To je to što me zanima!

'Upoznao sam Praljka u logoru, ljudi su bili kosturi, pili su urin'

Ed Vulliamy, novinar britanskog The Guardiana, bio je jedan od trojice novinara kojima je bio dopušten ulaz u logor Dretelj. Sad je opisao svoja iskustva i susrete sa Slobodanom Praljkom
Vidi originalni članak

Nakon jučerašnjeg suđenja i samoubojstva Slobodana Praljka, britanski izvjestitelj iz ratom zahvaćene BiH, Ed Vulliamy, napisao je za The Guardian članak u kojem opisuje svoj prvi susret s Praljkom, 1993. godine. 

Britanski novinar svjedočio je 2006. godine na Haškom sudu u čak desetak suđenja. Osim Slobodanu Praljku, svjedočio je na suđenjima Radovanu Karadžiću te Ratku Mladiću, kao iskusan reporter iz ratom pogođene BiH.

Na sudu je Vulliamy ispričao da je tragom informacije koju je imao, prema kojoj se u ratnim logorima nije poštivala Ženevska konvencija, pokušao ući u Dretelj - logor u kojem su hrvatske snage držale zatočene bošnjačke muslimane, stoji u Guardianovom članku. 

Tvrdi da je brojnim novinarima, među kojima je bio i on, više puta zabranjen ulaz u Dretelj. Za njega i još dvojicu novinara Praljak je ipak, nakon nekog vremena, osobno potpisao dopuštenje iz potpuno nepoznatog razloga. 

Tog listopada 1993. godine, Vulliamy je zajedno s još dvojicom novinara, kaže, ušao u samoproglašenu "republiku" Herceg-Bosnu. Prema Vulliamyjevom svjedočenju, u logoru su se nalazili brojni bosanski muslimani koji su bili maltretirani i ubijani

'Gušili su se u vrućini i smradu. Pili su vlastiti urin'

- U jednom hangaru bilo je stotinjak izbezumljenih muškaraca koji su sjedili ili čučali. Neki od njih bili su zatvoreni preko 72 sata, gušili su se u vrućini i smradu. Pili su vlastiti urin - opisao je u članku i naveo što je vidio. 

- Druga dva hangara bila su u brdu. Vrata su bila otvorena, ali je unutra bilo mračno. Zatvorenici su bili u užasnom stanju - mršavi poput kostura, nefokusiranih očiju i s jakim kožnim problemima. Rekli su nam kako su vrata često zatvorena i da su jedne noći pijani stražari počeli pucati kroz njih zbog čega je nekoliko zatvorenika ubijeno i ranjeno. Vidjeli smo rupe od metaka u vratima kao i udubine na stražnjem zidu tunela. Iako muslimani, brojni zatvorenici borili su se u sklopu HVO-a pod Praljkovim zapovjedništvom protiv zajedničkog srpskog neprijatelja, a sada su bili u zatočeništvu svojih bivših suboraca - napisao je Vulliamy u svom članku. 

Ed Vulliamy je inače prvi novinar nakon Nürnberških suđenja koji je svjedočio na nekom međunarodnom sudu za ratne zločine. 

* Žalbeno vijeće suda u Haagu potvrdilo je u srijedu osuđujuće presude koje su donesene u svibnju 2013 na suđenju Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću.  Prlić je osuđen na 25 godina zatvora, Stojić na 20 godina, Praljak na 20 godina, Pušić na 10 godina zatvora, Ćorić na 16 i Petković na 20 godina zatvora. Žalbeno vijeće je potvrdilo da su šestorica optuženih, zajedno s tadašnjim visokim rukovoditeljima Republike Hrvatske, bili ključni sudionici u udruženom zločinačkom pothvatu s ciljem etničkog čišćenja bosanskih Muslimana počinjenjem zločina protiv čovječnosti, teškim kršenjima Ženevskih konvencija i drugim ratnim zločinima.

Idi na 24sata

Komentari 220

  • mily 01.12.2017.

    strana štampa daje velike minuse Kolindi i Vladi ove države, što staju u obranu /kao Država/ osuđenim ratnim zločincima i negiraju pravednost Haškog suda. Još više, ističu , kako su samo sa izricanjem presuda u korist Hrvatske, klicali u vjerodostojnost i pravednost Haškog suda, u protivnom ga negiraju. Isto tako pišu, da je naš vrh osuđivao vlasti Srbije kada su stali u obranu ljudi, koje je taj isti Haški sud osudio kao ratne zločince, a sada to isto čine i oni sami. Jedan list navodi da Hrvatska prizna sudove izvan RH samo ako su presude u korist Hrvatske, što je jako neozbiljno za jednu članicu eu. Mi kažemo da ćemo mi sami pisati našu povijest, ok, ali povijest će pisati i drugi

  • kormilar 01.12.2017.

    Pravo je pitanje zašto je došlo do svađe između Muslimana i Hrvata, do tog trenutka saveznika u borbi protiv Srba u BiH? To se dogodilo u trenutku kad su bosanski Hrvati htjeli odvojiti Herceg Bosnu iz BiH i priključiti je Hrvatskoj, jer su mislili da će se BiH raspasti! Međutim vidimo da velike sile nisu podržale tu Tuđmanovu i Šuškovu, ali i Miloševićevu politiku! Tako su svi koji su radili na tom projektu postali ratni zločinci! Da su takvo nešto radili Amerikanci, Rusi, Britanci, Francuzi, Njemci i ostale velike sile onda bi bili domoljubi!

  • Stari Vuk_1 01.12.2017.

    logor je logor ali praljak nikog nije otrovao

Komentiraj...
Vidi sve komentare