To je to što me zanima!

U državnom udaru ubijen je predsjednik države Amhare

Načelnik glavnog stožera etiopske vojske i najmanje tri druga viša dužnosnika ubijeni su u pokušaju državnog udara vojnog generala u sjevernoj etiopskoj državi Amhari
Vidi originalni članak

Amharski predsjednik Ambahju Mekonen i njegov savjetnik također su ubijeni, prema državnim medijima, koji su objavili da je pokušaj udara orkestrirao general Asamnju Cige, najviša osoba za sigurnost u regiji.

Vlada premijera Abija Ahmeda, koja se suočava sa sve jačim pritiskom regionalnih moćnika, uključujući i onih u Amhari, žarištu sve većeg etničkog nasilja u Etiopiji, objavila je da je etiopska vojska uspostavila kontrolu u Amhari nakon neuspjelog puča.

Pucnjava se dogodila kad su se savezni dužnosnici sastali s amharskim predsjednikom  - Abijevim saveznikom - kako bi razgovarali o tome kako obuzdati otvoreno Asamnjuevo novačenje etničkih milicija, rekao je dužnosnik iz Adis Abebe za Reuters.

Tjedan ranije, Asamnju je otvoreno savjetovao Amharce, jednu od najvećih etničkih skupina, da se naoružaju, u videu koji se širio putem Facebooka te ga je vidio i Reutersov novinar.

157 POGINULIH U PADU AVIONA Identifikacija žrtava iz Etiopije mogla bi trajati 5-6 mjeseci

Etiopija, država od 100 milijuna ljudi, bori se da obuzda rasprostranjeno etničko nasilje zbog kojeg je raseljeno 2,4 milijuna ljudi, navode Ujedinjeni narodi.

Abij odjeven u vojnu odoru objavio je na državnoj televiziji u subotu navečer da je pokušan državni udar u amharskome glavnom gradu Bahir Daru taj dan te da je načelnik etiopskog  glavnog stožera general Sear Mekonen među žrtvama.  

- Ubili su ga ljudi koji su bili bliski s njim - rekao je Abij.

Ubio ga je njegov tjelesni čuvar, objavili su državni mediji u nedjelju a ubijen je u svom domu u Adis Abebi.

Većina počinitelja je uhićena, rekao je general specijalnih snaga u Amhari za državne medije u nedjelju.

NAŠLI CRNU KUTIJU Iz etiopskog aviona je sukljao dim i tresao prije nego je pao

Otkad je došao na vlast prošle godine, Abij je pokušavao predvoditi političke reforme u toj zemlji na Rogu Afrike. Nakon tri godine političkog nasilja Abijev prethodnik Hailemariam Desalegn dao je ostavku bez presedana.

Abij je oslobodio političke zatvorenike, ukinuo zabrane političkih stranaka i procesuirao dužnosnike optužene za teška kršenja ljudskih prava, ali njegova vlada borila se s porastom nasilja.

Etničko krvoproliće izbilo je u mnogim područjima, uključujući Amharu, gdje je Mekonen vodio regionalnu vlasti.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • 23.06.2019.

    Koga briga!

  • BatoMajkemi 23.06.2019.

    Plenković je bio u pravu kad je rekao da živimo bolje od Afrikanaca!

  • ValPet 23.06.2019.

    Dobro je čuti i vidjeti čim češće ovakve vjesti, jer nam bude nekako lakše u duši. Kako i ne bi bilo kad nas to podsjeti da ipak ima država koje su i u većem kuršlusu nego što je Hrvatska?

Komentiraj...
Vidi sve komentare