To je to što me zanima!

Šest godina kasnije: Ovako je počela katastrofa u Fukushimi

Minuta šutnje održat će se u čitavom Japanu u čast poginulima i nestalima nakon katastrofe koja je 2011. koja se događa "jednom u tisućljeću"
Vidi originalni članak

Japan se u subotu prisjeća žrtava potresa i tsunamija od prije šest godina iza kojih je uslijedila nuklearna katastrofa od koje se zemlja još nije oporavila.

Kao i svake godine odonda, očekuje se da će tijekom cijelog dana tisuće ljudi pohoditi 500 kilometara dugu obalu u opustošenim područjima na sjeveroistoku arhipelaga.

Javna TV postaja NHK prikazuje od jutra prizore stanovnika koji bacaju cvijeće u ocean kako bi smirile duše pokojnika.

Gomila se okuplja u Sendaiju, Ishinomakiju, Rikuzentakati, Minamisanrikuu i na svim mjestima čije je ime povezano s trostrukom katastrofom: potresom i tsunamijem u kojima je stradalo i nestalo 18.446 osoba, te nesrećom nuklearne centrale nakon koje je zbog zračenja raseljeno 123.000 osoba.

Minuta šutnje održana je u čitavoj zemlji u trenutku kad je 11. ožujka 2011. u vodama glavnog otoka Honshua došlo do potresa jačine 9 koji je snažno zatresao veliki dio zemlje i podigao divovski smrtonosni val za koji Japanci kažu da se događa "jednom u tisućljeću".

Užasan film strave još uvijek je prisutan u ljudima koji su preživjeli katastrofu: horde zaposlenika koji se pokušavaju izvući iz nebodera u Tokiju, prevrnuti vlakovi u regijama na sjeveroistoku, nevjerojatne snimke sela doslovce odnesenih cunamijem, tisuće nestalih..

VIDEO MOŽETE POGLEDATI OVDJE:

Službena komemoracija u prisustvu premijera Shinza Abea održat će se u Tokiju. Carski par, za razliku od prošle godine na petu obljetnicu, ove godine neće biti prisutan nego će ga zastupati njihov sin princ Akishino.

"Vlada će nastaviti ubrzavati rekonstrukciju opustošenih zona imajući na umu da se brojne evakuirane osobe još nisu vratile svojim domovima", obećao je Shinzo Abe u pisanoj izjavi objavljenoj u subotu.

No, brojne raseljene osobe predbacuju vladi da požuruje povratak stanovnika u zagađena područja kako bi se stanje normaliziralo prije Olimpijskih igara u Tokiju 2020.

Idi na 24sata

Komentari 18

  • jack_daniels_1 11.03.2017.

    Jbt što se deru ovi Japanci u videu. Aaaaaaa, eeeeeee, aiiiiiiiiii, aiiiiii, aiiiii....Daj više smiri se.

  • povijest činjenica 11.03.2017.

    Inače Japan je pogodio snažan zemljotres i tsunami prije više od 100 godina a zadnji put 1933. i također je bio razoran s velikim brojem žrtava.

  • povijest činjenica 11.03.2017.

    Upravo zbog prirodnih katastrofa uz oceane politički establishment i ostala dobrostojeća zemaljska elita žele osvojiti Mediteran, osiromašenjem raseliti domicilno stanovništvo u što veće broju a naseliti sebe i svoje.

Komentiraj...
Vidi sve komentare