To je to što me zanima!

76 posto hrvatskih kućanstava ima niže prihode od potrebnih!

Krajem 2012. prosječno kućanstvo imalo je mjesečni prihod od 6300 kuna, dok je prema njihovoj procjeni za zadovoljenje osnovnih potreba nužno imati 8955 kuna
Vidi originalni članak

Smanjuju se ostvareni prihodi hrvatskih kućanstava, rastu udjeli hrane, pića i režija u ukupnim prihodima, a tri četvrtine hrvatskih građana nema dovoljne prihode za podmirenje osnovnih životnih potreba, pokazalo je istraživaje Centra za istraživanje tržišta GfK

Prema istraživanju, prosječna četveročlana obitelj mjesečno u prosjeku ostvari 7830 kn prihoda, dok joj je za sve životne potrebe i troškove potrebno u prosjeku 11 130 kuna, odnosno 3300 kuna više od prihoda.

Prihodi su se smanjili za 5 posto

Iako se u odnosu na 2011. godinu vrijednost potrebnih prihoda jednog kućanstva nije znatno promijenila, ostvareni prihodi smanjili su se za oko 5 posto. Iako 76 posto hrvatskih kućanstava ima niže prihode od potrebnih, u Hrvatskoj ima i onih kućanstava čiji članovi ostvaruju veće ili dovoljne prihode za podmirenje osnovnih životnih troškova i potreba. 

Gledajući regionalno, najveći prihodi od  7043 kune ostvaruju se u Zagrebu, a najniži od 5280 kune u Slavoniji. Pritom je u Zagrebu i Dalmaciji najmanje kućanstava koja imaju niže prihode od potrebnih, dok je takvih najviše u Istri.

Troškovi za hranu, piće i stanovanje rastu

Usporede li se ostvareni i potrebni prihodi kod kućanstava koja nemaju dovoljno raspoloživih sredstava, dolazi se do podatka da bi u prosjeku njihova potrebna primanja trebala biti čak 73 posto veća od sadašnjih.

Kako udio troškova hrane i pića raste zajedno s troškovima stanovanja, ostvareni prihodi se smanjuju pa Hrvatima ostaje sve manje novca za zadovoljenje nekih drugih potreba poput zabave, rekreacije, obrazovanja i medicinskih usluga koje su za sve veći broj hrvatskih građana postali luksuz.

Usporedbom ovogodišnje potrošnje s onom od prije godinu dana, pokazalo se kako se veći iznosi izdvajaju na kupovinu odjeće i obuće, duhan i cigarete. Manji iznosi novca, u odnosu na lani, izdvajaju se na kulturu i zabavu, zatim na mobilne telefone i obrazovanje. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare