To je to što me zanima!

'Sve brine mogućnost izrada "prljave bombe" džihadista'

Nakon napada u Bruxellesu i Parizu, Bijela kuća zabrinuta je sposobnošću Europljana da se nose s opasnostima napada na velike gradove
Vidi originalni članak

Pozornost svjetskih čelnika okupljenih u Washingtonu na summitu o nuklearnoj sigurnosti prebacit će se u petak na Islamsku državu nakon što je u četvrtak u najvećoj mjeri bila usredotočena na Sj. Koreju.

Nakon napada u Bruxellesu i Parizu, Bijela kuća zabrinuta je sposobnošću Europljana da se nose s opasnostima napada na velike gradove.

Sve zabrinjava mogućnost izrade "prljave bombe" džihadista koji bi se domogli nuklearnih materijala i aktivirali nenuklearnu eksploziju koja bi raspršila radioaktivne čestice u okoliš. Bojazan od tog tipa napada pothranjena je otkrićem desetak sati snimljenog video-materijala koje je otkrio belgijski nuklearni dužnosnik, a pripisuje se pripadnicima Islamske države.

No, rasprave čelnika neće se odnositi isključivo na nuklearnu opasnost. U četvrtak je predsjednik Obama naglasio potrebu povećane transatlantske suradnje oko "identificiranja potencijalnih napada te oko blokiranja financiranja". S takvom intencijom Obama se susreo na bilateralnom sastanku s francuskim predsjednikom Françoisom Hollandeom, koji je izrazio zadovoljstvo "koordinacijom na vrlo visokoj razini" između dvije zemlje u borbi protiv džihadista.

Očekuje se da će u središtu rasprava na summitu biti i razmjena obavještajnih informacija.

Predstavnici šest velikih sila, koje su ispregovarale sporazum o iranskom nuklearnom programu, razgovarat će i o primjeni tog sporazuma u Teheranu, koja po ocjeni Washingtona zasad nije problematična.

U četvrtak je u središtu razgovora bila Sj. Koreja, s nuklearnim programom koji zabrinjava čitavu međunarodnu zajednicu zbog nuklearnih pokusa i testiranja raketa koje osuđuje UN. Predsjednik Obama susreo se tim povodom na trostranom sastanku s južnokorejskom predsjednicom Park Geun-Hye i japanskim premijerom Shinzom Abeom. Troje čelnika obećalo je "braniti se" od nuklearne prijetnje režima Pjongjanga. Također su se obvezali "provesti jake mjere Vijeća sigurnosti UN-a", poduzete 2. ožujka, to jest arsenal novih sankcija protiv Pjongjanga.

Predsjednik Obama je raspravljao također o Sj. Koreji bilateralno s Xi Jinpingom, kineskim predsjednikom čija je zemlja tradicionalni saveznik režima u Pjongjangu. Peking je glasao za sankcije UN-a protiv režima, ali SAD želi da Kina pojača pritisak kako bi se Pjongjang urazumio.

- Predsjednik Xi i ja odlučni smo postići denuklearizaciju korejskog poluotoka i punu primjenu sankcija UN-a - kazao je Obama, dok je njegov kineski kolega pozdravio "koordinaciju i djelotvornu komunikaciju sa SAD-om o korejskom nuklearnom pitanju".

Idi na 24sata

Komentari 7

  • moderatoristine 02.04.2016.

    Na kraju krajeva vi ste i stvorili atomsku energiju usred toliko jeftinijih bezopasnih nacina za proizvodnju vi ste izabrali najrazorniji...na pocetku da bi kao trazili inteligentni zivot u svemiru...a nismo jos taj inteligentni zivot nasli ni na zemlji...sudeci po razvijanju ove planete ...mi smo sve ...samo ne inteligentni...

  • ritabeluga 01.04.2016.

    ništa ne vjerujem amerikancima..

  • SAINT 01.04.2016.

    pa ako ne možete u 10 dana sravnit to isil smeće sa zemljom uz svu moć što imate onda se sramite , samo to je vaše dite izmaklo kontroli pa ne znate što napravit a i služi vam za radit nered po svitu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare