To je to što me zanima!

I djeca nerijetko pate od jakog stresa na 'poslu'

Priče roditelja, obilježavanje knjiga i bilježnica, jasan raspored te micanje TV-a iz dječje sobe pomažu školarcu da se nosi s novim obvezama
Vidi originalni članak

Svako dijete na stres reagira drukčije, ističu psiholozi. Neka se od malena veoma lako prilagođavaju novim životnim situacijama, dok druga na njih reagiraju uzrujano i panično. Tako, baš kao i odraslima na poslu, prvi školski dani, problemi s koncentracijom, zaostaci s praćenjem gradiva, muke s rješavanjem zadaća ili zadirkivanja prijatelja za neku djecu mogu biti ogromni izvor stresa. No, čak i ako je dijete sklono stresu, od malena ga se može učiti kako da se s njime uspješno nosi, tvrde stručnjaci. Kako je roditelj gotovo uvijek najvažniji uzor, vlastitim primjerom pokazujte djeci kako da se na zdrav način nose s kritičnim situacijama. Vide li da razgovarate s drugima o onome što vas muči, odvajate vrijeme za opuštanje i nastojite smireno doći do rješenja, najvjerojatnije će slijediti vaš primjer. Ako dijete strahuje od nove situacije, primjerice, polaska u školu, ispričajte mu priču o sličnome strahu koji ste imali te kako ste ga uspješno pobijedili. Najvažnije je pomoći im da otvoreno razgovaraju.
Loša organizacija radnog mjesta i pribora, gubitak fokusa i nedostatak prioriteta česti su uzroci stresa u školske djece. Obilježene knjige i bilježnice, radno mjesto sa što manje distrakcija, poput TV-a i radija, te određivanje vremena predodređenog samo za školske zadatke, učinkovito će pomoći smanjenju nervoze, navode psiholozi. Djetetu će pomoći i popis zadataka, posloženih po važnosti, koje će potom tim redom i rješavati. Jednako su važne i kratke pauze tijekom učenja.

TIMSKI RAD OLAKŠAVA STRESNE ZADATKE
Mnoga se djeca puno opuštenije snalaze i ponašaju dok rade/uče u timu. Grupno rješavanje školskih zadataka omogućava školarcima da se podjele oko dužnosti te brže i lakše rješavaju zaduženja.

DJEČJE STAVOVE I RAZMIŠLJANJA NE TREBA KRITIZIRATI
Djecu ne treba prisiljavati da pričaju o onome što ih muči, savjetuju psiholozi. Kako bi vam se otvorili, vodite ih na izlete u prirodu ili budite s njima dok ne zaspu, kažu. Najgore će reagirati ako ih kritizirate. Tad će se vjerojatno zatvoriti.

SVE JE LAKŠE UZ RODITELJE
Uz školske obveze, djeca bi svakako trebala imati slobodnoga vremena za zabavu i druženje s prijateljima. No jako je važno i kvalitetno vrijeme provedeno s roditeljima, ističu stručnjaci. Zaintersirajte ih za svoje hobije, slušajte ih i bodrite te, kad god možete, pomozite im da se pripreme za testove i školske projekte. Ako ih prakticirate, bilo bi dobro da ih upoznate s nekom jednostavnom metodom opuštanja.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare