To je to što me zanima!

Od koga tražiti odštetu nakon prometne nesreće sa divljači?

Tvrtka koja održava prometnicu “kriva” je zbog divljači ako nije označila cestu, vlasnik lovišta ako nije spriječio moguću štetu, a vozač ako nije poštovao propise
Vidi originalni članak

Na Istarskom ipsilonu sam naletio na divljač. Podnio sam zahtjev za odštetu lovačkom društvu, ali su me odbili tvrdeći da je na cesti postavljeno upozorenje za divljač. Kasnije sam preko policije dokazao da na dijelu kojim sam vozio nije bilo znaka. Zanima me imam li kakva prava i kome se požaliti? Šteta na autu je bila 8000 kuna, pisao nam je čitatelj. Odgovor smo potražili u Pravobraniteljstvu za djelatnost osiguranja. 

Pravno područje odgovornosti za štetu nastalu zbog naleta divljači uređeno je člankom 50. Zakona o cestama u kojem stoji kako se za štetu trećim osobama nastalu na javnoj cesti zbog naleta na divljač odgovara po osnovi krivnje te da tvrtka koja upravlja javnom cestom, odnosno koncesionar, odgovara za štetu nastalu na javnoj cesti ako javna cesta, na zahtjev osobe koja gospodari lovištem, nije označena prometnom signalizacijom i opremom u skladu s posebnim propisima.

Dakle, oštećena osoba koja je zbog naleta divljači na motorno vozilo na javnoj cesti pretrpjela štetu može odštetni zahtjev podnijeti tvrtki koja upravlja prometnicom ako ta tvrtka nije održavala prometnicu tako da je na siguran način mogu koristiti svi korisnici ili ako je propustila na zahtjev osobe ili tvrtke koja gospodari lovištem označiti javnu cestu odgovarajućom prometnom signalizacijom i opremom.  Osobi ili tvrtki koja gospodari lovištem u skladu s propisima koji uređuju lovstvo (lovoovlašteniku lovišta, vlasniku lovišta...) vlasnik vozila koje je oštećeno u naletu divljači može podnijeti odštetni zahtjev ako lovoovlaštenik ili vlasnik lovišta nisu poduzeli mjere da bi spriječili štetu koju divljač može nanijeti ljudima ili imovini na javnim cestama koje prolaze kroz lovište. Zahtjev se može podnijeti i nadležnom društvu za osiguranje ako su se navedene osobe ili tvrtke osigurale od odgovornosti za štete nastale od naleta divljači. U slučaju suodgovornosti pravne osobe koja upravlja javnom cestom te osobe koja gospodari određenim lovištem one solidarno odgovaraju oštećenoj osobi. Za takve štete oštećenoj osobi solidarno odgovaraju i nadležna društva za osiguranje u okviru odgovornosti svog osiguranika.

Eventualni spor oko odštete može se riješiti i mirenjem u Centru za mirenje pri Hrvatskom uredu za osiguranje. Za oštećene osobe postupak mirenja je besplatan. Troškove snosi društvo za osiguranje koje sudjeluje u postupku mirenja. Sve informacije o mirenju nalaze se na www.huo.hr.

I vozač može biti kriv ako je udario divljač na prometnici

Pri rješavanju odštetnih zahtjeva treba uzeti u obzir i eventualnu suodgovornost ili isključivu odgovornost vozača oštećenog motornog vozila ako je  postupao protivno propisima o sigurnosti prometa na cestama te na taj način pridonio nastanku štetnog događaja, odnosno ako ga je sam skrivio ne poštujući prometne propise. 

Idi na 24sata

Komentari 1

  • jelas 111 10.09.2013.

    Ako ti se to dogodi, strpaj srndać u gepek i briši a štetu popravi o svom trošku jer ćeš na kraju još platiti kaznu za krivolov.Tako to funkcionira u lijepoj našoj domovini.

Komentiraj...
Vidi sve komentare