To je to što me zanima!

Može li se spriječiti ovrha na bolovanje u trudnoći?

Realnost i propisi često su nemilosrdni. No, ako se prethodno dobro informirate te znate koje sve prepreke vrebaju možete spremnije dočekati potencijalne opasnosti.
Vidi originalni članak

Pitanje: Zanima me da li na iznos bolovanja radi komplikacija u trudnoći može ići ovrha i ako ide da li mogu otvoriti zaštićeni račun?

Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva

Prema Ovršnom zakonu (Narodne novine, br. 139/10, 125/11) ovrha se ne provodi na sljedećim novčanim sredstvima: 1.primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja;

2.primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju;

3.primanjima po osnovi socijalne skrbi;

4.primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti;

5.primanjima po osnovi dječjega doplatka;

6.primanjima po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima;

7.naknadama za rad osuđenika, osim za tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja te za tražbine naknade štete prouzročene kaznenim djelom osuđenika i

8.primanjima po osnovi odličja i priznanja.

9. rodiljne i roditeljske novčane potpore, osim ako posebnim propisom nije drugačije određeno,

10. ostala primanja izuzeta od ovrhe po posebnim propisima.

Jednako tako, ovrha se ne provodi na primanjima i naknadama izuzetima temeljem posebnog zakona, poput novčane potpore prema Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama te Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Od ovrhe je izuzet iznos od 2/3 prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, a ako je plaća manja od prosječne, izuzima se iznos od 2/3 iznosa plaće. 

Udruga Roda - Roditelji u akciji

Za savjet i komentar smo upitali i stručnjake za pitanja prava trudnica i majki iz udruge Roda. Saznali smo sljedeće:

Definicijom članka 92. Ovršnog zakona definiran je iznos koji je zaštićen od ovrhe:

- Iznos u visini dvije trećine plaće ovršenika ako ovršenik prima plaću koja je manja od prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj (koja za 2011.g. iznosi 5.305 kuna), a iznos u visini jedne polovine neto plaće ovršenika ako se ovrha provodi radi naplate tražbine po osnovi zakonskog uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja. Navedeno se primjenjuje i na ovrhu na naknadi umjesto plaće, naknadi za skraćeno radno vrijeme, naknadi zbog umanjenja plaće, mirovini, plaći vojnih osoba te na primanja osoba u pričuvnom sastavu za vrijeme vojne službe i na drugom stalnom novčanom primanju civilnih i vojnih osoba, osim na ovrhu na primanjima navedenim u nastavku.

Slijedom navedenog, radi isplate zaštićenih primanja ovršenik mora sastaviti obavijest za FINU koja sadržava sljedeće podatke: 

- ime i prezime, adresu i OIB ovršenika;

- vrstu primanja ili naknada iz članka 91. Ovršnog zakona i iznosa koji su izuzeti od ovrhe iz članka 92. Ovršnog zakona, uključujući primanja i naknade izuzete temeljem posebnih zakona i uplate iz inozemstva

- naziv i adresu i OIB uplatitelja (za uplate iz inozemstva:naziv uplatitelja i državu uplatitelja); 

- broj računa na koji se uplaćuju primanja, naknade i iznosi koji su izuzeti od ovrhe te naziv banke u kojoj je taj račun otvoren;

- potpis ovršenika 

Temeljem te obavijesti FINA će poduzeti odgovarajuće radnje prema uplatiteljima kao i prema banci kako bi se otvorio poseban račun za primanja oslobođenih od ovrhe.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare