To je to što me zanima!

'Znam da vlasti u Srbiji intimno znaju da je Kosovo država'

Priče Beograda o 'kompromisu' u pogledu statusa Kosova su priče za domaću uporabu, smatra Azem Vlasi, savjetnik kosovskog premijera Hashima Thacija
Vidi originalni članak

U intervjuu agenciji Tanjug, Azem Vlasi, savjetnik kosovskog premijera Hashima Thacija, je rekao kako je status Kosova riješen "makar Srbija još 100 godina ne priznala Kosovo" i da su "priče svih vlada u Beogradu od 2000. o 'kompromisu' u pogledu statusa priče za domaću uporabu".

- Beograd, za domaću uporabu, i svaka vlast nakon 2000. govori o statusu jer Srbija drži kako je status Kosova neriješen. Međutim, odlično znaju u Beogradu, da je status Kosova riješen. Kad se lansiraju ideje iz Beograda o nekakvom kompromisu, do sada se nikada nije čulo iz Beograda na što se tu misli. Ako se misli na neki kompromis u pogledu statusa, to je priča za domaću upotrebu u Srbiji. Žao mi je što vlasti u Srbiji idu daleko iza događaja, iza onoga što se suštinski dogodilo nakon 1999. Bilo bi i u interesu Srbije da Beograd prati taj trend mnogih zbivanja, dogodilo se nešto što je nepovratno. Više se tema statusa Kosova ne može staviti na dnevni red - kaže Vlasi i izriče zanimljivu tezu kako, sve i da kosovski Albanci pristanu postati dio Srbije, Srbija ih ne bi željela.

- Pođimo od jednog hipotetskog pitanja. Kada bi mi Albanci rekli: "Predomislili smo se, ova država se teško pravi, evo poništit ćemo odluku o neovisnosti, hoćemo opet u Srbiju". Šta mislite, da li bi nas Srbija htjela? Nikako! Rekli bi: "Nemojte, sjedite tamo, bježite tamo! Srbija ima svoje probleme" Pouzdano znam da i ljudi na vlasti u Srbiji intimno znaju: Kosovo je država. Kosovo više ne stanuje u Srbiji. To je završeno pitanje - kaže Vlasi.

Govoreći od podjeli Kosova i pitanju sjevera Kosova, Vlasi kaže kako je svjestan da kosovski Srbi "ne vole državu Kosovo", ali je "historijski, politički, kulturno, etnički, Kosovo uvijek imalo neki svoj identitet", dok "sjeverni dio Kosova čine tri male općine, s populacijom od 30 i nešto tisuća stanovnika".

Idi na 24sata

Komentari 138

  • SpužvaBobSkockani 05.11.2012.

    ma kog briga za srbiju i kosovo, dok god ne diraju naše granice, nek rade i pričaju što god hoće

  • doxy 05.11.2012.

    koliko vas je ovde zlobnih,samo drugima zelite zlo,bio sam ovde godine dva puta u Hrvatskoj isao i pio po kaficima upoznavao sam i Hrvate i Hrvatice niko mi nista nije rekao sto sam Srbin. Ako Kosovo nije nase, zasto od nas traze da ga damo ? Ako je njihovo, zasto ga otimaju ? pozz svim dobrim ljudima

  • riki1980 05.11.2012.

    Ne sviđa mi se narod koji svojoj djeci bira muževe i žene. Oni su u 16. st. po svojim običajima. Besa tj, krvna osveta , ta njihova bolesna solidarnost i izdvajanje od ostalih nacionalnosti je odratna . To je rezervat a ne država.

Komentiraj...
Vidi sve komentare