To je to što me zanima!

WHO: Pandemija bukti u Južnoj i Sjevernoj Americi, kad nađemo cjepivo, svi ga moraju dobiti...

Trenutačna situacija u Brazilu, jednom od žarišta pandemije, izaziva sve veću zabrinutost, pogotovo u gusto naseljenim gradovima, rekao je na novinskoj konferenciji, rekao je Mike Ryan iz WHO-a
Vidi originalni članak

Sjeverna i Južna Amerika trenutačno su najteže pogođene pandemijom Covid-19, objavio je u petak WHO i ponovno pozvao lidere da učine sve kako bi cjepivo, kada se pronađe, bilo dostupno svima.

Bolest je bila "jako aktivna" u Srednjoj i Južnoj Americi, rekao je direktor programa Svjetske zdravstvene organizacije za izvanredna stanja Mike Ryan i pritom posebno upozorio na probleme u Brazilu i Meksiku.

Trenutačna situacija u Brazilu, jednom od žarišta pandemije, izaziva sve veću zabrinutost, pogotovo u gusto naseljenim gradovima, rekao je na novinskoj konferenciji.

Zdravstveni sustav zemlje se "još nosi" s pandemijom, iako su neki odjeli intenzivne skrbi u kritičnoj fazi  i pod teškim pritiskom budući da je popunjeno 90 posto bolničkih ležajeva, rekao je Ryan.

U Meksiku je potvrđeno skoro 130 tisuća slučajeva zaraze koronavirusom, a više od 15 tisuća osoba je umrlo, rekao je WHO.

Brazil je druga najgore pogođena zemlja na svijetu s više od 800 tisuća zaraženih i 41 tisućom mrtvih, prema Reutersovom izračunu.

SAD ima najviše zaraženih (više od 2 milijuna) i gotovo 114 tisuća mrtvih.

- Uglavnom imamo uzlet pandemije, pogotovo na jugu - kazao je Ryan.

- Neke zemlje imaju probleme s napuštanjem karantene jer im se događa porast broja zaraženih - dodao je.

Ryan je govorio o pritisku na vlade da ukinu mjere ograničenja kako bi se smanjila ekonomska šteta.

- Postoji pažljiva ravnoteža između zadržavanja ljudi kod kuće i nepovoljnog učinka te odluke na ekonomiju i društvo. To nije jednostavna ravnoteža. Ne postoje točni odgovori - rekao je Ryan.

Cjepivo dostupno svima 

Čelnik WHO-a Tedros Adhanom Gheybreyesus rekao je da je oprez nužan protiv "vrlo opasnog virusa", čak i u regijama gdje se čini da je virus na zalasku.

- Strahujemo jer, iako se već povlači u Europi, koronavirus raste u drugim dijelovima svijeta. Čak ni Europa ne može biti sigurna jer virus može biti uvezen u Europu - rekao je.

Tedros je također upozorio u petak na potrebu da se cjepivo podijeli ravnopravno među državama kao globalno javno dobro.

- Mnogi su čelnici promicali tu ideju - rekao je i pozvao "druge da im se pridruže".

 Potrebno je globalno političko obećanje i globalni konsenzus prije nego što i dobijemo taj proizvod", rekao je.

Postoji zabrinutost da bi neke zemlje, među njima Sjedinjene Države, mogle za sebe zadržati cjepivo ili lijek koji razviju u borbi protiv Covid-19 i tako spriječiti siromašnim državama pristup potrebnom liječenju. 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Borna.2 13.06.2020.

    Ne moraju svi. Trebalo bi biti dostupno onima koji ga žele.

Komentiraj...
Vidi sve komentare