To je to što me zanima!

Kupovina auta na rate: Dobra prilika ili rizik za prodavatelja?

Iako mnogi toga nisu svjesni rabljeni automobil moguće je kupiti na rate. No, u vrijeme kada se je teško naplatiti potraživanja ovo nije preporučljivo rješenje
Vidi originalni članak

Htio bih kupiti neki rabljeni automobil. Za neki skuplji nemam novaca, a i ovakav bih želio kupiti na rate. Je li to moguće, pitali su nas mnogi čitatelji. Odgovor je jednostavan: Možete.

Kao i kod svake druge kupnje automobila i ovdje je potrebno sklopiti obični kupoprodajni ugovor. No kako ne bi bilo kasnijih nesporazuma u ugovoru je potrebno definirati i najmanje sitnice. Ugovorite cijenu, način i rokove plaćanja, jamstveni tok, nadležnost suda u sporu i sl. Potom je ugovor potrebno ovjeriti kod javnog bilježnika. Tako će obje strane, barem na papiru, biti osigurane u slučaju kršenja odredbi ugovora. 

No u ovakvoj transakciji problem može biti sigurnost, koju nažalost, nitko ne može apsolutno garantirati. Osoba koja prodaje svoj automobil može se djelomično osigurati na način da kupac pristane i potpiše ovršnu klauzulu u samom ugovoru. Ona predstavlja izjavu kojom kupac izričito pristaje da se na temelju dugovanja može provesti prisilna ovrha. Tako se izbjegava odlazak na sud. Drugi način je zadužnica, koja prodavatelju  pruža visok stupanj osiguranja njegove tražbine.

- Zadužnica je ovršna isprava kojom dužnik jamči da vjerovnik od njega ima pravo naplatiti dug, odnosno da vjerovnik s računa dužnika ima pravo na svoj račun prebaciti novac – objasnila nam je Željka Maroslavac, javna bilježnica u Zagrebu. I zadužnica obavezno mora biti ovjerena kod javnog bilježnika, a jednom ovjerena se više ni na sudu ne može pobijati. Sa zadužnicom u rukama, vjerovnik (osoba koja je prodala auto (ovrhovoditelj)) može direktno s bankovnog računa dužnika prisilno naplatiti svoje potraživanje. 

- Vjerovnik zadužnicu pokazuje u FINI. Nakon toga se plijene svi računi dužnika u svim bankama i provodi prisilna ovrha. Ukoliko naplata novčanih sredstava na računu dužnika ostane bez uspjeha, zadužnica služi kao temelj za pokretanje ovršnog postupka na drugim sredstvima odnosno predmetima ovrhe, dakle na nekretninama, pokretnim stvarima ili tražbinama. Osim toga, isti postupak će se provesti i protiv jamaca navedenih u zadužnici – objasnili su nam u Financijskoj agenciji

Što napraviti?

1. Sastavite kupoprodajni ugovor, definirajte cijenu, način i rokove plaćanja, jamstveni rok, nadležnost suda u eventualnom sporu. U ugovor uvrstite i ovršnu klauzulu i/ili zadužnicu koja vas osigurava u slučaju neplaćanja.

2. Ugovor ovjerite kod javnog bilježnika čime on postaje važeći.

3. U slučaju nepoštivanja odredbi ugovora pokrenite postupak naplate dugovanja.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • vericaivanko 20.06.2014.

    Ma ova ideja s ratama bih mogla odlićno pomoći ljudima za kupovinu rabljenog automobila na rate.jer postoje pošteni ljuidi kojih bih sigurno otplatili svog ljubimca na vrijeme jer im auto trba.ja bih takođe kupila na taj način auto kad bih znala koja auto kuća prodaje na taj način.kad plaćam režije i taj račun bih platila.s tim da rata ne prelazi 700,kn hvala ako me uputite na tu auto kuću..

  • gazimar 16.10.2013.

    Uzmeš nenamjenski kredit, odeš u kuću koja se bavi rabljenim vozilima i plačaš gotovinom. Kredit ti ostaje, i veča je kamata malo, ali je auto tvoj i možeš ga prodat ako zagusti. Tako radim več 20 godina i nikad nisam požalio. Ovako auto nije tvoj dok ga ne otplatiš i ne možeš s njim ništa.

  • Ahileja 12.10.2013.

    Sve ovisi o kvaliteti jamstva uredne ugovorene otplate a posao oko kupoprodaje povjeriti odvjetniku.

Komentiraj...
Vidi sve komentare