To je to što me zanima!

'Saslušat ćemo obje strane pa odlučiti o hrvatskom raskidu'

Iako se očekuje da Sabor i službeno proglasi izlazak iz sporazuma, Arbitražni sud podsjeća da oni moraju donijeti odluku oko zahtjeva da se cijeli proces prekine
Vidi originalni članak

Arbitražni sud u idućih nekoliko dana želi saslušati hrvatsku i slovensku stranu i čuti njihove stavove o skandalu nastalom nakon objave snimaka koji svjedoče da su slovenski predstavnici nedopušteno izmjenjivali informacije o arbitraži. 

Iako se očekuje da Sabor i službeno u srijedu proglasi hrvatski izlazak iz sporazuma, Arbitražni sud podsjeća da oni moraju donijeti odluku oko zahtjeva da se cijeli proces arbitraže prekine

Upravo zbog toga odlučili su dati priliku objema stranama koje su pozvali da se suzdrže bilo kakvih djelovanja koja bi mogla ugroziti rad Suda. 

Nakon što posluša argumente, Sud bi, kako se navodi u priopćenju, trebao donijeti odluku o hrvatskom zahtjevu

EK: Riješite to unutar sporazuma!

Loptu spušta i Europska komisija koja Hrvatskoj poručuje da svoje nezadovoljstvo najnovijim razvojem događaja pokuša riješiti unutar sporazuma. 

- Europska komisija u potpunosti podupire arbitražni postupak i naglašava važnost sporazuma za pravnu sigurnost. Unutar sporazuma problemi se mogu riješiti uz zadržavanje funkcioniranja arbitražnog sustava - rekla je glasnogovornica EK Mina Andreeva. 

Hrvatska je jedinstvena

Podsjetimo, cijela afera oko Arbitražnog sporazuma izbila je kada su javno objavljeni snimci koji dokazuju da su slovenski član Arbitražnog suda Jernej Sekolec i predstavnica ministarstva vanjskih poslova Simona Drenik izmjenjivali informacije o arbitražnom postupku što nije dopušteno.

Iz njihovih razgovora dalo se zaključiti da će dvije trećine Piranskog zaljeva pripasti Sloveniji.

Drenik i Sekolec ubrzo su dali ostavke, a slovenska vlada imenovala je Francuza Ronnyja Abrahama svojim novim predstavnikom na Sudu. 

Na slovenska dogovaranja Hrvatska je oštro reagirala najavivši svoj izlazak iz arbitraže. U tome je stavu domaća politička scena od prvoga dana afere jedinstvena kao malo kad u novijoj povijesti. 

Idi na 24sata

Komentari 93

  • ftič 29.07.2015.

    nema nikakve odluke, u arbitražu se ulazi dobrovoljno i bilo koja stranka u bilo kojem trenutku može iz nje izać, ne solite pamet ljudima...

  • jozabroz 29.07.2015.

    mislim da vas je previse spomenuto u "telefonskom razgovoru" tako da vase misljenje nemoze promjenit odluku hrvatskog sabora i volje naroda,,tako da ovakve izjave smatram promasenima

  • Caffe-bar Gemini 29.07.2015.

    Arbitražni sporazum bi mogao ostati na snazi, ali bi arbitražni postupak morao krenuti od početka. Sastav suda bi se morao zamjeniti na način da u njegovu sastavu budu po dva člana iz međunarodnog suda pravde, gdje bi po jednog člana birali Slo i RH, dva člana iz međunarodnog suda za pravo mora, gdje bi po jednog člana birali Slo i RH, a predsjednika arbitražnog suda bi imenovala EU. Na taj naičin bi izbjegli traženje pred kojim sudom bi se rješavao spor, a odgovornost za donošenje odluke bi se prebacila na međunarodnu zajednicu i EU.

Komentiraj...
Vidi sve komentare