To je to što me zanima!

Pad hrvatskog standarda, gore samo kod Bugara i Rumunja

Dok životni standard pada ili stagnira, postaje sve teže spajati kraj s krajem
Vidi originalni članak

Hrvatski građani sve lošije žive, a prema nekim istraživanja, samo Bugari i Rumunji imaju niži standard života od Hrvata u čitavoj Europskoj uniji. Ušli ste u tridesete, a još uvijek vam mama kuha? Uz trenutačne cijene nekretnina, očekivano je da se sve više Hrvata odlučuje na život s roditeljima. Kvadrat vlastite nekretnine u centru Zagreba košta više od 2.000 eura, a uzevši u obzir prosječne hrvatske plaće, za vlastiti stan u centru Zagreba morali biste raditi više od 16 godina. Svih tih 16 godina morali biste ostavljati sa strane sva svoja mjesečna primanja. 

Pola milijuna vozila starijih od deset godina

U Hrvatskoj je sve više automobila starijih od 10 godina, štoviše, prosječna starost automobila na hrvatskim cestama je iznad 13 godina. Svjetska ekonomska kriza ostavila je velik trag i na hrvatskim cestama. Naime, u godinama prije ekonomske krize su hrvatskim cestama putovali automobili stari tek nešto više od 10 godina. Prosječne brojke ne otkrivaju koliko je zapravo starih automobila u Hrvatskoj. Primjerice, u 2011. godini gotovo pola milijuna automobila koji su prošli tehničke preglede bilo je starije od 13 godina. 

Prosječna plaća ne pokriva troškove života

Koliko puta vam se dogodilo da iz dućana iziđete razočarani zato što su svi artikli na akciji već davno rasprodani? Svaka osoba u tridesetima, a pogotovo u četrdesetima, trebala moći ući u dućan i kupiti si osnovne stvari bez gledanja u cijenu i razmišljanja o konačnom iznosu računa. To nije nimalo lak zadatak zato što prosječna hrvatska plaća ne pokriva potrebe jedne obitelji. Nezavisni hrvatski sindikati izračunavaju potrošačku košaricu i kažu da je za život prosječnoj četveročlanoj obitelji potrebno gotovo 7 tisuća kuna. Državni zavod za statistiku računa prosječnu neto plaću Hrvata i oni kažu da prosječni Hrvat na raspolaganju ima 5,722 kune za sve troškove. 

Svaki deseti Hrvat putuje izvan Europske unije

Svatko bi si trebao moći priuštiti odlazak na putovanje u inozemstvo svake godine. I to svake godine na neku novu destinaciju koja nije Srbija ili Bosna i Hercegovina. Ulazak u Europsku uniju omogućio je lakši odlazak u inozemstvo, ali zapadna Europa ostaje tek nedosanjani san brojnim hrvatskim turistima. Gotovo dvije trećine svih Hrvata godišnje odmore provode unutar granica Lijepe naše. Tek 12% hrvatskih turista odlučuje se na putovanja izvan Europe, prema podacima jednog istraživanja. Last minute putovanja u neke, ne baš tako sigurne, zemlje može biti iznimno povoljno. Odlazak u Tunis može se organizirati za manje od 3.000 kuna po osobi, ali Tunis ima povijest terorističkih napada, a posebno na turiste na godišnjim odmorima.

Važnost redovitog vježbanja i relaksacije

Osobe u trećem i četvrtom desetljeću života bi trebale moći si priuštiti si otići na kavu s prijateljima i to bez razmišljanja o tome tko će platiti i kad je happy hour u nekom kafiću. U toj dobi posebno je bitno voditi računa i o zdravlju i bilo bi super da si možete priuštiti članstvo u nekoj pristojnoj teretani. A nakon odlaska u teretanu, trebali biste si moći priuštiti kvalitetnu masažu za opuštanje. 

Fortrade je platforma za online trgovinu što je najlakši način zarade putem interneta iz udobnosti vlastitog doma. Pokušajte si promijeniti budućnost. Počnite danas. 
Idi na 24sata