To je to što me zanima!

Internet i sigurnost: Koliko znate o "online" opasnostima?

26. travnja obilježavamo Svjetski dan intelektualnog vlasništva. Koliko znate o zaštiti svojeg vlasništva i "online" sigurnosti? Vjerujete li da ste sigurni na internetu?
Vidi originalni članak

Svi se možemo složiti kako je Internet stvar koja nam uvelike olakšava život. Štedi nam vrijeme prilikom obavljanja svakodnevnih poslova, te čini komunikaciju praktički besplatnom. No, nepregledne mogućnosti koje nam se pružaju jednako tako se pružaju i onima koji nemaju baš tako dobre namjere. Da bi vam netko upao u računalo i pokupio lozinke prvo mora upasti u vašu mrežu. Niti to nije previše teško ukoliko je napadač uporan, a mreža je zaštićena nekim slabijim protokolom ili jednostavnom lozinkom. 

Kako odabrati lozinku?

Uz dobru lozinku (najmanje desetak znakova s velikim i malim slovima i pokojim znakom) bit ćete ipak nešto sigurniji. Ukoliko želite biti sigurni da ste izabrali sigurnu lozinku možete se poslužiti sa online generatorima lozinki koji koriste posebne programe za njihovo generiranje. Zapamtite - Dobra lozinka se teško pamti! Koristiti istu lozinku za više različitih namjena je jednostavno nesigurno. Istina, uz toliku poplavu online usluga, stranica i društvenih mreža teško je, a i vrlo nepraktično imati posebnu lozinku za sve no ipak, razmislite barem o tome da ih nekako grupirate pa koristite barem nekoliko različitih lozinki za svaku grupu drugačiju.

Sigurnost djece

Kada govorimo o sigurnosti djece na internetu, bitno je znati kako je ova opasnost realna te je činjenica kako je mnogo djece svakodnevno izloženo porukama neprimjerenog sadržaja ili sličnih internetskih prijetnji.  Pritom najveći problem predstavlja činjenica da se tada djeca ne nalaze pod nadzorom odraslih koji im mogu objasniti što i kako na internetu. Osnovna pravila koja stručnjaci predlažu za rodtelje i djecu na internetu su:

  1. Edukacija djece je najvažnija. Kroz razgovor i objašnjavanje stvari koje mogu vidjeti na internetu kod djeteta razvijamo spremnost na suočavanje s eventualnim opasnostima i, također, osjećaj odgovornosti.
  2. Zamolite dijete da vam pronalazi neke od informativnih ili poučnih stranica, pridružite se djetetu u tom istraživanju, pomognite mu u surfanju. Pustite dijete da samo istražuje, neupadljivo i vrlo diskretno nadzirite i povremeno provjerite koje je adrese posjetilo vaše dijete i tko je sve posjetio vaše dijete, poštuje li dijete dogovore s vama.
  3. Dijete ne smijete plašiti opasnostima s Interneta, nego ga poučiti kako da ih svlada. Žrtve Interneta postaju djeca koja zaplašena, nesigurna, neupućena i koja nemaju povjerenje svojih roditelja. Zabrana pristupa Internetu nije rješenje za vaše strahove, s djetetom dogovorite način i uvjete korištenja Interneta.
  4. Računalu je mjesto u zajedničkoj radnoj sobi ili u dnevnom boravku; kako bi ga roditelj mogao nadzirati.
  5. Nemojte dopustiti svom djetetu da se susreće s osobama koje je upoznalo putem Interneta. Upozorite dijete na problem lažnog predstavljanja na društvenim mrežama.
  6. Naučite dijete da su pravila lijepog ponašanja na Internetu ista onima u stvarnom životu.

Blokiranje sadržaja

Poslovica kaže - bolje je spriječiti nego liječiti. Shodno tome, najučinkovitija metoda obrane od potencijalnih opasnosti interneta je izbjegavanje stranica sa problematičnim sadržajem. Na taj način računalo prvenstveno postaje alat koji djetetu služi za obrazovanje i učenje. Ovisno o operativnom sustavu koji koristite, postoji mnogo mogućnosti za izbjegavanje neželjenog sadržaja.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • malo_sunčeko123 28.04.2013.

    a dobro, pročitajte si svi fino http://www.zakon.hr/z/218/Zakon-o-informacijskoj-sigurnosti, i ISO 27001, ISO 27002, tu imate i mjere i naputke i kako i zašto i gdje....

  • CptNemo 26.04.2013.

    Božesačuvaj sad povezuju online sigurnost UPRAVO sa sranjem koji ONEMOGUĆAVA bilo kakvu sigurnost , tajnost, i krši zakone o zaštiti privatnih podataka. Šta si mi tu došo ACTU reklamirat? Crrrrtaaaaa...

  • CptNemo 26.04.2013.

    Kakve veze ima online sigurnost, i kvazifantomsko "intelektualno vlasništvo"????? A jesi pobrkao lončiće ili namjerno guraš jednu dobru stvar sa najgorim neoliberalnim smećem koje je židovski hollywood ikada iznjedrio?

Komentiraj...
Vidi sve komentare