To je to što me zanima!

U Karlovcu su postavili prvi hotel za pčele i druge kukce

U ime karlovačke Javne ustanove Natura Viva Martina Petrak je rekla da je ta nastamba “predivan primjer dobre prakse" koji će nastojati slijediti kako bi sačuvali dobre kukce u ekosustavu
Vidi originalni članak

U arboretumu Šumarske škole u Karlovcu postavljen je u četvrtak prvi karlovački hotel za pčele, nastamba koja je popunjena s nekoliko vrsta rupičastog materijala i oponaša prirodno stanište kukaca koji u gradovima nemaju dovoljno mjesta za prezimljavanje i razmnožavanje.

Projekt je to karlovačke udruge “Pinklec”, zavičajnog društva Međimuraca, koji je financirala komunalna tvrtka “Zelenilo” po nacrtima Javne ustanove Međimurske prirode, a realizirali su ga učenici i mentori Šumarske škole u svojoj drvodjeljskoj radionici.

Glavni zaštitar Međimurske prirode Velimir Bašek rekao je da će kukci svakako popuniti mnogobrojne rupice hotela - dio sada, na proljeće i više, a za drugu će zimu kapaciteti sigurno biti popunjeni. Posebno se to odnosi na najveće rupe, one od deset do 12 milimetara u koje će ući solitarne pčele.

“Kada pčela uđe u svoju rupicu, zatvori sobu pomoću blata i u njoj prezimi”, rekao je Bašek i dodao da su oni postavljanjem 20-ak hotela kroz nekoliko godina stekli dovoljno iskustva da sagrade savršeni hotel u kojem su sobe prihvatljive za različite vrste i da su svi hoteli većinom zauzeti.

Karlovački Arboretum, koji se prostire na 16 hektara, ima i farmaceutski vrt u kojem je od danas nastamba za divlje oprašivače, a on, kako je rekao ravnatelj Šumarske škole Daniel Peris, nije samo 'simbolika' potrebe za zaštitom kukaca.

PČELARKA IZ REPAŠA 'Pčele su moj život, a skoro su me ubile - imala sam više stotina uboda po cijelom tijelu'

“Ovaj hotel omogućit će kukcima da se tu smjeste i da pridonesu oprašivanju svega što cvijeta jer kukci su ti koji omogućavaju biljkama da se u prirodi razmnožavaju”, rekao je Peris.

U ime karlovačke Javne ustanove Natura Viva Martina Petrak je rekla da je ta nastamba “predivan primjer dobre prakse" koji će nastojati slijediti kako bi sačuvali dobre kukce u ekosustavu, divlje pčele, bubamare, uholaže i druge, na dobrobit cijelog ekosustava, pa i za dobrobit čovječanstva.

ISTRAŽITE NJIHOV SVIJET Pčele su zaista posebne. Ove stvari o njima samo rijetki znaju

Prvi karlovački hotel za pčele danas je dobio potporu Zavoda za zaštitu prirode te je pročitana poruka voditeljice projekta Cro Buzz Klima Ane Ješovnik, koja je istaknula da o oprašivanju životinja ovisi oko 90 posto biljnih vrsta i 75 posto poljoprivrednih usjeva, a u našem su podneblju najvažniji oprašivači kukci, ponajprije divlje pčele.

U Hrvatskoj je 725 različitih vrsta divljih pčela.

“Populacije divljih oprašivača su u nestajanju, između ostaloga i zbog toga što nestaju njihova staništa i njihova gnjezdilišta. Kroz akciju izrade i postavljanja hotela za kukce osigurat će se gnjezdilišta za solitarne pčele, a organizacijom ovakvih događaja pridonosi se podizanju svijesti o važnosti oprašivača za stabilnost ekosustava”, poruka je Zavoda.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • patron 21.10.2021.

    koliko nocenje naplacaju?

Komentiraj...
Vidi sve komentare