To je to što me zanima!

Poduzetnicima preko 730 milijuna kuna poticaja u 2013.!

Poduzetnički impuls, program subvencija za malo i srednje poduzetništvo udvostručit će poticaje, a natječaj za nepovratna sredstva kreće početkom veljače
Vidi originalni članak

Poduzetnički impuls, program subvencija za malo i srednje poduzetništvo udvostručit će poticaje za male poduzetnike, a natječaj za nepovratna sredstva kreće u prvim danima veljače. Ukupni iznos poticaja dvostruko je veći od lanjskog i pretpostavlja dodjelu sredstava od 730,6 milijuna kuna. Ministarstvo poduzetništva i obrta mijenja pravila tako da pojedinačne potpore budu veće, a da korisnika bude manje.

Dok su 2011. prosječne potpore iznosile 36 tisuća kuna, a lani oko 68 tisuća kuna, u 2013. mali poduzetnici koji prođu kvalifikacijski postupak za nepovratna sredstva mogu računati na prosječno više od 150 tisuća kuna potpore, piše Večernji.hr. Radit će se i na kontroli sredstava pa će se projekti morati bolje strukturirati i bit će ocjenjivani bodovima pri čemu će se naročita pažnja usmjeriti na učinke poticaja. Naime, u analizi poticaja iz prethodnih godina uočeno je da 44 posto korisnika nepovratnih sredstava nisu imala naročitih koristi od niskih potpora.

Novosti za kreativne industrije

U niz linija poticaja izdvajaju se poticanje kreativnih industrija, pri čemu se misli na razvoj novih softwerskih rješenja i IT tehnologija. Dizajnirana je piramida poticaja tako da se za početnu fazu projekata osiguralo tri milijuna kuna za 20 projekata, a u drugoj razini razvoja sofweraša koji su start-up fazi subvencije će davati za projekte koji su preživjeli fazi pokretanja. Ideje će ocjenjivati poslovni anđeli iz udruge Crane i stručnjaci iz Bicro-a, a za deset projekata u Ministarstvu su osigurali 4 milijuna kuna. Najboljih nekoliko projekata koji dođu u visoku fazu razvoja financirat će Fondovi gospodarske suradnje i Hrvatska banka za obnovu i razvoj. 

Ta bi piramida uz pomoć poduzetničkih inkubatora trebala omogućiti razvoj kreativne industrije u Hrvatskoj, a ideja ministarstva je da se domaćim inovativcima da IT tvrtke razvijaju u Hrvatskoj, a ne da svoje pametne ideje prodaju stranim ulagačima. Za poduzetničke inkubatore, odnosno poslovne prostore i infrastrukturu za mikro tvrtke, lokalne jedinice dobit će na raspolaganje 24 milijuna kuna. Kako bi se potakao razvoj turizma i kvaliteta privatnog smještaja s 4 milijuna kuna poticat će se gradnja bazena. To se ne će moći lako zlouporabiti jer će nepovratna sredstva dobiti isključivo tvrtke i obrti registrirani za pružanje usluga u turizmu, navodi se na stranicama Ministarstva poduzetništva i obrta.

Za Pametnu kunu "Poduzetnički impuls" komentirao je Saša Cvetojević, član Upravnog odbora Crane-a:

"Na osnovu sadašnjih informacija, a nisam još vidio provedbene akte, koji mogu stvari zakomplicirati ili odvesti u drugom smjeru, mislim da je ove godine sam Impuls puno bolje složen nego prethodnih godinaUvažene su primjedbe struke - udruga koje reprezentiraju proizvođače softwarea i generalno ICT industriju te onog poduzetničkog djela na koji i poticaji ciljaju, a ne velike IT tvrtke. Sami uvjeti i način dodjele sredstava su poboljšani ", zaključio je te dodao, 

"Prošlih godina bilo je primjedbi da software industrija ne može kandidirati ravnopravno, te da se većina mladih, novih tvrtki ne može natjecati. Zamjerali smo i način odabira koji je bio birokratiziran i svodio se samo na ocjenu dokumentacije od strane državnih službenika. Po ovome što sada vidimo, čini se da će to ove godine biti bolje, da će se IT tvrtke moći ravnopravnije natjecati s ostalim industrijama i djelatnostima i da će u ocjenjivanju sudjelovati stručniji ljudi."

Cjeloviti dokument "Poduzetnički impuls 2013." možete pregledati ovdje, istoimenu prezentaciju ovdje.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • verudela 18.02.2013.

    Imam vrlo negativan stav prema poticajima, jer se često pretvaraju u "poticaje" i programiranu pljačku. Mislim da bi bilo poštenije i poljoprivredniku ugodnije urediti pošten otkup ugovorene proizvodnje i to s promtnom isplatom. Na kraju krajeva, poticaje ne primaju radnici u tvornicama, nego najprije odrade, a onda dobiju plaću. Barem bi tako trebalo biti.

Komentiraj...
Vidi sve komentare