To je to što me zanima!

Tko tu koga mulja? Etikete gotovo iste, a boje drugačije

U tvrtki koja ovo vino puni i prodaje tvrde kako se boje razlikuju jer je riječ o graševinama iz dvije vinarije. Ne objašnjavaju zašto su četiri boje različite
Vidi originalni članak

Prvo je blijedo, kao da je razvodnjeno. Drugo ima neku prirodnu boju starijeg vina, treće je žute, ali malo hrđave boje, a četvrto jantarno. A na svima piše “graševina”. Fotografiju četiri vina s naizgled istom etiketom naš je čitatelj snimio u trgovačkom centru Getro. - Pa što nam to prodaju? Naletio sam na ovu graševinu. Isti proizvođač, isto vino, ista godina berbe, a boja je različita. Različit je i oblik kanistra - ispričao nam je čitatelj. Ovu graševinu Vitis od pet litara puni i prodaje zagrebačka tvrtka ABD Vina

Različita vina?

- U ovom je slučaju riječ o vinima iz dvije različite vinarije, što piše i na etiketama. Ne mogu vina iz dvije regije imati istu boju. U ovom je slučaju jedno vino iz Iloka a drugo iz Erduta. Mi inače kupujemo i vina iz Đakova te punimo i prodajemo pod etiketom Vitis - objašnjavala nam je u telefonskom razgovoru Jelena Balog iz tvrtke ABD Vina. Nije, međutim, objasnila zašto od četiri vina svako ima drugu boju. 

U pisanom su priopćenju pojašnjavali: “Naziv Vitis graševina generički je naziv za vino tipa graševina proizvedeno u različitim vinarijama, što je vidljivo na svakoj etiketi. Kako na osobitost vina (pa i na boju) utjecaj imaju pedološke karakteristike (značajke tla), klimatski uvjeti (količine padalina, sunca, temperatura, položaj nasada...), potom način prerade grožđa u vino, korištenje kvasaca, tretiranje vina u bačvama, starost vina itd., bilo bi neuobičajeno da je podudarnost boje vina visoka. Usprkos različitosti vina sva su kvalitetno uvjetna za puštanje u promet jer su sva analizirana u Zavodu za vinarstvo RH, što je istaknuto kroz br. rješenja na etiketi. Razlog korištenja generičkog imena je u poteškoćama ulistanja manjih vinarija u trgovačke lance te marketinški troškovi istih.” 

Vino je ispravno

No još je jedan razlog zbog kojeg ista vrsta vina može imati različitu boju. - Ako je ta graševina tamnija, to znači da je kod nje došlo do veće oksidacije. Moguće je da je to vino nekoliko mjeseci stajalo u toj plastici, a vino koje stoji u plastici može oksidirati. Naime, plastika propušta kisik, a problem može biti i čep. Inače, s tim vinom je sve u redu i onome tko ga pije ne može ništa biti. Za razliku od svjetlijih graševina, koje su bolje, tamnije su manje kvalitetne, imaju prazniji okus, koji podsjeća na voće kad oksidira i malo posmeđi - objasnio nam je doc. dr. Leo Gracin, enolog s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • Buster Cro 10.04.2014.

    ee da je samo to vino u pitanju...

  • Bezobrazni 09.04.2014.

    meni je sve jasno,to u mene neće ići.

  • dipsy2010 09.04.2014.

    Valjda kupiš vino po boji ... da ti se podudara sa interijerom .... hahaha

Komentiraj...
Vidi sve komentare