To je to što me zanima!

Stručnjak objasnio što znači da je Hrvatska na listi neprijatelja Rusije: 'Odabrali smo stranu'

Ruski odgovor može biti jednak, može biti slabiji ili žešći, ovo može dovesti i do prekida diplomatskih odnosa. To ne bi bilo dobro, ali nije nemoguće, komentirao je Letica odluku Hrvatske oko diplomata
Vidi originalni članak

Sigurnosni stručnjak Ante Letica gostovao je u emisiji Novi dan N1 televizije gdje je komentirao situaciju u Ukrajini, protjerivanje ruskih diplomata iz Hrvatske, kao i odnos sa Srbijom. 

- Diplomati rade na razvijanju odnosa sa zemljom primateljicom o u svim aspektima života, i oni se po konvencijama ne bi smjeli baviti obavještajnim, pogotovo obavještajno-subverzivnim radom - rekao je Letica i poručio kako "ovo jučer nije rezultat toga da su se diplomati ogriješili o zakonske propise ili norme", već da je Hrvatska time poslala poruku Rusiji da osuđuje agresiju i zločine te da je solidarna s ukrajinskim narodom. 

- Obavještajne službe ne nadziru diplomate, nego one koji se zlorabeći diplomatski status bave obavještajnim radom u smislu klasičnog prikupljanja obavještajnih podataka. Neke zemlje, uključujući Rusiju, koriste diplomatski cover za klasičan obavještajni rad, a kod Rusa i obavještajno-subverzivan - pojasnio je. 

NAPADI NISU POTVRĐENI Mariupolj: Britanija provjerava tvrdnje o kemijskom napadu

Na pitanje što znači da je Hrvatska na listi neprijateljskih zemalja, Letica je pojasnio da se radi o izjavi koja "potvrđuje odnos Rusije prema NATO-u i EU-u" te da je Hrvatska kao članica protivnik Rusije. 

- Nakon što se svrstala na jednu stranu, postala je neprijatelj. To znači da je meta u obavještajnom ratu Rusa - rekao je. 

U ponedjeljak je na protjerivanje ljudi iz ruskog veleposlanstva u Zagrebu odgovorila i Rusija. Poručili su da će "odgovor biti primjeren". Letica je komentirao što to znači. 

- Nadam se da je Hrvatska ovo napravila i usuglasila kao čvrsti stav Hrvatske. Prema našim procjenama, radi se o 18 diplomata i šest djelatnika administrativnog osoblja koji 25. travnja moraju napustiti Hrvatsku. Ruski odgovor može biti jednak, može biti slabiji ili žešći, ovo može dovesti i do prekida diplomatskih odnosa. To ne bi bilo dobro, ali nije nemoguće. Sigurno će biti žestok odgovor - rekao je. 

IZVJEŠĆE UN-A UN: Oko dvije trećine ukrajinske djece napustilo je svoje domove

Što se tiče navoda o korištenju kemijskog oružja u Mariupolju, Letica je rekao da svaki agresivniji nastup može izazvati nesagledive posljedice u smislu širenja sukoba. 

- Zato treba biti oprezan i imati stvarnu sliku na terenu. Jesu li koristili to oružje, to će se vidjeti. Bojim se da sad u zaustavljanju ruske agresije i prebacivanje aktivnosti na istok i jug i odgovor koji će Rusi doživjeti, moguće je da će biti i žešće od tog kemijskog oružja, i može dovesti do sukoba širih razmjera - poručio je. 

Prokomentirao je i dolazak kineskih aviona u Srbiju. 

I BJELORUSIJA POD SANKCIJAMA Lukašenko i Putin sastaju se u ruskoj regiji Amra: Razgovarat će o Ukrajini i sankcijama

- Kolege kažu da su to modificirani sustavi S-300, njihovu efikasnost ne znam. To pokazuje da Vučić, koji ima velikih problema u Srbiji, mora odlučiti. Računao je na veliku pomoć Rusa, ima kineske sustave da bi parirao budućim hrvatskim Rafaleima i podigao razinu srpskog oduševljenja - rekao je. 

POGLEDAJTE VIDEO: 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Najave kupnje novih Rafalea u Srbiji Letica odbacuje. 

- Dok je Vučić u ovakvoj poziciji, mislim da neće dobiti suvremenu zapadnu tehniku i oruđa jer bi moglo doći i u ruke Rusiji. Dok je neodlučan, neće dobiti suvremena zapadna sredstva. 

Idi na 24sata

Komentari 12

  • nisam ja ništa 12.04.2022.

    Odabrao Đelo Hadziselimović.

  • Matej22☮ 12.04.2022.

    Bolje biti na strani dobra nego sotone

  • 12.04.2022.

    Koliko imamo stručnjaka za sva pitanja čudim se da plenki nije oformio ministarstvo stručnjaka.

Komentiraj...
Vidi sve komentare