To je to što me zanima!

Rast cijene: Cijena limuna dvostruko je viša nego lani!

U dućanima je limun jako skup, no domaći proizvođač tvrdi da bi mogao biti višestruko jeftiniji. Dok je cijena limuna visoka, cijene šećera su rekordno niske
Vidi originalni članak

Kod nas bi se moglo proizvesti limuna dovoljno za cijelu Hrvatsku. Sramota je da su odobrili uvoz tolikog limuna, ogorčen je Slavomir Raffanelli, uzgajivač limuna na otoku Visu. - Na Visu nema otkupne stanice za limun. Dođu kamionom i kupe kod mene limun za pet-šest kuna. Preprodaju ga na kopnu po cijeni višoj za kunu ili dvije, a u Zagrebu se prodaje po dvostrukoj cijeni - objašnjava računicu Raffanelli. 

U trgovačkim centrima u Zagrebu 12. i 13. kolovoza provjerili smo koliko stoji kilogram limuna. Najjeftiniji je bio u Plodinama - 18,99 kuna, u Kauflandu i Sparu bio je 19,99 kuna, u Lidlu 21,99 kuna, a u Getrou čak 23,99 kuna. - 

Takvim visokim cijenama osiromašujemo svoje potrošače umjesto da im omogućimo da kupe više. Cijena u dućanima mogla bi biti znatno niža, pogotovo sada kad se bliži berba limuna. Veliki otkupljivači trebaju isprazniti skladišta, pa se limun na veliko prodaje po kunu ili dvije. To je limun iz otpada - otkriva Raffanelli. Dodaje da u Hrvatskoj trenutačno nema domaćeg limuna jer će berba početi tek za mjesec dana. I limun mjesečar, koji dozrijeva u četiri faze sad nema zrelih plodova. 

- U trgovačkim centrima limun je uglavnom iz uvoza. Najviše ga dolazi iz Izraela. Na kutiji piše da kora nije za uporabu. No kupci tu ambalažu i to upozorenje ne vide. Tretiran je, okupan u silikonu, koji na limunu zatvara pore kako se ne bi kvario i sušio. Taj silikon je otrovan, pogotovo kad se stavi u gazirani sok koji rastopi silikon i mi ga popijemo. Ne može se izlučiti iz tijela već tamo ostaje - upozorava Raffanelli. 

Samo na etiketi limuna pakiranog u mrežice sitnim slovima piše upozorenje da kora nije za jelo. Znači, ta kora nije dobra za ribanje u kolače. - Zamislite, netko kupi po šest kuna i proda po 24. Ja radim po 18 i 20 sati da bih preživio. Pokušao sam na zagrebačkoj tržnici Dolac prodavati limun po 7,5 kuna za kilogram. Prijetili su mi, htjeli me tući i probušili su mi gume na kombiju. Cijene diktiraju mešetari, prekupci. Država to dopušta i nas male uništava. Moj limun je iz ekološke proizvodnje, kod mene se može kupiti po 7,5 kuna, a oni koji nemaju ekocertifikat prodaju ga i po četiri kune. I u dućanima bi trebao biti do deset kuna, a sve preko toga je pljačka - kaže Raffanelli. 

Prema analizi portala supermarketi.info, limun je u kolovozu skuplji 39,19 posto nego u srpnju ove godine. Sad je limun 52 posto skuplji nego prošle godine u kolovozu, a čak 82,65 posto skuplji nego u kolovozu 2011. godine.

Zbog otvorenog EU tržišta cijena šećera nerealno je niska

Dok je cijena limuna visoka, cijene šećera odavno nisu bile toliko niske. Prema praćenju portala supermarketi.info, šećer je sad 28,87 posto jeftiniji nego prije tri godine. Od lani je pojeftinio skoro 20 posto, a tu se ne ubrajaju povremene akcije. U Lidlu se proteklog tjedna kilogram šećera tvornice Viro mogao kupiti po 3,98 kuna. - Cijena ispod četiri kune je gubitak. No ne mora biti da su oni na gubitku, možda su negdje nabavili i jeftinije količine - kazao je Ivan Duvnjak, direktor tvornice šećera Viro. Dodaje da je velik problem otvoreno europsko tržište i velika konkurencija mađarskih šećerana. 

Mađarski šećer Agragold pronašli smo u Getrou po 5,59 kuna. U Sparu je osječki šećer bio po 5,69 kuna, koliko i virovitički u Kauflandu. - U zadnjih 12 mjeseci, ne samo na našem nego i na europskom tržištu i svjetskoj burzi, jako je pala cijena šećera. S tim cijenama ostvarujemo ogromne gubitke. Zbog niskih cijena šećera na policama dućana imamo puno problema s velikim kupcima poput Kraša. S njima sklapamo ugovore na godinu dana, a nakon nekoliko mjeseci cijena šećera padne, pa smo prisiljeni sastavljati anekse ugovora. Velika je konkurencija i, ako ne želimo izgubiti kupce, moramo dati niske cijene iako smo na gubitku - objašnjava Duvnjak.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • Sunce malo_1 27.08.2014.

    I sad ti živi u Lijepoj našoj... više ne ću moći ni limunadu doma napravljenu popiti kako se meni čini. A zrak koji udišemo sljedeći je na listi plaćanja, čini mi se.

  • Jeeleenaayy 24.08.2014.

    I opet se sjetim da i sijeno uvozimo, što bi limun bio izuzetak. Po veličini obradive površine, mogli bi proizvoditi skoro sve što uvozimo i još izvoziti, ali ne, ministar ima neku svoju viziju. Sisat ćemo mi brzo korice od limuna.

  • Marly 23.08.2014.

    Šok, danas u trgovini gledam limun, a cijena prava sitnica, za jedan kilogram 38,50 kuna

Komentiraj...
Vidi sve komentare