To je to što me zanima!

U skladištima nafte nema više mjesta zbog pandemije korone

Teško je procijeniti ukupne svjetske kapacitete za skladištenje nafte, no znakovi da dosežu limit postaju sve očitiji. Povećanje broja plutajućih skladišta jedan je od takvih znakova
Vidi originalni članak

Trgovci naftom muče se s pronalaskom dovoljno brodova, željezničkih vagona, špilja i naftovoda za skladištenje goriva, dok su uobičajena skladišta puna zbog pada globalne potražnje uzrokovane korona krizom.

KRAH ZBOG KORONA KRIZE Zauzima prostor: Nafte ima toliko da se nema gdje spremiti

Na desetke naftnih tankera rezervirano je posljednjih dana za skladištenje barem 30 milijuna barela mlaznog goriva, benzina i dizela, pa tako funkcioniraju kao plutajuća skladišta, dok su kopnena skladišta puna ili već rezervirana, pokazuju podaci trgovaca i brodarskih kompanija. To je povrh otprilike 130 milijuna barela sirove nafte koja je već pohranjena u plutajućim skladištima.

Potražnja za naftom i naftnim prerađevinama pala je za čak 30 posto, nakon što su vlade diljem svijeta poručile građanima da ostanu kod kuće kako bi spriječili širenje korona virusa. Prizemljeni su i zrakoplovi. No, svijet je i dalje prepun zaliha nafte.

OPEC, Rusija i drugi veliki naftni proizvođači sklopili su dogovor o smanjenju proizvodnje, no time će se ponuda smanjiti za svega 10 posto i to tek od svibnja.

ZNANSTVENIK GORDAN LAUC: Dobro smo reagirali, ali sada se treba okrenuti gospodarstvu...

Teško je procijeniti ukupne svjetske kapacitete za skladištenje nafte, no znakovi da dosežu limit postaju sve očitiji. Povećanje broja plutajućih skladišta jedan je od takvih znakova, jer su skuplja od kopnenih a tehnički mogu biti kompleksnija.

Proizvođači nafte, rafinerije i trgovci također se okreću neuobičajenim taktikama, poput skladištenja sirove nafte i goriva u željezničkim vagonima na sjeveroistoku SAD-a ili u nekorištenim naftovodima.

Europsko sjeverozapadno čvorište za preradu i skladištenje još ima prostora za stvaranje zaliha, no stručnjaci kažu da je većina preostalih kapaciteta već rezervirana. Slane špilje u Švedskoj i drugim skandinavskim zemljama su pune ili u cijelosti rezervirane.

ISTRAŽIVANJE Prilagodba novoj normali - najviše se kupovalo brašno

U SAD-u su kopnene spremnike uglavnom rezervirale lokalne rafinerije koje koriste željezničke vagone za skladištenje sirove nafte, benzina i dizela.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • lale03348 23.04.2020.

    Pa neka onda daju naftu,benzin badava kad ima toliko zaliha,,😀😀😀😀a ne ne treba zaraditi,evo tolike zalihe,a kod nas u RH još poskupili derivati,nafta,benzin,,nešto tu stvarno ne štima.Netko nas ozbiljno pravi glupima i krade kako želi,,ali neznam tko!!!ako netko zna tko nas krade sada kada su derivati đaba a kod nas poskupili molim da mi odgovori,,ja nemogu nikako odgonetnuti😀😀😀😀😀😀😄😄😄😄

Komentiraj...
Vidi sve komentare