To je to što me zanima!

Veliki preokret, šeik neće moći preuzeti udio u Fortenovi. Čuraj: Nisu nas tražili nužne dozvole

Sberbank je mogao prodati imovinu, odnosno udjele u Fortenovi do 31. 10. ove godine, ali samo uz posebna odobrenja. Državni tajnik nam je potvrdio da ona nisu izdana: Ta imovina će tako i dalje ostati zamrznuta...
Vidi originalni članak

Čini se da je na pomolu veliki preokret u preuzimanju udjela Sberbank u Fortenovi (bivši Agrokor). Nakon što je službeno potvrđeno da je više od 42 posto u Fortenovi ruska banka prodala šeiku Saifu Alketbiju, po informacijama iz Ministarstva financija, te transakcija se u konačnici neće moći provesti, odnosno šeik iz Dubaija neće moći upisati na svoje ime vlasnički udio.

Državni tajnik u Ministarstvu financija Stjepan Čuraj je službeno potvrdio za 24sata da prije transakcije nisu tražene od njih nužne dozvole. Europska unija je u svojim paketima sankcija propisala da se prodaja ruskog vlasništva može obaviti iznimno do 31. listopada, ali uz dozvolu nadležnih tijela. U Hrvatskoj je to Ministarstvo financija. 

- Mi sigurno nismo izdali nikakva odobrenja. Za prethodni pokušaj preuzimanja od strane mirovinskih fondova smo izdali takvo odobrenje i ono se moglo provesti. Po mom tumačenju, ta imovina, odnosno udjeli Sberbanka u Fortenovi, tako i dalje ostaju zamrznuti - rekao nam je Čuraj.

Sberbank ostaje i dalje vlasnik

Ukratko, udio u Fortenovi drži tvrtka u Nizozemskoj koja je u vlasništvu Sberbanka. Ta tvrtka duguje Sberbanku 500 milijuna eura. Tvrtka se može kupiti, ali Nizozemci neće provesti promjenu krajnjeg vlasnika udjela u svom registru bez dozvola koje je propisala EU. Kako nam je potvrđeno iz Ministarstva financija, takve dozvole nema.

To znači da Sberbank ostaje i dalje vlasnik. A njihova imovina je zamrznuta i ne mogu njom upravljati.

Odluke u Fortenovi se mogu donositi i bez suglasnosti većine suvlasnika. Potrebno je sazvati skupštine društva i ako prvi i drugi puta nema prisutnih dovoljno suvlasnika, treći puta se odluke donose većinom glasova prisutnih. 

Zamrzavanje imovine znači da Sberbank ne može glasati niti upravljati, nema pravo na dividendu od svog vlasništva, ne može je niti prodati jer je istekao rok. Sve dok se ne promjene sankcije. Ako se i kada promjene. 

Nakon objave teksta, stigao je i službeni pisani odgovor Ministarstva financija. U njemu ističu da se dozvole ne mogu naknadno tražiti. 

- Nadležno tijelo za cjelokupnu koordinaciju međunarodnih mjera ograničavanja je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, a Ministarstvo financija tom poslovnom subjektu nije izdalo nikakvo odobrenje niti ga je taj subjekt tražio, a nakon 31. listopada to ionako više niti neće biti moguće - odgovorili su nam iz Ministarstva financija.

Tajnik Ministarstva vanjskih poslova Frane Matušić će u 13 sati dati i službenu izjavu za medije, a trebao bi i on potvrditi da nisu tražene dozvole koje su preduvjet za preuzimanje. 

Idi na 24sata

Komentari 43

  • vilim1234 05.11.2022.

    Curaj ce o tome odlucivati,to je zepadno poimanje privatnog vlasnistva

  • jasmin kosmički 03.11.2022.

    Kaj glumatate neće moči..... Kako neće kad je srpski kralj bakra u istri digao u isti nekoliko miliona evra pod okriljem hnb se moglo???? Ili kad guverner hnb Dobije premiju od Mađara...... Za koga radi zar vi zbilja mislite da je narod glup. Nije samo birajte hdz....

  • Maxitron 03.11.2022.

    Mislim da bi ubrzo na ovim stranicama mogli pročitati kojekakve isprike i " isprike" svih važnijih glavonja u HR . Ovakvo ponašanje samo potvrđuje podaničko ponašanje kradezenjara dok će nas djeca u budućnosti proklinjati baš kao mađarone . Ovi ljudi nisu naučeni da se s njima bilo tko poigrava.

Komentiraj...
Vidi sve komentare