To je to što me zanima!

U Bosnu i Hercegovinu isplati se ići i po hrvatske proizvode

ŠOPING PREKO SAVE - PDV je u Bosni i Hercegovini samo 17 posto, a i taj se iznos dobije natrag ako je račun veći od 100 KM. Kupnja 'preko Save' se isplati...
Vidi originalni članak

Kolone stanovnika Slavonskog Broda u automobilima, na biciklima, pa i pješice, posebno vikendima, prelaze most kako bi uštedjeli koju kunu kupujući u susjednom Bosanskom Brodu. I sad, uoči Uskrsa, promet je velik, a i hrvatski proizvodi tamo su jeftiniji.

– U startu sam na dobitku jer je u BiH PDV osam posto niži. Ako kupim robe za više od 100 konvertibilnih maraka, uz potvrdu na računu koju dobijem kod njihovih carinika da sam robu iznijela, u trgovini mi vrate PDV i to iskoristim da si kupim nešto drugo – rekla je A. P. iz Slavonskog Broda koja jednom do dvaput na mjesec odlazi u Bosanski Brod po špeceraj.

Počela je odlaziti “preko”, izraz je to koji koriste stanovnici s obje strane Save, nakon što joj je suprug ostao bez posla pa ju je nužda natjerala da tako spašava skromni kućni budžet.

Usporedili smo cijene deset proizvoda koje često kupujemo. U hrvatskom dijelu tablice su prosječne cijene u trgovačkim centrima. Kilogram mljevene junetine te Cedevita i Franckova “ciglica” s obje strane Save koštaju gotovo isto, a ostali su proizvodi značajnije jeftiniji u BiH pa je razumljivo zašto naši ljudi tamo kupuju. Tim više što je jeftinije i gorivo. Na punom rezervoaru može se uštedjeti i do 60 kuna pa se isplati do BiH “potegnuti” i iz mjesta koja nisu blizu granice. No nitko još nije utvrdio kvalitetu bosanskoga goriva i kako djeluje na motor.

Preko granice su puno jeftiniji lijekovi, koji se mogu nabaviti i bez recepta, a velika je razlika i u cijeni cigareta, iako su one u BiH ove godine između 0,20 i 0,50 konvertibilnih maraka skuplje nego što su bile početkom 2014. Sad je Ronhill 16 kuna, a kod nas je 23 kune.

Pivo je u Bosni također znatno jeftinije. Gajba Ožujskog piva stoji 80 kuna. A banjalučko pivo Nektar u limenci od pola litre u tamošnjim je prodavaonicama između 1,10 i 1,25 konvertibilnih maraka, odnosno 4,40 do 5 kuna. Kad ga donesete u Hrvatsku i popijete, povratnu naknadu od pola kune možete dobiti svugdje gdje se predaje ambalaža. Dakle, u jednoj zemlji kupite proizvod, a druga vam vraća naknadu za zbrinjavanje. Pa toga stvarno ima samo kod nas!     

Idi na 24sata

Komentari 75

  • UNPROFOR 28.03.2015.

    Kako vi to predlažete kupovinu mesa i mesnih prerađevina , mleka i mljećnih prerađevina u Bosni , kad je strogo zabranjen unos tih stvari u EU i to u bilo kojoj kolićini ! Šta se vi malo zezate sa EU -jem ili šta!

  • BorislavaCurcic-Knezic 28.03.2015.

    Proizvodi iz Hrv su jeftiniji i u Kanadi negoli u Hrv. koja sprdnja

  • ajes ume 27.03.2015.

    Glasovi su 90% jeftiniji.

Komentiraj...
Vidi sve komentare