To je to što me zanima!

Prihvatili arbitražni podnesak: 'Za' je 70 zastupnika, 5 protiv

U spornim dijelovima će se tijekom arbitražnog postupka 'metar po metar', na temelju pravnih dokaza, dokazivati koji je dio granice pripadao Sloveniji ili Hrvatskoj
Vidi originalni članak

Slovenski parlament je na izvanrednoj sjednici utvrdio stajališta o graničnom sporu s Hrvatskom, koja Slovenija mora iznijeti stalnom arbitražnom sudu u Haagu sljedećeg ponedjeljka. Prijedlog ministarstva vanjskih poslova podržalo je 70 zastupnika, dok ih je protiv bilo pet. Složili su se da je vitalni interes Slovenije dodir s otvorenim morem te da će taj prijedlog podnijeti arbitražnom sudu.

 HRT javlja kako je u petak stajališta trebala utvrditi Vlada, ali je premijer Janez Janša sve prebacio na parlament. Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec se izjasnio protiv izmjena pripremljenog arbitražnog podneska.

- Novi prijedlog o kojemu se govori štetan je za slovenske interese jer ga je teško argumentirati. Arbitražni sud će suditi prema međunarodnom pravu. To je potrebno imati na umu i zato na arbitraži treba imati prave argumente - kazao je Erjavec. 

Erjavec je rekao da u arbitraži ne može uspjeti prikazivanje povijesnih događaja ili okolnosti nego samo činjenice poduprte međunarodnim pravom, što podnesak koji je pripremilo njegovo ministarstvo i sadrži. 

- Arbitraža će o spornim dijelovima granice prosuđivati na temelju pravne argumentacije, a 95 posto hrvatsko-slovenske granice nije sporno - rekao je Erjavec. U spornim dijelovima, po njegovim će riječima, tijekom arbitražnog postupka biti potrebno "metar po metar", na temelju pravnih dokaza i podataka dokazivati koji je dio granice pripadao Sloveniji ili Hrvatskoj i tko je na tom području provodio svoju suverenost u vrijeme osamostaljenja obiju država. 

Glavni slovenski ciljevi u arbitraži o granici s Hrvatskom, prema Erjavčevim su riječima, potvrditi da Slovenija ima 'doticaj s otvorenim morem'.

Predsjednik Slovenije Borut Pahor kazao je kako očekuje jedinstven stav parlamenta o arbitraži. 

Dodao je kako će po njegovim informacijama parlament odobriti vladi da na vrijeme pošalje arbitražni podnesak, ali da će uz podnesak s argumentacijom o graničnom prijeporu prihvatiti i izjavu, koju mu je predložio parlamentarni odbor za vanjsku politiku. U njoj se iznose slovenska očekivanja od arbitraže, između ostalog da će njome Slovenija dobiti teritorijalni kontakt s otvorenim morem.

Idi na 24sata

Komentari 111

  • bluberry 05.02.2013.

    kako je rekao jedan pametan čovjek a zvao se Mao "sve je sranje sem pišanja, a i pišanje je ako se piša niz vjetar"

  • jstarc33 05.02.2013.

    treba vratit iSvetu Geru ako ne milom onda silom.Mi svoje nedamo a tuđe nam netreba.Političari nemaju mandat od naroda da mjenjaju granicu .

  • DamirLončar_1 05.02.2013.

    Pa imaju izlaz na more ali prreko Hrvatske

Komentiraj...
Vidi sve komentare