To je to što me zanima!

Nova pravila: Ukinut će se rok trajanja i za zamrznutu hranu?

Kupce buni oznaka “Best before”, što znači “najbolje upotrijebiti do”. Miješaju ih s “use by”, odnosno “upotrijebiti do”, što je pravi rok trajanja hrane
Vidi originalni članak

Šećer, riža, tjestenina, kava, marmelada, zamrznuta, konzervirana i sušena hrana i maslinovo ulje neke su od namirnica za koje Europska unija razmatra ukidanje obveze navođenja roka trajanja.

- Kupce zbunjuje oznaka ‘best before’ (najbolje upotrijebiti do), pa bacaju hranu koju ne bi trebali – kažu ministri poljoprivrede Švedske i Nizozemske.

Prema nekim istraživanjima, polovina hrane kupljene u supermarketima zbog oznake roka trajanja završi u smeću iako je jestiva. Svaki proizvođač dužan je provesti istraživanje roka trajanja hrane pa može staviti oznaku “najbolje upotrijebiti do” (best before) ili “upotrijebiti do” (use by). Oznaka “najbolje upotrijebiti do” znači da je hrana najbolja za konzumaciju minimalno do navedenog datuma. Oznaka “upotrijebiti do” govori da se hrana smije konzumirati samo do navedenog datuma jer inače može biti opasna za zdravlje. Puno kupaca smatra da su te dvije oznake iste, odnosno da hranu nakon navedenog datuma ne bi trebalo jesti.

Mljevena kava, primjerice, dobra je i godinama nakon proizvodnje, samo ima slabiju aromu. Slično je i s drugom hranom koja se ne kvari lako.

- Ako su pravilno skladištene i nema ulaska stranih organizama izvana, namirnice koje sadrže mali udio vode, poput šećera, soli, brašna, bijele riže, kave i meda mogu stajati na policama znatno dulje od roka valjanosti navedenog na deklaracijama. U medu i šećeru mikroorganizmi uglavnom ne mogu preživjeti okruženje s neznatnim udjelom vode i niskim pH. Marmelada je niske kvarljivosti zbog visokog udjela šećera, ali nije doslovno riječ o proizvodu koji neograničeno može trajati. Zbog vode iz voća i nepravilna skladištenja moguć je razvitak plijesni, čije posljedice mogu biti alergije, respiratorni problemi ili problemi s dišnim i probavnim sustavom- objašnjava Jasna Ćerić, mag. nutricionizma, i dodaje da u brašnu sa standardnom vlažnosti od 15 posto koje se propisano čuva neće doći do razvoja mikroorganizama.

- Ali povećanjem vlažnosti samo za jedan do dva posto ili podizanjem temperature skladištenja brašno postaje pljesnjivo, počinje smrdjeti i pada mu hranjiva vrijednost - upozorava nutricionistica. Udruge za zaštitu potrošača protive se uklanjanju oznake minimalnog roka trajanja.

- Izostavljanje nekih oznaka izazvat će konfuziju, a ukidanje datuma minimalne trajnosti će obmanjivati potrošača. Označavanje proizvoda propisano je zbog zaštite zdravlja potrošača i služi da bi informiralo o onome što se kupuje, a opće pravilo označavanja kaže da potrošač ne smije biti prevaren ili doveden u zabludu. Oznake moraju biti nedvojbene i omogućiti potrošaču najsigurniji izbor - kaže Tanja Popović Filipović iz Saveza udruga za zaštitu potrošača Hrvatske.

Da bi uklanjanje oznake moglo biti obmanjivanje, smatraju i u Ministarstvu poljoprivrede.

- Hrana koja je označena datumom minimalne trajnosti sigurna je za konzumaciju i nakon navedenog datuma, ali je lošije kvalitete. Smatramo da bi takva hrana trebala biti označena datumom proizvodnje, kako bi potrošači bili jasno informirani o starosti takve hrane na policama te mogli donijeti odluku o kupnji - objašnjavaju u ministarstvu i dodaju kako bi kao rješenje za smanjenje količine hrane za otpad moglo biti poticanje trgovaca da hranu nakon isteka datuma minimalne trajnosti nude po sniženim cijenama, ali samo ako su sigurni da je takva hrana zdravstveno ispravna i prikladna za konzumaciju.     

Idi na 24sata

Komentari 2

  • optimist-pesimist 25.06.2014.

    Na policama u trgovinama pronalazimo robu različitih marki ali vrlo upitne kvalitete. Naime roba koja se prodaje kod nas dostojna je našim slabim primanjima i standardu, dakle radi se o 3 i 4 kategoriji kvalitete. Sve što je svijetski poznato,brendirano, takvu prehrambenu robu nećemo nači ni u jednom trgovačkom lancu pa ni inozemnom koji posluje kod nas jer jednostavno nema potrošaća za takvu ponudu tj. kvaliteta=visoka cijena. Npr. dođeš u Konzum i nađeš 5 vrsta sira, ljudi moji pa u jednoj trgovini u Beču na izbor imate sira iz cijelog svijeta, preko 100 vrsta sira, isto je sa vinima također sa suhomesnatim proizvodima, pršutima, pancetama, zimskim i sl. Uopće nismo svijesni kakav napoj kupujemo u tim lancima, tzv. marka za sirotinju npr. salama K+, Sir K+, šunka za pizzu K+, hrenovke Plodine, mlijeko Plodine, ulje Plodine, itd.itd. mogao bih nabrajati do sutra. I što je to pitam ja vas, kakav je to brend? To je otpad koji si većina Hrvatskih građana jedino može priuštiti. Prerađevine otpadnog uvoza, roba koja se prepakira po isteku roka trajanja, uopće roba puna aditiva i kncerogenih pripravaka radi održanja kvalitete. Strašno i prestrašno.

  • marijaterezija2 24.06.2014.

    Nevjerojatno maslinovo ulje ima rok trajanja kao i recimo riža to se ukida da bi se ta roba izvezla u Hrvatsku, bugarsku, rumunjsku nebudu ju oni jeli: Fuj za koga ste navijali da nam gospodari.

Komentiraj...
Vidi sve komentare