To je to što me zanima!

Internet kupovina: Bez carine ako naručujete iz zemalja EU

Kad kupujete na internetu, pazite da roba naručena iz zemalja EU i bude poslana iz tih zemalja, u protivnom vas mogu tražiti da platite carinu i PDV...
Vidi originalni članak

S nedavnim ulaskom u Europsku uniju širom su nam se otvorila i vrata njihova tržišta. Kupnja je postala povoljnija i jednostavnija jer više nismo obvezni plaćati carinu i PDV. 

Jedna od najugodnijih kupnji je ona iz vlastitog kauča. Osim što ne trošimo gorivo da bismo došli do neke trgovine, roba koju možemo pronaći i kupiti na inozemnim internetskim stranicama često je osjetno jeftinija nego u Hrvatskoj. 

Na primjer, kvalitetne cipele Clarks na britanskom eBayu možete pronaći za 50 i više posto jeftinije u odnosu na njihovu cijenu u našim trgovinama. Levisove sandale prodaju po 130 kuna... Ali kad kupujete na internetu, morate paziti na cijenu poštarine. Na primjer, da bi vam navedene Levisove sandale poslali u Hrvatsku, morate platiti gotovo 90 kuna poštarine. 

No nije kod svih trgovaca tako, neki kupljenu robu šalju i besplatno. Tako, ako želite profitirati kupnjom na internetu, najprije dobro pogledajte sve uvjete slanja da ne bi ispalo da platite veću poštarinu od vrijednosti kupljene robe. Iako, i za poštarinu se isplati dati više novca ako na kraju željeni proizvod dobijete jeftinije nego kod nas. Također, mnogi trgovci navode da, ako vam roba koju ste kupili ne odgovara, možete je vratiti u roku od mjesec dana ili u roku od dva mjeseca. 

Ponekad čak naglašavaju da troškove povrata snose oni jer iz iskustva znaju da većina kupaca robu neće nikad vratiti. Budite oprezni kad kupujete na stranicama koje nisu usko vezane za pojedinu trgovinu, nego na njima svatko prodaje što želi, recimo, na eBayu ili Amazonu. Naime, na takvim stranicama, makar na njima pisalo da su iz Velike Britanije ili neke druge zemlje, mogu se naći i trgovci iz zemalja koje nisu u Europskoj uniji. 

Poštarina: Na internetu možete jeftino kupovati, ali prvo provjerite kolika je poštarina

U tom slučaju može se dogoditi da mislite kako će vam kupljena roba biti poslana iz, na primjer, Velike Britanije, a zapravo je dobijete iz Kine ili Amerike. U tom slučaju morat ćete platiti i carinu i PDV. Na eBayu UK možete odabrati proizvode prema lokacijama na kojima se nalaze, a na stranicama koje tu opciju nemaju najbolje je naziv trgovca ukucati u internetsku tražilicu i vidjeti gdje se nalazi, ili mu poslati upit odakle šalje robu. 

Ako kupite robu izvan zemalja članica EU, a njezina vrijednost je između 22 i 150 eura, platit ćete samo 25 posto PDV-a, ali ako je njezina vrijednost veća od 150 eura, platit ćete i PDV i carinu. Ove odredbe se ne odnose na kupnju alkohola, duhana i parfema u zemljama koje nisu u Europskoj uniji. Iako se na robu iz trećih zemalja moraju plaćati carina i PDV, ponekad se i to isplati. Na primjer, neki dijelovi za automobile u Americi stoje deset puta manje nego u Hrvatskoj, tako i kad platite državne namete i poštarinu, i dalje možete uštedjeti.

1. Paypal kupcima ne uzima postotak

Ako kupujete, na primjer na eBayu, plaćajte elektronički PayPalom. Prvo besplatno otvorite online račun na PayPalu, za koji se najčešće veže debitna ili kreditna kartica. Uplate primaju i u kunama. 

2. Jamče da će vam vratiti novac

Kad robu plaćate Pay-Palom, web trgovcu ne ostavljate broj kartice ili računa. Također, PayPal vraća novac ako imate problema s trgovcem, samo prigovor treba podnijeti u roku od 45 dana.

3. Izbjegavajte one s lošim ocjenama

Budite oprezni pri kupnji na recimo eBayu ili Amazonu. Trgovce koji imaju loše ocjene ili komentare kupaca svakako izbjegavajte. Također, ne šaljite im novac zato što možete ostati bez njega.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • propaliabortus 05.12.2013.

    Vecinom narucujem robu iz EU ili SAD-a, i svaki put uistinu dode iz tih zemalja. Ustede su velike i stvarno se isplate, nekad i uz ogromnu postarinu ustedis dosta vise nego da kupujes u Hrvatskoj.

  • ッi シ 04.12.2013.

    ebay je super ali koji? ebay.com vecinom je roba iz SAD ili Kine tako da bolje otici na aliexpress.com naruciti stvari ispod 150 eura placas samo pdv a iznad pdv i carinu a do 22 eura je slobodno. Ali uvijek se mozes dogovoriti sa prodavacem iz kine da napise da je roba ispod 22 eura (naravno na robu koja je max. oko 100 eura) jer svakako je poslana naruceno ako se izgubi je osigurana a na carini vide vrijednos od 22 eura! A koliko ti platis preko paypal to je tvoja I od prodavaca stvar.( I paypal stiti do 45 dana ako robu ne primis ili nesto nije uredu) preko aliexpress je 60 dana!

Komentiraj...
Vidi sve komentare