To je to što me zanima!

Velik dio građana mogao bi ostati bez vozačkih dozvola

O zdravstvenim sposobnostima vozača odlučivali bi obiteljski liječnici koji imaju uvid u zdravstveno stanje i potrošnju lijekova svojih pacijenata te bi bili dužni prijaviti policiji ako su ugrožene vozačke sposobnosti
Vidi originalni članak

Predloženim izmjenama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, velik broj hrvatskih građana mogao bi ostati bez vozačke dozvole, upozorila je u ponedjeljak Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) te ponovno pozvala saborske zastupnike da reagiraju na predložene izmjene.

NISU ZADOVOLJNI Liječničke udruge protiv izmjena Zakona o sigurnosti prometa na cestama: 'Mogao bi nam štetiti'

Naime, po predloženome, o zdravstvenim sposobnostima vozača odlučivali bi obiteljski liječnici koji imaju uvid u zdravstveno stanje i potrošnju lijekova svojih pacijenata te bi bili dužni prijaviti policiji ako su ugrožene vozačke sposobnosti.

Dio je to prijedloga izmjena Zakona o sigurnosti prometa na cestama koji je Vlada uputila u drugo saborsko čitanje bez ijedne usvojene izmjene koje su joj uputile udruge liječnika, ističe KoHOM u priopćenju.

ODBRUSILI BEROŠU KoHOM: Ministarstvo zdravstva služi se manipulacijama kako bi diskreditirali nas i Ban Toskić

To će, ističu, u tešku situaciju dovesti oko 2500 obiteljskih liječnika i desetke tisuća pacijenata koji će ostati bez vozačke dozvole čime se može ugroziti i funkcioniranje prijevoza, hitnih službi i opskrbe.

Upozoravaju i da resorno ministarstvo nije definiralo koja bi to bila zdravstvena stanja koja trajno ili privremeno utječu na zdravstvenu sposobnost vozača za sigurno upravljanje motornim vozilom, a ne spominje se ni donošenje pravilnika koji bi definirao stanja u kojima se pacijentu treba oduzeti vozačka dozvola.

TREBA SE ZNATI SNAĆI Mladi vozači u Zagrebu dosjetili se rješenja: Na staženjem staklu auta ostave poruku i zahvale se

Zakonski će se sva odgovornost prebaciti na liječnike kojima se propisuje kazna od pet do deset tisuća kuna ukoliko ne prijave pacijente MUP-u, te se može očekivati da će na liječnike nasrnuti i osiguravajuće kuće i teretiti ih za milijunske iznose.

KoHOM će, stoga, po stupanju zakona na snagu, preporučiti liječnicima da prijavljuju zabranu vožnje za sva zdravstvena stanja za koja procijene da bi mogla potpasti pod tu kategoriju, kao i u slučajevima korištenja određenih lijekova.

NISU DOBILI NI UPUTE Obiteljski liječnici ne odustaju: 'Zatvorit ćemo ordinacije dok testiramo ljude na covid'

Ističu i da Vlada ni u jednom trenutku nije dala podatke o tome za koji je broj prometnih nesreća uzrok bilo zdravstveno stanje pacijenta ili lijekovi koje uzima.

Resornom ministru Viliju Beroš zamjeraju što nije reagirao na ove probleme, niti stao na stranu liječnika, te umjesto toga "ovih dana bombastično najavljuje obavezne sistematske preglede".

POSLJEDICE EMBARGA? Novi veliki udar na džepove građana: Cijene goriva od idućeg tjedna dramatično rastu

No, prođe li ovakav Vladin prijedlog, pacijenti ne samo da se neće odazivati na sistematske preglede, već se neće svom liječniku javljati ni kada budu stvarno bolesni zbog straha da ne ostanu bez vozačke dozvole, upozorava KoHOM.

Idi na 24sata

Komentari 58

  • 08.06.2022.

    Kakav kretenizam pa to je strašno...

  • Dalibor0704 07.06.2022.

    Kada zbrojite broj poginulih koje su uzrokovali starci sa brojem poginulih koje su uzrokovali pijani balavci, jasno je da gerijatriji treba smjesta oduzeti vozila i dozvole, jer imaju samo 25% na svojoj duši.

  • viktor3 07.06.2022.

    Ja se u potpunosti slažem s ovim projektom. Iz razlog sto smo stvarno okruženi ljudima koji su nekakada van svoje kontrole, bolje da postupe tako da nebi sutra bilo vaše djete pod kotačima nekog debila…..

Komentiraj...
Vidi sve komentare