To je to što me zanima!

Nazivi: Stolna voda je iz slavine, a šunka za pizzu varka

Na istoj polici: U trgovinama jedan kraj drugoga stoje sokovi od 100 i 50 posto naranče. No najvjerojatnije niti jedan nije napravljen od svježe cijeđenog voća
Vidi originalni članak

Ako kilogram dimljene šunke u trgovini stoji 80 kuna, kako to da se šunka za pizzu može kupiti za 20 kuna? Kvaka je u tome što je šunka koju znamo dimljeni svinjski but, a ova za pizzu se radi od komadića mesa koji su lošije kvalitete, odnosno od ostataka. Pravilnik o mesu i mesnim proizvodima razlikuje pet vrsti šunke. 

Ona najskuplja je cijeli but, suh ili dimljen, a postoji i šunka u ovitku, kuhana šunka i šunkarica. Prehrambeni stručnjaci kažu da definicija šunke za pizzu ni ne postoji. - Pravi se od komadića svinjetine i govedine, a puna je aditiva i emulgatora koji čuvaju njen oblik. Namijenjena je za pizze, a svrha joj je da se na visokim temperaturama pri pečenju pizze očuva njena tekstura. Pitanje je zašto se neke kategorije uopće zovu šunkama. Ovdje je riječ o zavaravanju potrošača koji vide naziv šunka, a ne razmišljaju što bi moglo biti unutra - ističe naš sugovornik, na pitanje što je s purećom šunkom, odgovara da je to isti problem te da u Hrvatskoj nema pravilnika koji regulira proizvode od peradi. 

Listići od sira rade se slično kao i pojedine “šunke”. - Mehanički deformiran sir i otpaci koji ostaju pri pakiranju gotovog sira ponovnom preradom, odnosno topljenjem, koriste se za dobivanje novog proizvoda odgovarajuće kvalitete - objašnjava nutricionistica Jasna Ćerić. Da bi topljeni sir bio kvalitetan, treba se proizvoditi iz kvalitetnih sirovina. Međutim, topljeni sirevi često sadrže i biljne masnoće, mlijeko u prahu, aditive... Nemojte se zavaravati ni kad je riječ o sokovima. Ako na soku piše da je sto posto od voća, ne znači da je potpuno prirodan proizvod. Većina sokova sa 100 posto voća pravi se od 100-postotnog koncentrata, a nektari se proizvode i s dodatkom šećera. 

Ako želite prirodan sok, birajte one na kojima piše da su iscijeđeni iz voća. Na deklaraciju treba obratiti pozornost i na flaširanim vodama. Ako na njoj piše da je stolna voda, znači da se mogla puniti iz slavine, ali joj se uklanja klor. Na polici uredno stoji pokraj mineralne. Svi ti proizvodi su zdravstveno ispravni, i cijena im je niža, no u udrugama za zaštitu potrošača kažu da bi deklaracije trebale biti jasnije. - Dugo se borimo da se na deklaracije nacrtaju semafori koji bi označavali koliko imaju soli, masti ili šećera. Jer pravo potrošača je da zna što jede - kaže Ilija Rkman, predsjednik udruge Potrošač.

Komadi i komadići nisu isto

Ako vam se učini da je cijena konzervirane tune niža nego inače, pogledajte deklaraciju. U konzerve mogu ići veći komadi mesa, ali i sitni komadići, uglavnom niže kvalitete i cijene.

Ima sireva, ima i zamjenskih...

Popularni listići prave se od sira koji ostane u proizvodnji gotovih komada. Puni su aditiva, a proizvođačima ne bi trebali biti način da se riješe sireva loše kvalitete.

Šunka za pizzu nije baš šunka

Radi se od komadića mesa, a sve na okupu drže emulgatori. U Pravilniku o mesu šunke za pizzu nema. No postoje šunkarica i šunka u ovitku koje ne moraju biti od svinjskog buta.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • xnet0822 01.08.2019.

    Ta nazovinutricionistica nam prodaje maglu, i ne treba joj vjerovati jer je pomiješala kruške i jabuke !

  • marijaterezija2 29.06.2014.

    Koja lukavost voda iz slavine bez klora i to po cjeni...Ma daj morali bi imati priručnik od deset kila za ići u tjednu kupovinu

Komentiraj...
Vidi sve komentare