To je to što me zanima!

'Zatvorit ću džamije': Desničar osvaja liberalnu Nizozemsku?

Utemeljitelj stranke PVV Geert Wilders veliki je euroskeptik i protivnik imigranata, pogotovo ako je riječ o muslimanima. Wilders na leđima nosi presudu za diskriminaciju...
Vidi originalni članak

Kampanja za parlamentarne izbore, koji se u Nizozemskoj održavaju 15. ožujka, službeno je počela u srijedu. Izbori u toj, inače jednoj od najliberalnijih EU zemalja, vjerojatno ne bi bili svjetska vijest da u anketama najveću podršku ne uživa Geert Wilders, desničar i obožavatelj Donalda Trumpa. 

Utemeljitelj stranke PVV (Stranka za slobodu) veliki je euroskeptik i protivnik imigranata, pogotovo ako je riječ o muslimanima. Wilders na leđima nosi presudu za diskriminaciju zbog govora mržnje usmjerenog protiv Marokanaca jer je anti-islamskom skupu 2014. okupljene upitao žele li više ili manje Marokanaca u zemlji. Nakon što su oni odgovorili manje, Wilders je poručio:

- Sredit ćemo to!

'Kur'an je Mein Kampf današnjice'

Pobijedi li na izborima Wilders obećava "deislamizaciju" Nizozemske ne precizirajući kako to misli postići. Zalaže se za zaustavljanje useljavanja iz islamskih zemalja, zabranu Kur'ana kojeg zove "Mein Kampfom današnjice" i zatvaranje svih džamija u Nizozemskoj.

Euroskeptični političar zalaže se i za referendum o nizozemskom članstvu u EU:

- Naši ljudi to zaslužuju - poručio je.

Wilders želi i da Nizozemska odbaci euro i vrati se guldenima, svojoj nekadašnjoj nacionalnoj valuti. 

Na Twitteru u posljednje vrijeme objavljuje poruke poput "Zaustavimo islam" i "Naša kultura, naš ponos, naša Nizozemska", ali daje i podršku Trumpu:

- Trump se bori za vlastiti narod i to je ono čega u Europi nema, ni kad je riječ o trgovini ni kad je riječ o migracijama, napisao je. 

Wilders najavljuje svoju pobjedu na izborima i "Domoljubno proljeće" u Europi nakon što Francuzi u svibnju, a Nijemci u rujnu također izađu na birališta i, kako prognozira, izaberu lidere koji su po stavovima bliži njemu. 

Iako se čini kako mu sve ide na ruku, Wilders ipak ima jedan problem, a taj je što, unatoč tome što mu je stranka najpopularnija, ona uživa tek 20 posto potpore građana i za formiranje vlasti potreban mu je koalicijski partner. 

Njegov glavni suparnik je premijer Mark Rutte, vođa konzervativne stranke VVD. Popularnost mu je narasla nakon ekonomskog oporavka zemlje pa se podrška njegovoj stranci kreće oko 16 posto. 

Pretpostavlja se da će Rutte, ne bude li Wilders u mogućnosti sastaviti vladu, pokušati formirati koaliciju nekoliko stranaka centra.

Mnogi ne znaju kome dati glas

U Nizozemskoj živi 17 milijuna ljudi, a zemlja se snažno oslanja na izvoz. Bez obzira na visok standard i ekonomski oporavak, čak 61 posto ispitanika političare vidi kao neiskrene i nepouzdane elitiste. 

I ta činjenica daje Wildersu vjetar u leđa jer u svojim govorima često istupa protiv elita. 

Za manje od mjesec dana znat će se u kojem će smjeru krenuti Nizozemska i hoće li sa sobom povući ostatak EU. Iako Wilders vodi u anketama, čak 37 posto onih koji kažu da će glasovati izjavili su da još ne znaju za koga pa su iznenađenja 15. ožujka itekako moguća.  
 

Idi na 24sata

Komentari 90

  • UNPROFOR 18.02.2017.

    Evo , takvome ću i ja dati svoj glas !

  • volimpršut 18.02.2017.

    i ja bi zatvorio sve džamije i još nešto više...

  • Miške 18.02.2017.

    Joj kad to čuju u Saudi Arabiji, zatvorit će crkve.

Komentiraj...
Vidi sve komentare