate kalibra 82 mm ispaljene oko 09.55 sati život je izgubilo 26 ljudi. To je bio prvi i jedan od najvećih pokolja civila koji su počinile snage vojske Republike Srpske na čelu sa Radovanom Karadžićem.

POGLEDAJTE VIDEO: Obilježena 28. godišnjica masakra u Sarajevu 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Sa položaja iz pravca Borija su ispaljene tri granate koje su eksplodirale među civilima. To se zbilo na glavnoj sarajevskoj ulici Ferhadiji nekad znanoj kao ulica Vase Miskina.

TRŽNICA MARKALE - MASAKR CIVILA Prizori strave i danas progone: 'Ljudska tijela bila su posvuda'

Upravo se taj masakr smatra jednim od najstrašnijih zločina počinjenih za vrijeme opsade Sarajeva. Prizori ubijenih, ranjenih i obogaljenih Sarajlija su zahvaljujući televizijskim kamerama obišli svijet i značajno pridonijeli tome da svjetska javnost shvati što se  zapravo u Sarajevu događa.

Avdulah Muslimbašić bio je svjedok masakra koji se prije tri godine za klix.ba prisjetio tog stravičnog dana

 - Bio sam u prolazu. Vratio sam se da se pozdravim sa jednim čovjekom. Krenuli smo da se rukujemo, ali nismo stigli. Zaklonio sam ga i njega nije pogodio nijedan geler, ali ja danas u sebi nosim više od 130 gelera. Izgubio sam svijest, tek kasnije sam došao sebi, curila je krv. Jedna se žena držala se za venu kako bi sama sebi zaustavila krvarenje. Kad bih bio neki umjetnik, mogao bih svaki detalj nacrtati. U mom sjećanju ništa se nije izgubilo. Bilo je mrtvih, ranjenih i onih koji umiru i onih koji pokušavaju ustati... - ispričao je Muslimbašić te rekao kako je teško živjeti sa tim slikama i kako mu je najteže kad dođe mjesto pokolja.



-  O tome bi se moglo pričati  godinama, ali čovjek kaže dvije-tri rečenice i stane -  kazao je.

SARAJEVSKI ROMEO I JULIJA Snajperima pogođeni, Boško i Admira i u smrt otišli zagrljeni

Od srpskih granata toga dana poginuli su: Nedžad Abdija, Ismet Ašćerić, Ruždija Bektešević, Snježana Biloš, Predrag Bogdanović, Vladimir Bogunović, Vasva Čengić, Gordana Ćeklić, Mirsad Fazlagić, Emina Karamustafić, Mediha Omerović, Bahrija Pilav, Mila Ruždić, Mile Ružić, Abdulah Sarajlić, Sulejman Sarajlić, Hatidža Salić, Galib Sinotić, Sreten Stamenović, Srećko Šiklić, Božica Trajeri-Pataki, Vlatko Tanacković, Srećko Tanasković, Tamara Vejzagić-Kostić, Jusuf Vladović i Izudin Zukić.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • penzić 27.05.2020.

    sad su muslimani pokazali u sarajevu da nema nevinih žrtava u blaburgu,sarajevu,srebrenici itd sve zločinci samo karadžić i mladić heroji

  • trtajun 27.05.2020.

    Malo ,malo .......je daaana malo je maalo nooooci

  • 27.05.2020.

    Znam njih puno koji tvrde da su se sami (a nisu) poubijali , ne bi li optužili srpske anđeliće s brda.

Komentiraj...
Vidi sve komentare