To je to što me zanima!

Tuneli u Zagrebu (3): Postoji i bunker ispod Banskih dvora!?

Po pričama rijetkih koji su imali prigode istražiti taj dio tajnog Zagreba, mreža tunela doslovno se rasprostire ispod cijeloga grada. Krakovi vode na sve strane
Vidi originalni članak

Neki od tajanstvenih zagrebačkih tunela igrali su značajne uloge u ratu, mada je ta uloga i danas i raznoraznih razloga slabo dokumentirana.

- Ispod centra Zagreba postoje dva tunela. Jednom tunelu je ulaz bunker u Dubravkinu putu, a izlaz u Tkalčićevoj ulici. U drugi tunel se ulazi u Mesničkoj ulici, a izlaz je u Radićevoj ulici, negdje oko broja 10. Za Domovinskog rata je u tim tunelima bila informativna agencija - prisjeća se Branimir Špoljarić, autor knjige Stari Zagreb od vugla do vugla. Dodaje kako postoje tvrdnje da postoji i treći tunel, ali da one nisu dokazane.

Koristili ih za skloništa za vrijeme Domovinskog rata

Mnogi Zagrepčani prošli su ulicama svoga grada tisuće puta bez da su ikada primjetili kako se iza kanti za smeće i vegetacije skrivaju stara vrata, od hrđavog metala. Cijeli niz je takvih vrata po ulicama zagrebačkog Donjeg i Gornjeg grada, a iza njih se skrivaju tuneli i bunkeri koje su tek rijetki imali prigodu vidjeti iznutra. Mnogi su nastali u prošlim stoljećima, a sve što se u tunelima zbivalo je obavijeno velom tajne i misterije.

Većina običnih smrtnika u tunele nikada nije ušla. Gotovo svi su zaključani, a dijelovi su se koristili kao skloništa za vrijeme Domovinskog rata. Po pričama rijetkih koji su imali prigode istražiti taj dio tajnog Zagreba, mreža tunela doslovno se rasprostire ispod cijeloga grada. Krakovi vode na sve strane, a jedan navodno završava i ispod Banskih dvora, zbog čega bi bio sigurnosni rizik otvoriti tunele za posjetitelje. Neki pričaju i kako su tajne službe bivše Jugoslavije UDBA i OZNA koristili tunele i podzemne prostorije ispod Zagreba, a za to vrijeme se vežu i stravične priče o mučenjima i ubojstvima ispod zagrebačkih cesta. Drugi tvrde kako se dijelom tunela i danas koriste hrvatske tajne službe i vojska pa su zato zatvoreni za javnost.

I dok većina Zagrepčana vjerojatno nikada neće imati priliku otkriti kakve misterije se skrivaju u samim tunelima, čija je tajanstvenost iskorištena i za radnju hit knjige „Mjesec boje krvi“ te nastavka „Knjige izumrlih“, do ulaza gotovo svi mogu doći. Samo ih treba primjetiti. Oni ljeniji mogu si olakšati potragu za ulazima i naći svjedočenja nekih koje je avanturistički duh već odveo na stazu potrage za ulazima i pokušaja traženja bar jednih otvorenih vrata. Tako se može pronaći svjedočenja kako ulazi postoje u Ilici, u Radićevoj ulici ispod narodnog doma, u Tomičićevoj, u Skalinskoj, u parku Ribnjak, u Tkalčićevoj ulici...

Bunker ispod Banskih dvora? 

Jedna od mističnijih priča koje kruže Zagrebom je ona o bunkeru ispod Banskih dvora. Priča se kako je bunker na dubini od 130 metara, a da je on tunelom povezan i s Pantovčakom i sa Sljemenom. Navodno su zatrpani početkom Domovinskog rata, kako srpski vojnici ne bi mogli tim tunelima doći do samih centara političke moći u Hrvatskoj. 

Neki od tunela su stariji, dok su drugi izgrađeni u novije vrijeme. Među novije sigurno spadaju i oni  urezani u Sljeme u Markuševcu. Njih je izgradila Jugoslavenska narodna armija, a danas su korisni gljivarima za uzgoj gljiva. Za razliku od tunela pod centrom Zagreba, ovi su značajno veći i u njima se hoda bez problema uspravno. I danas su osvijetljeni. U njih se može kroz cijeli niz ulaza urezanih u Sljeme, ali do ulaza vode istrunule lojtre pa je sigurnije ući samo u one dijelove pri kojima se ne riskira lom noge.

Idi na 24sata

Komentari 40

  • Stara_1 14.10.2012.

    kao sto je vec spomenuto zagorka je u svojim romanima vjerodostojno opisala za sto su se koristili ti hodnici u proslosti. odnosi se na svecenstvo. vjerujem da planove sa ucrtanim pod. hodnicima cuva crkva (kaptol)...vidjela sam lanac koji je podizao most (krvavi most).!!!

  • 14.10.2012.

    Pustite te tunele na miru. Turiste to ne zanima, nisu to prirodne špilje. Samo još fali da se netko izgubi ili unesreći, smrzne neka luda Japanka u japankama. Nemamo mi službe niti novaca za održavanje toga. Mnogi u Zagrebu nemaju ni vodu ni kanalizaciju, a sad bi se opet nešto radilo za turiste. Nek slikaju Markovu crkvu i katedralu, nek odu u Prirodoslovni muzej, nek dožive nezaboravnu vožnju uspinjačom, to im je dosta atrakcija sa Gornjeg grada. Još bi i po podzemlju bazali, svašta.

  • blondboy 14.10.2012.

    Bas bi volio posjetiti te tunele :)

Komentiraj...
Vidi sve komentare