To je to što me zanima!

Najjeftinija i najskuplja potrošačka košarica

Povećanje PDV-a te cijena struje i plina doveli su i do poskupljenja hrane. Saznajte koja je najskuplja ili najjeftinija košarica i jesu li građani primijetili poskupljenja.
Vidi originalni članak

Povećanjem cijena energenata, svi se boje kako će to utjecati na cijene hrane i ostalih troškova života. Nerijetko slušamo od svih građana kako većinu svog mjesečnog budžeta troše samo na hranu, a gdje su i ostali troškovi života poput stanovanja, električne energije i ostalih aktivnosti? 

Još prošle godine smo svjedočili statistikama Državnog zavoda za statistiku, koji je objavio kako je u 2010. godine bilo oko 880 000 siromašnih, odnosno svaki peti stanovnik Hrvatske. Statistike su se zasigurno pogoršale, a trend nije obećavajući ako pogledamo svakodnevna poskupljenja. 

Agencija Stratego PR savjetovanje istražila je gdje je trenutno najjeftinija, a gdje najskuplja potrošačka košarica u razdoblju od 21. - 30. siječnja. Zabilježeno je kako je potrošačka košarica, što se tiče živežnih namirnica, najskuplja u Dubrovniku, a najjeftinija u Rijeci. U obzir se uzela tročlana obitelj pri čemu roditelji rade, a dijete ide u osnovnu školu (statistički, prosječna obitelj u Hrvatskoj broji 3.2 člana) te namirnice koje se svakodnevno koriste u kućanstvu. Za mjesečne količine 27 artikala osnovnih namirnica Dubrovčani mjesečno izdvajaju 1 701.6 kuna, a Riječani 1 429.90 kuna.

Osnovno povrće u trgovinama najmanje košta u Puli (130.08 kuna), a najviše u Rijeci (155.86 kuna). Voće je najjeftinije u osječkim trgovinama (136.69 kuna), a najskuplje u Splitu (151.25 kuna). Zbrojivši šest najosnovnijih higijenskih artikala, higijenska košarica je najskuplja u Zagrebu, a najjeftinija u Osijeku.

Odabrali su 32 najjeftinija osnovna prehrambena artikla i higijenske potrepštine, a za ukupan izračun odredili su količinu potrebnu za tročlanu obitelj. Obišli su sve trgovine velikih trgovačkih lanaca tražeći najjeftinije artikle. Svježe voće i povrće je najjeftinije na zagrebačkim tržnicama, gdje bi prosječna tročlana obitelj izdvojila 218.81 kunu. Istu bi stvar dubrovačka obitelj platila čak 404 kune. Usporedili su cijene pet prehrambenih artikala -Dukat mlijeka, Vegete, Domaćica keksi, kava Franck i Tide deterdžent u Konzumu, Mercatoru i Lidlu. Nisu primijetili značajnije razlike i zaključili kako su u pravilu cijene u istom trgovačkom lancu u svim promatranim gradovima iste.  

Što kažu obični potrošači?

Naše čitateljice Dijana B. i Božena M. komentirale su cijene u trgovinama. Inače, obje imaju četveročlanu obitelj. Dijana B. komentirala je koji su proizvodi najviše poskupjeli. "Neko značajnije poskupljenje nisam primijetila. Povrće ne možemo smatrati poskupljenjima jer je zimi uvijek skuplje jer nije sezona, Ono što sam svakako uočila jesu enormna poskupljenja banana, šečera i kava je apsolutno preskupa. Jedino rješenje je kupovati na akcijama." 

Božena M. podijelila je s nama svoje iskustva. "S obzirom na to da imam četveročlanu obitelj, najviše kupujem na akcijama i prema tome kreiram prehranu. Za određene proizvode još uvijek izdvojim više novce zbog kvalitete proizvoda, ali pokušavam naći kvalitetne proizvode po niskim cijenama."  

Iako smo svjedoci poskupljenja, svakako pratite svakodnevne akcije različitih trgovačkih lanaca. Dostupni su vam katalozi koje možete usporediti te na temelju toga odrediti gdje vam je najbolje i najpovoljnije kupovati. Kupujte sezonske namirnice i pokušajte prema povoljnijim proizvodima temeljiti vašu prehranu. S druge strane, ipak pokušajte izdvojiti više novca za one proizvode koji su zaista vrijedni i kvalitetni.  

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare